Malechowo: zbudują szybkie i sprytne roboty

  • 04.02.2021, 08:51
  • Obserwator Lokalny
Malechowo: zbudują szybkie i sprytne roboty
Dwóch nauczycieli Szkoły Podstawowej w Malechowie, Dariusz Bartos i Dominik Wrosch, zdobyło grant w wysokości 3500 zł na realizację autorskiego projektu: „Line follower, czyli bolid F1”. Do udziału w projekcie zaproszonych zostało 11 uczniów z klas VI-VIII, którzy w ramach rozwijania swoich zainteresowań będą zdobywali wiedzę i umiejętności z takich dyscyplin jak mechatronika, elektronika i programowanie w języku C++. Projekt będzie polegał na samodzielnym zaprojektowaniu i zaprogramowaniu robota, który w jak najkrótszym czasie pokona drogę wzdłuż wyznaczonego losowo toru. Konstrukcja będzie zbudowana z wykorzystaniem dostępnych w sprzedaży podzespołów elektronicznych, a sercem robota odpowiedzialnym za jego autonomiczne poruszanie się będzie odpowiednio zaprogramowany mikrokontroler Arduino.

Na tę chwilę zajęcia będą się odbywały w formie zdalnej, w związku z czym każdemu z uczestników projektu dostarczono do domu zestaw podstawowych elementów, który posłuży do nauki podstaw programowania w środowisku dedykowanym do współpracy z mikrokontrolerem. Uczniowie poznają również budowę i działanie diod, rezystorów, fotorezystorów, potencjometrów, kondensatorów, tranzystorów i wybranych układów scalonych, nauczą się, jak bezpiecznie z ich użyciem sterować pracą serwomechanizmów i silników. Będą budować proste, ale funkcjonalne projekty z wykorzystaniem czujników ruchu, odległości, natężenia światła oraz prezentować odczyty pomiarów na wyświetlaczach LCD lub bezpośrednio na komputerze. W zajęciach wykorzystane zostaną materiały dydaktyczne dostępnych na portalu forbot.pl zajmującym się od wielu lat elektroniką, robotyką i programowaniem, z którym udało nam się nawiązać współpracę, dotyczącą zapewnienia wsparcia technicznego przy realizacji projektu. Portal Forbot wraz z Internetowym sklepem elektronicznym Botland dodatkowo wsparli nas finansowo przy wydatkowaniu pieniędzy z grantu, podnosząc wartość naszego zamówienia do kwoty 5200 zł, co pozwoliło na zakup dodatkowych zestawów i części pozwalających na stworzenie małego laboratorium elektronicznego, w ramach którego będzie można tworzyć również inne ciekawe projekty. Mamy nadzieję, że mimo trudnej sytuacji, uda nam się zrealizować założone cele, które w dalszej perspektywie pozwolą nam na poszerzenie konkurencji rozgrywanych w ramach planowanej II edycji malechowskiego Turnieju Robotyki Rumble Robots. (r)

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (8)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.obserwatorlokalny.pl z siedzibą w Sławnie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe