Kopnica: Świąteczna zbiórka krwi

  • 28.12.2019, 08:58
  • Obserwator Lokalny
Kopnica: Świąteczna zbiórka krwi

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia ludzie wielkiego serca postanowili zrobić najlepszy prezent, jaki można przekazać drugiej osobie.

22 grudnia w Szkole Podstawowej im. Ludzi Morza odbyła się zbiórka krwi, którą kolejny raz zorganizowała p. Jolanta Janicka wraz z Radą Rodziców i pracownikami szkoły w Kopnicy. Jak miło zobaczyć, że w przedświątecznym zabieganiu aż 38 donatorów pojawiło się w niedzielne przedpołudnie.

Dzięki nim zebrano 12 150 ml najcenniejszego daru, na który czekają pacjenci w szpitalach.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi.

W Polsce jedynie 1,7% ludzi oddaje honorowo krew. Jedna jednostka krwi, czyli ilość pobrana od dawcy podczas jednej donacji, to zaledwie 450 ml.

Warto jednak podkreślić, że do operacji serca potrzeba aż 6 jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych, nawet 50 jednostek. Przy tak dużym zapotrzebowaniu, ważne jest zabezpieczanie rezerw krwi. A do tego niezbędne są donacje.

Kopnicka akcja została zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i darczyńcom, dzięki którym krwiodawcy mogli skosztować pyszności i wylosować upominek. Dziękujemy również paniom z Kuźni Pomysłów, które przybyły ze swoimi pięknymi świątecznymi wytworami. Rafał Kosowski

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krwiodawca
Krwiodawca 28.12.2019, 09:27
Ale bieda

Pozostałe