Startują prace przy realizacji odcinka S6 Leśnice – Bożepole Wielkie

  • 29.07.2021, 13:04
  • Obserwator Lokalny
Startują prace przy realizacji odcinka S6 Leśnice – Bożepole Wielkie
29 lipca 2019 r. podpisane zostały dwie umowy: na projekt i budowę oraz na nadzór inwestorski dla najdłuższego odcinka trasy S6 w województwie pomorskim, Leśnice – Bożepole Wielkie. Dzięki tej inwestycji kierowcy zyskają możliwość szybszego przejazdu w kierunku Trójmiasta, a mieszkańcy Lęborka południową obwodnicę miasta. — S6 to najważniejsza trasa dla Pomorza Środkowego. Dzięki niej mieszkańcy regionu zyskają bezpieczne i komfortowe połączenie z Trójmiastem. Nowa droga to także szansa na rozwój gospodarczy i poprawę warunków dla wzrostu ruchu turystycznego — powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Pierwsza umowa przewiduje przygotowanie projektu, a następnie budowę 22-kilometrowego odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Dzięki budowie drogi ekspresowej przejazd tym odcinkiem S6 skróci się o połowę, poprawi się także bezpieczeństwo i komfort jazdy. Koszt prac budowlano-montażowych wyniesie 718,6 mln zł. Czas realizacji zadania, którego wykonawcą się Budimex, to 38 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

Druga podpisana umowa dotyczy pełnienia nadzoru inwestorskiego i została zawarta z firmą Lafrentz Polska. Jej koszt to 11,6 mln zł. Nadzór wspomaga inwestora w sprawnym prowadzeniu inwestycji. Jego rola polega na kontrolowaniu procesu projektowania, a następnie budowy. Po rozpoczęciu prac budowlanych, reprezentując inwestora na budowie, nadzór sprawdza i odbiera roboty budowlane, kontroluje zgodność realizacji budowy na podstawie przygotowanej dokumentacji, kontroluje rozliczenia budowy.

Dodatkowe środki z budżetu państwa

Postępowanie przetargowe obejmowało odcinek drogi ekspresowej S6, realizowany podecyzji rządu o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu państwa na budowę tej trasy.

W realizacji i przetargu

W województwie pomorskim w budowie są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W tym roku podpisane zostały umowy nakolejnych pięć fragmentów trasy: dwie na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej (dwa zadania), na budowę II jezdni istniejącej obwodnicy Słupska, odcinek Skórowo – Leśnice oraz Bobrowniki – Skórowo. Razem na sześciu odcinkach w fazie projektowania jest 94,8 km nowych dróg ekspresowych (wraz z obwodnicą Żukowa klasy GP powstającą w ramach OMT). Na etapie przetargu jest odcinek S6 od końca obwodnicy Słupska do Bobrowników.

W województwie zachodnio-pomorskim podpisane zostały umowy na prace budowlane przy dokończeniu obwodnicy Koszalina i Sianowa (pomiędzy węzłami Koszalin Wschód a Sianowem) w ciągu trasy S6. Wcześniej natrafiono tam na niekorzystne warunki gruntowe, co wymusiło wprowadzenie zmian projektowych.

W III kw. 2021 r. ruszą przetargi na budowę odcinków od Koszalina do obwodnicy Słupska, dla których są już sporządzone projekty budowlane.

Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 r.

Obserwator Lokalny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe