Naćmierz: dawny młyn odzyska blask jako muzeum

  • 08.06.2020, 16:37
  • Obserwator Lokalny
Naćmierz: dawny młyn odzyska blask jako muzeum

Mieczysław Zawada - przedsiębiorca z Jarosławca postanowił zagospodarować stary młyn w Naćmierzu. Pierwsze wzmianki o tym obiekcie pochodzą z XVII wieku. Początkowo był to młyn wodny, zasilany płynącą obok rzeczką. Wówczas nazywała się ona Młyńska, teraz - Klasztorna.

Została, wraz z systemem rowów, sztucznie stworzona, aby napędzać młyny w Rusinowie, Naćmierzu i Korlinie. Różnice poziomu wody wymuszały zastosowanie przepompowni wiatrowych. Jedna z nich znajdowała się pod Rusinowem. Z czasem, gdy woda wyschła, zastosowano silnik na gaz drzewny, a potem na ropę i na gaz. W XX wieku wstawiono silniki elektryczne. Młyn po wojnie należał do Gminnej Spółdzielni w Postominie. Produkowano tu cały asortyment mąki, kasz i innych wyrobów młynarskich. Pakowane były w worki. Nie było własnych etykiet. Młynarz przystawiał pieczątkę i wpisywał datę produkcji.

W czasie, gdy młynarz mieszkał w Pieńkowie. W dzień pracownicy pracowali dla GS-u, ale gdy młynarz jechał do domu – po cichu mielili mąkę „na fuchę”.

Po transformacji ustrojowej został sprzedany prywatnemu przedsiębiorcy z Postomina. Obiekt nie pracuje od 1999 r. Stoi pusty.

Zostały w nim wszystkie urządzenia do transportu i mielenia zboża. Na ich bazie, Mieczysław Zawada chce uruchomić muzeum, w którym główna ekspozycja będzie obrazowała proces produkcji mąki, kaszy itd.

- Od wielu lat miałem pomysł na uruchomienie muzeum, gdzie można pokazać wiele artefaktów, które zbierałem od ponad 40 lat. np. jest kolekcja zegarów, odbiorników radiowych itp. – mówi Mieczysław Zawada.

Ambitny plan zakłada otwarcie ekspozycji jeszcze w tym sezonie letnim. Trzymamy kciuki, aby się zrealizował, bo warto posłuchać pasjonującej opowieści o urządzeniach i młynarstwie, którą opowiada Roman – brat Mieczysława. To on będzie głównym przewodnikiem po odnowionym obiekcie. Mieczysław Siwiec

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (14)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.obserwatorlokalny.pl z siedzibą w Sławnie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jerzy
Jerzy 16.05.2022, 07:30
Popieram POMOGĘ !!!
Posejdon
Posejdon 24.06.2020, 21:06
Najlepiej oceniać i nic nie robić hwała za to Mietkowi że to wzioł i będzie coś pięknego na pohybel hejterom
Stefan
Stefan 17.06.2020, 18:19
Ależ brednie! Aż żal czytać. Nie wiem kto was uczył historii regionalnej.
Gerry
Gerry 08.06.2020, 17:10
Mietek tu się urodził, wychował i od bardzo dawna rozwija swój biznes. Wolno ale do przodu, a przy tym czuje klimat małej ojczyzny, nie tak jak różne przyjezdne Heretyki, dla których liczy się tylko szmal. Kasa i tylko kasa.
Brawo
Brawo 08.06.2020, 16:41
Nie Naćmierz tylko Nacmierz

Pozostałe