Naćmierz: muzeum otwarte jeszcze dzisiaj

  • 04.07.2020, 10:09
  • Obserwator Lokalny
Naćmierz: muzeum otwarte jeszcze dzisiaj

Mieczysław Zawada - przedsiębiorca z Jarosławca „dopiął swego”. W starym młynie w Naćmierzu zgromadził bogatą kolekcję przedmiotów z dawnych lat i w niezwykłej scenerii dawnych urządzeń młyńskich udostępnił je zwiedzającym. Jeszcze dzisiaj zostanie otwarta ekspozycja muzeum w starym młynie, w Naćmierzu.

- Od wielu lat miałem pomysł na jego uruchomienie. Pokazuję tu wiele artefaktów, które zbierałem od ponad 40 lat. np. jest kolekcja zegarów, odbiorników radiowych itp. – mówi Mieczysław Zawada.

Sama historia młyna też jest ciekawa. Pierwsze wzmianki o tym obiekcie pochodzą z XVII wieku. Początkowo był to młyn wodny, zasilany płynącą obok rzeczką. Wówczas nazywała się ona Młyńska. Teraz nazywa się Klasztorna. Została, wraz z systemem rowów, sztucznie stworzona, aby napędzać młyny w Rusinowie, Naćmierzu i Korlinie. Różnice poziomu wody wymuszały zastosowanie przepompowni wiatrowych. Jedna z nich znajdowała się pod Rusinowem. Z czasem, gdy woda wyschła, zastosowano silnik na gaz drzewny, a potem na ropę i na gaz. W XX wieku wstawiono silniki elektryczne. Młyn po wojnie należał do Gminnej Spółdzielni w Postominie. Po transformacji ustrojowej został sprzedany prywatnemu przedsiębiorcy z Postomina. Obiekt nie pracuje od 1999 r. Stoi pusty. Zostały w nim wszystkie urządzenia do transportu i mielenia zboża. Na ich bazie, Mieczysław Zawada uruchomił muzeum. Mieczysław Siwiec

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (12)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Turystki ze Słupska
Turystki ze Słupska 11.08.2020, 21:50
Brawo i podziękowania dla sympatycznego przewodnika po muzeum.Turystki ze Słupska.

Pozostałe