Darłowo: zamontowaniem ławki z rzeźbą Leopolda Tyrmanda zainaugurowało Rok Tyrmandowski 

  • 30.12.2019, 20:29
  • Obserwator Lokalny
Darłowo: zamontowaniem ławki z rzeźbą Leopolda Tyrmanda zainaugurowało Rok Tyrmandowski

Ławkę z wykonaną z brązu postacią siedzącego pisarza, publicysty i dziennikarza zamontowano w Darłowie 23 grudnia 2019 r.

 

Pomnik ustawiony na cokole w postaci walizki wykonanej z granitu powstał w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego Darłowa na rok 2019 z inicjatywy i dzięki wielkiemu zaangażowaniu przewodniczącej komisji edukacji, kultury i turystyki Rady Miejskiej Darłowa – Krystyny Różańskiej.

Ławkę z rzeźbą Leopolda Tyrmanda postawiono na głównej osi Darłowa przy al. Wojska Polskiego. Autorką projektu rzeźby i cokołu jest Dorota Dziekiewicz – Pilich – polska rzeźbiarka – twórczyni m.in. statuetki Nagrody Muzycznej Fryderyka. Rzeźbę odlaną metodą traconego wosku wykonano w odlewni artystycznej J. Guzery w Dąbrowie k. Kielc.

Leopold Tyrmand jest m.in. autorem książki „Siedem dalekich rejsów”, której akcja dzieje się w powojennym Darłowie.

Relief z odzwierciedleniem tego tytułu znajduje się na siedzisku Ławki Lopka. Pisanie dramatu obyczajowego p.t Siedem dalekich rejsów – Tyrmand rozpoczął już w 1952 r., ale wstrzymał jego pisanie ze względu na brak szans na publikację w ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej.

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe