Gmina Darłowo przystępuje do rewitalizacji. Pomogą środki europejskie

  • 09.01.2020, 14:20
  • Obserwator Lokalny
Gmina Darłowo przystępuje do rewitalizacji. Pomogą środki europejskie

Bukowo Morskie, Pęciszewko i Drozdowo - w te miejsca gminy Darłowo trafią eurofundusze. Środki UE przeznaczone zostaną na rewitalizację przestrzeni publicznych. Dzięki nim powstanie m.in. wioska cysterska czy przybędzie infrastruktury do rekreacji.
Umowy gwarantujące dofinansowanie przedsięwzięć podpiszą w piątek, 10 stycznia 2020 roku w Darłowie, wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz wójt Radosław Głażewski. Rewitalizację w gminie Darłowo zaplanowano w ramach dwóch projektów.
Lokalny samorząd zamierza przeznaczyć na inwestycje w trzech miejscowościach blisko 7,8 mln zł. Sporą część kosztów przedsięwzięć pokryją eurofundusze. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 Urząd Marszałkowski przeznaczy na nie ponad 4,5 mln zł.
Projekty w Bukowie Morskim i Pęciszewku wykonane zostaną w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Termin ich realizacji przypaść ma od stycznia 2020 do września 2021 roku. W pierwszej miejscowości powstanie wioska cysterska pokazująca ówczesne zwyczaje zakonu, odtworzone będą historyczne struktury przestrzenne i zabudowania, a całość uzupełnią ławki, oświetlenie, ogrodzenie i parking dla samochodów. W drugiej zaś - na terenie byłego parku dworskiego - wybudowana zostanie infrastruktura rekreacyjna. Zaplanowano m.in.: rewitalizację parku, odtworzenie alei drzew, wytyczenie alejek parkowych, nasadzenie niskiej zieleni, utworzenie ogrodu zielarskiego czy miejsca kultywacji tradycji pszczelarskich regionu, a także przygotowanie miejsca z wiatą, stołami, ławami i stojakami na rowery. Koszt działań to prawie 7 mln zł, z czego 4 mln zł stanowi dotacja ze środków UE.
Przedsięwzięcie w Drozdowie obejmuje budowę obiektu sportowo-rekreacyjnego w miejscu obecnego boiska. Przewidziane prace, które potrwają od stycznia do końca grudnia 2020 roku to np.: utwardzenie terenu boiska o nawierzchni sztucznej, renowacja naturalnej nawierzchni trawiastej, montaż ogrodzenia, nowoczesnego oświetlenia i sanitariatów oraz wyposażenie boisk do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej.
Na wszystkie te prace przeznaczonych zostanie prawie 770 tys. zł. Dofinansowanie środkami unijnymi wyniesie ponad 575 tys. zł. Projekty wpisują się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”.
W perspektywie unijnej 2014-2020, w ramach dwóch przeprowadzonych dotąd naborów wniosków, Urząd Marszałkowski wsparł prawie 100 rewitalizacyjnych inwestycji przyznając beneficjentom pomoc w wysokości ponad 200 mln zł.

Obserwator Lokalny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe