Na nowym pomyśle rządu PiS Uzdrowisko Dąbki straci około 5,6 mln. zł.

  • 29.11.2019, 14:17
  • Obserwator Lokalny
Na nowym pomyśle rządu PiS Uzdrowisko Dąbki straci około 5,6 mln. zł.

- Rząd PiS znów planuje zabrać pieniądze samorządom. Tym razem ucierpią uzdrowiska, które stracą wpływy z opłat uzdrowiskowych. W skali naszego regionu to może być nawet 50 mln! To skandaliczne, to będą nieracjonalne wydatki - tak marszałek Olgierd Geblewicz komentuje rządowe plany likwidacji opłaty uzdrowiskowej, która dziś pozwala samorządom na polepszanie infrastruktury turystycznej i społecznej.

Według planów rządu PiS, opłatę ma zastąpić, zarządzany centralnie podatek turystyczny, który miałby być przeznaczony na promocję.

- Zagarnięcie tych pieniędzy spowoduje niemożność rozwijania uzdrowisk. Pieniądze zabrane samorządom zostaną zmarnotrawione przez rząd PiS. To skandaliczne, to będą nieracjonalne wydatki. Widzieliśmy je już w Polskiej Fundacji Narodowej, której działania zamiast promować Polskę, okazały się kompromitacją – mówi marszałek Olgierd Geblewicz i podkreśla - Tych pieniędzy już nie zobaczymy, to kolejne środki, które są zabierane samorządom.

W przypadku gminy Darłowo, jedynej w powiecie, gdzie pobierana jest opłata uzdrowiskowa - to strata około 2,8 mln zł. plus drugie tyle z dotacji uzdrowiskowej. Za te pieniądze można wybudować np. długi odcinek promenady lub drogę.

Olgierd Geblewicz zapowiada wspólny protest z włodarzami zachodniopomorskich uzdrowisk, w tym Świnoujścia, Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego, Połczyna-Zdrój czy Darłowa.

"Biała księga regulacji systemu promocji i turystki w Polsce”, tak nazywa się opracowany przez rząd dokument, w myśl którego ma zostać zlikwidowana zbierana przez samorządy opłata miejscowa i uzdrowiskowa.

W ich miejsce powstanie podatek turystyczny, którego podziału dokona nowa instytucja - Centralny Fundusz Promocji Turystyki.

Samorządowcy zamierzają wspólnie zaprotestować przeciwko szkodliwej centralizacji i zabieraniu środków na ich rozwój. W przypadku gminy Darłowo wpływy z opłaty uzdrowiskowej sięgają kilkunastu procent wartości całego budżetu. Dzięki tym środkom samorządy realizują niezwykle ważne zadania związane z rozwojem infrastruktury uzdrowiskowej, m.in. budowy promenad, deptaków czy upiększania terenów zielonych. (r)

Obserwator Lokalny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JJ
JJ 03.12.2019, 07:27
To nie jest "rząd PIS" tylko POLSKI!!!
Sd
Sd 29.11.2019, 20:49
Nic wam nie zabiora wy okradaliscie turystow podatkiem klimatycznym
tam bywalec
tam bywalec 29.11.2019, 19:11
Skoro się do tych pobieranych opłat przywykło to i przyjdzie odwyknąć. Jak dla mnie to niezrozumiały haracz. Ale pozostawienie tych opłat i tylko zmiana odbiorcy to już zwykły szwindel.
Lesek
Lesek 29.11.2019, 16:30
Już komuniści krzyczą!!! To jest smieszne
Tutejszy
Tutejszy 01.12.2019, 13:06
Idź na godzine do Banasia. Tym pisowskim komuchom nawet złotówki bym nie dał w zarządzanie. Zaraz by ją oddali swojemu leniwemu niedorobionemu suwerenowi. Zlikwidować socjal w całej U.E.
banas
banas 29.11.2019, 16:02
UZDROWISKO DĄBKI
HAHAHAHA
ŻENADA NIE UZDROWISKO
Aga
Aga 29.11.2019, 19:24
A jak określić miejscowość, w której doznaje się poprawy lub stabilizacji stanu zdrowia przy aktywnym udziale zaangażowanych podmiotów rehabilitacyjnych. Pozbawienie określenia Uzdrowisko niczego nie zmieni. O cudownych uzdrowieniach nie słyszałam, ale o wielce pozytywnych efektach już tak.

Pozostałe