Darłowo: Pomnik Dziecka Utraconego

  • 08.11.2019, 13:21
  • L.W.
Darłowo: Pomnik Dziecka Utraconego

W auli konferencyjnej Domu Hospicyjno-Opiekuńczym Caritas im. Bpa Czesława Domina w Darłowie 6 listopada 2019 r. Fundacja Charytatywna „Morze Miłości” zorganizowała prezentację projektu Pomnika Dzieci Utraconych i Zmarłych Przedwcześnie. Na prezentację przybyli: ks. Krzysztof Włodarczyk biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, samorządowcy z Darłowa i z powiatu sławieńskiego na czele z burmistrzem Arkadiuszem Klimowiczem i wicestarostą Andrzejem Protasewiczem, radni powiatu sławieńskiego i miasta Darłowa na czele z ich przewodniczącymi Tomaszem Bobinem i Czesławem Woźniakiem. Zarząd Fundacji „Morze Miłości” na czele z jej przewodniczącą Joanną Klimowicz , duchowieństwo, darczyńcy i inni.

Spotkanie otworzyła Joanna Klimowicz witając wszystkich przybyłych. Szefowa Fundacji przypomniała, że dzieci nienarodzone i utracone nie mają swoich grobów, a ich matki nie wiedzą, że przysługują im takie same prawa do żałoby, rejestracji dziecka w USC oraz prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego bez względu na okres trwania ciąży, oraz że mają prawo do pochowania Dziecka i do zasiłku pogrzebowego niezależnie od tego w którym tygodniu Dziecko odeszło. Że mają takie same prawa jak każda inna Matka... Z myślą o rodzicach po stracie Dzieci ponad dwa lata temu wyszliśmy z inicjatywą powstania w naszym mieście Pomnika Dzieci Utraconych wraz z grobowcem dla Dzieci zmarłych przedwcześnie -podkreśliła Joanna Klimowicz w swoim wystąpieniu. Z myślą o rodzinach po stracie Dziecka z naszej inicjatywy odprawiane są w każdą drugą środę miesiąca Msze święte w tej intencji i też od kilku lat obchodzimy w Darłowie Dzień Dziecka Utraconego. Wkrótce będziemy również tworzyć grupy wsparcia dla rodzin po stracie- dodała.

Fundacja zbiera pieniądze na budowę Pomnika Dzieci Utraconych, ale jeszcze sporo brakuje do zwieńczenia dzieła. W dalszym ciągu liczymy na hojność naszych darczyńców. Takie pomniki istnieją już w Koszalinie, Słupsku, Pile i w Szczecinku.

Multimedialną prezentację projektu przedstawili przybyłym dyrektorka Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej dr hab. Katarzyna Radecka profesor PK i mgr inż. arch. Bartosz Warzecha. Pomnik zwany „Całun- Upamiętnienie Dzieci Utraconych i Zmarłych Przedwcześnie” stanie na terenie cmentarza komunalnego św. Gertrudy. Zaraz po wejściu na teren cmentarza przez główną bramę i minięciu kaplicy przedpogrzebowej znajduje się narożnik ograniczony dwoma osiami, aleją tui i aleją kasztanową. Tam zostanie usytuowany i zbudowany granitowy pomnik. W jego skład wejdą.in.: sarkofag przykryty całunem, pusta kołyska z krzyżem, grobowiec i lilie. Całość będzie widoczna na tle ekranu z krzaków róż. Za cenną inicjatywę upamiętnienia dzieci

L.W.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe