Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 13:21
Przeczytaj!
Reklama

Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych w gminach

Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych w gminach
Podziel się
Oceń

Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych nie pozwalają w pełni na skuteczną realizację ich zadań w zakresie pomocy społecznej. Pracowników jest zbyt mało, są przeciążeni zadaniami, pracują w stresie, często narażeni na agresję fizyczną lub słowną.
Bywa że niektórzy podopieczni ośrodków uzyskiwali więcej w formie świadczeń z pomocy społecznej niż zarabiał pracownik socjalny. Ośrodki pomocy społecznej starają się prawidłowo organizować pracę. Jednak liczba zadań własnych i zleconych gmin w tym obszarze przekracza ich możliwości kadrowe i finansowe. W rezultacie pomoc udzielana jest na podstawowym poziomie, niemal wyłącznie dla najbardziej potrzebujących, do kwoty wcześniej zaplanowanych środków budżetowych i w sytuacjach interwencyjnych.

Według danych GUS wskaźniki ubóstwa w Polsce w ostatnich latach spadają. Od 2014 r. spada także poziom tzw. skrajnego ubóstwa. Jednak dochody poniżej minimum socjalnego (określonego przez GUS na poziomie 582 zł na osobę samotnie gospodarującą i 392,75 zł na osobę w rodzinie) wykazało w 2017 roku 4,3 proc. osób w badanych przez GUS gospodarstwach domowych (37 tys.). Oznacza to, że ok. 1 milion 700 tys. osób - przynajmniej oficjalnie - uzyskiwało dochody poniżej progu skrajnego ubóstwa.

Według danych GUS z pomocy społecznej w 2017 r. korzystało ok. 2,2 mln osób, czyli 5,7% ogółu mieszkańców Polski.

Zadania z zakresu pomocy społecznej są realizowane głównie przez organy administracji samorządowej. W przyjętym w Polsce systemie pomocy społecznej gminy swoje zadania realizują głównie przez ośrodki pomocy społecznej. Dwa i pół tysiąca ośrodków funkcjonujących w Polsce zatrudnia ok. 19 610 pracowników socjalnych.



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: przyszla wiosnaTreść komentarza: dalsza część od wiosny... Następcą został ten, co wzniecił bunt.... cd. A gdy już poczuł pod stopami twardy grunt, Znów poleciały głowy - rach-ciach-ciach A w obejściach wójtowych nastał jeszcze większy strach. Trwałby ten strach po koniec wójta dni, Aż pojawił się w gminie jakiś facet z innej wsi.... ........................... Taki z tej bujdy morał można brać, Że nie wiadomo, kogo bardziej trza się bać. Czy tego wójta, co na ludzi grzmi, Czy tych facetów z całkiem innej wsi.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 19:38Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!Autor komentarza: WyboryTreść komentarza: Śmiech na sali, R.Stachowiaka też kiedyś wybieraliście i był aplauz. Wspomniecie moje słowa z nowym będzie podobnie,niech grzęde ogrzeje i zacznie jeść z koryta.Data dodania komentarza: 09.04.2024, 14:14Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!Autor komentarza: tysz pragma tykTreść komentarza: hej, pragmatyk, nie badz taki pragmatyk. pozdr. widze cie, widze.Data dodania komentarza: 09.04.2024, 12:42Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: W końcu jest nasz nowy wójt doczekaliśmy się,czas się pakować panie R.S.Data dodania komentarza: 08.04.2024, 22:49Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!Autor komentarza: zal....Treść komentarza: szkoda ze w Darłowie zmian nie ma....Data dodania komentarza: 08.04.2024, 18:16Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!Autor komentarza: PragmatykTreść komentarza: Jeszcze się zdziwicie i zatęsknicie za za ...Data dodania komentarza: 08.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!
Reklama
News will be here
Reklama