Sławno: protestowali przeciwko tzw. ustawie kagańcowej

  • 11.01.2020, 22:11
  • Obserwator Lokalny
Sławno: protestowali przeciwko tzw. ustawie kagańcowej

Kilkunastu mieszkańców Sławna protestowało na Placu Wyszyńskiego przeciwko działaniom podejmowanym przez PiS. Według protestujących, działaniom, które łamią podstawy demokracji w naszym kraju.

- Przyszliśmy tu, aby wesprzeć sędziów, którzy biorą dzisiaj udział w „Marszu Tysiąca Tóg” w Warszawie – mówi Pani Jolanta, współorganizatorka wydarzenia.

- Jesteśmy Polakami i chcemy żyć w normalnym kraju, gdzie jako obywatele będziemy mogli liczyć na sprawiedliwość. Jesteśmy tu dla naszych dzieci i wnuków, aby w przyszłości, w przypadku sporu z Państwem, czy urzędem miały gwarancję, że sprawę rozstrzyga niezawisły i bezstronny sąd, a nie zależny od polityków sądowy urzędnik – dodaje inny uczestnik protestu. - Nie możemy pozwolić na likwidację trójpodziału władzy – dodaje.

Sobotni protest to reakcja na procedowaną w Sejmie RP tzw. „ustawę kagańcową” - ustawę autorstwa PiS zakładającą m.in. wprowadzenie kar dla sędziów. Kwestia ta dotyczy obrony praw wszystkich Polaków, bo „niezawisłość sędziów to niezależność od jakichkolwiek wpływów na wyroki i decyzje sądów”.

- Sędzia czy prokurator nie może mieć postawy służebnej wobec żadnych polityków - mówił w Warszawie prof. Krystian Markiewicz - prezes Stowarzyszenia „Iustitia", który jednocześnie ostrzegał przed „zamykaniem ust prawnikom przez władze” oraz wyraził zaniepokojenie, że „niestety cofamy się do czasów, gdy Polacy marzyli o wolności i o tym, aby stać się pełnoprawnym członkiem zachodniej kultury” - dodał.

Markiewicz wspomniał też tureckiego obrońcę praworządności – sędziego Murata Arslana, skazanego na 10 lat więzienia.                        - Czy naprawdę, jako Polacy, chcemy u nas podobnego scenariusza? Zlikwidowania trójpodziału władzy, a tym samym opuszczenia Unii Europejskiej? - pytał profesor na zakończenie warszawskiego „Marszu Tysiąca Tog”.

Sławieński protest przebiegał spokojnie, bez dziwnych zdarzeń. Tych w kraju nie zabrakło.

Niektórych nie wymyśliłby nawet autor satyrycznych filmów o PRL-u - Janusz Bareja. Jak chociażby pomysł prezeski jednego z sądów w Elblągu, która do poniedziałku... zarekwirowała sędziom togi.

Czy też przypadek z Lublina, gdzie na miejscu zbiórki, jadący do Warszawy, spotkali funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego, którzy przeprowadzili dokładną, szczegółową kontrolę autobusu.

Wszystko po to, aby uniemożliwić udziału w zgromadzeniu, którego przewodnimi hasłami było: „prawo do niezawisłości, prawo do Europy” oraz wyrażenie „sprzeciwu wobec zamykania prawnikom ust”, a także manifestacja „szacunku dla prawa krajowego i europejskiego”.

Mieczysław Siwiec

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

marks
marks 13.01.2020, 22:44
Same towarzystwo z Unii Wolności i SLD. Stare komuchy się bronią. Gonić towarzystwo.
On
On 13.01.2020, 14:35
Nie porownujcie Turcji do Polski tam jest jak u Putina w Rosji sedzia zTurcji dostal 10 lat kogo to obchodzi a sedziowie dzisiaj protestuja jeczycie dobrze wam wyroki dajecie na lewo robiliscie co chcieliscie pozamyka was wszystkich niedlugo Ziobro
Tt
Tt 12.01.2020, 15:28
Zostać uczciwy wyrok jak Piotr Najsztub który bez prawa jazdy bez badań auta potrącił na pasach kobietę został uniewinniony
Ania
Ania 12.01.2020, 10:11
Pogonić towarzystwo!!!
Ania
Ania 12.01.2020, 10:08
Pogonić!co wyprawiają sędziowie to wiemy,ostatnio z Koszalina sędzia bronił policjantów jak katowali taksówkarza.Tak jak sędzia broni tyłka policjantom,widać było na filmie,oto demokracja w Sławnie!!!
denver
denver 11.01.2020, 23:29
Brawo za odwagę. W takim małym grajdole to trzeba mieć odwagę aby stanąć w obronie wolnych sądów. Pozdrawiam Panią Wandę i resztę protestujących.

Pozostałe