Darłowo: przyjdź na promocję książki o Hansie Lange w tłumaczeniu Brygidy Jerzewskiej

  • 20.08.2021, 06:05
  • Obserwator Lokalny
Darłowo: przyjdź na promocję książki o Hansie Lange w tłumaczeniu Brygidy…
Dzisiaj (20.08) na darłowskim zamku promocja sztuki teatralnej w 4 aktach pt. „Hans Lange”, autorstwa niemieckiego noblisty Paula Heyse w tłumaczeniu Brygidy Jerzewskiej. Gośćmi spotkania będą współtwórcy wydania: Brygida Jerzewska, Renata Potomska oraz Renata Mróz. Wydarzenie poprowadzą: Ewelina Trzeciak i Karol Matusiak Utwór powstał w 1865 roku i jako przedstawienie był często grywany. Jedną z okazji do jego zaprezentowania stała się uroczystość z okazji 60. urodzin założyciela Muzeum w Darłowie – Karla Rosenowa (17 stycznia 1933 roku) i dedykowana jego zasługom.

W dworskie realia – pełne zawiłości, tajemnic i podstępów – wmieszano tytułowego legendarnego chłopa ze wsi Łącko w gminie Postomino.  Wątek Hansa Lange był na tyle popularny, że znajdował swoje miejsce w podręcznikach szkolnych a nawet pisano o nim wiersze.

Echo o jego sławie przetrwało do naszych czasów - budynek szachulcowy w Łącku na miejscu nieistniejącej chaty Hansa Lange dumnie prezentuje w nadprożu tablicę upamiętniającą - według legendy - wiejskiego opiekuna i nauczyciela Bogusława X.

O wydaniu książki oraz bohaterach sztuki: Hansie Lange, księżnej Zofii, Janie z Maszewa i innych dowiedzą się Państwo już w ten piątek 20.08.2021 r. o godz. 16.00.

Serdecznie zapraszamy!

Sala rycerska

Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie

Wstęp wolny

Obserwator Lokalny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe