Powiat sławieński: Ogień z Betlejem

  • 13.12.2019, 11:19
  • hm. Jacek Błaszczyk
Powiat sławieński: Ogień z Betlejem
„Światło, które daje moc” to hasło i niezwykle wyrazista idea przewodnia tegorocznej edycji przekazywania przez harcerzy i skautów symbolu światowego pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła wtedy nazwę „Światło w ciemności” i rok później została objęta patronatem przez austriackich skautów. Jej tradycją jest odebranie przez dziewczynkę lub chłopca Światła z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a następnie przetransportowanie go do Wiednia, w którym ma miejsce ekumeniczna uroczystość. Podczas mszy Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

W tym roku zaszczyt zainaugurowania sztafety BŚP przypadł jedenastoletniej Victorii Kampenhuber z austriackiej miejscowości Enns – tegorocznemu Pokojowemu Dziecku Światła. Wieczny Ogień polscy harcerze i harcerki otrzymają z rąk skautów słowackich podczas mszy świętej kończącej Betlejemski Zlot ZHP. Jego uroczyste przekazanie odbędzie się 15. grudnia w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem, a już 19. grudnia zagości w naszym powiecie, ofiarowany przez harcerzy Hufca ZHP Ziemi Słupskiej im. Obrońców Wybrzeża.
Tego dnia Komendant Hufca Sławno przekaże Ogień z Betlejem do Związków Drużyn ZHP w Postominie, Sławnie, Malechowie i Darłowie, a przez nie - do urzędów, instytucji, szkół, kościołów i stowarzyszeń.
Natomiast 20. grudnia wierni z parafii św. Antoniego w Sławnie będą mogli odebrać symbol pokoju podczas mszy celebrowanej o godz. 18.00, a z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 22. grudnia o godz. 16.00. Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2019 - „Światło, które daje moc” – bezpośrednio nawiązuje do słów wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II.
Czterdzieści lat temu, papież Polak na krakowskich Błoniach nawoływał nas do tego, abyśmy byli „mocni w swojej wierze, nadziei i miłości - świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem”. Niech, zatem to przesłanie będzie – jak czytamy w liście hm. Wojciecha Jurkowskiego, naczelnego kapelana ZHP - „inspiracją dla nas – harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego przekazujących Betlejemskie Światło Pokoju. To Światło dodaje nam odwagi i mocy, byśmy na nowo sięgnęli do korzeni naszej harcerskiej służby, które wywodzą się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartości chrześcijaństwa. One uczą nas kochać Boga, ojczyznę i drugiego człowieka jako bliźniego. Dziś wiemy, że bez przypomnienia i zrozumienia tych wartości, nie potrafimy na nowo odkryć idei skautingu i twórczo wykorzystać dziedzictwa 100 lat służby Związku Harcerstwa Polskiego”.

hm. Jacek Błaszczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 14.12.2019, 10:13
Kolejna ściema

Pozostałe