Podsumowanie konkursu AGROLIGA 2021 w województwie zachodniopomorskim

  • 08.10.2021, 08:43 (aktualizacja 08.10.2021, 10:40)
  • ZODR w Barzkowicach
Podsumowanie konkursu AGROLIGA 2021 w województwie zachodniopomorskim
Jest to II etap “Konkursu AGROLIGA 2020 i 2021 – etap wojewódzki”. Konkurs AGROLIGA 2021– etap wojewódzki finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Gospodarstwo rolne Państwa Wioletty i Jarosława Kurosz z miejscowości Barlinek z powiatu myśliborskiego w kategorii rolnicy oraz Gospodarstwo Rolne „VIVA NATURA” Państwa Magdaleny i Sebastiana Piekarz z miejscowości Kamieniec w gminie Kołbaskowo w powiecie polickim w kategorii firmy, to zwycięzcy tegorocznej edycji AGROLIGA w województwie zachodniopomorskim.

 

Przypomnijmy. Konkurs AGROLIGA organizowany jest w dwóch etapach – wojewódzkim i krajowym i ma na celu wyłonienie, jak również promowanie najlepszych polskich rolników i najprężniej działające polskie firmy związane z rolnictwem. W wojewódzkim etapie konkursu AgroLiga 2021 wzięło udział 9 gospodarstw rolnych i 4 firmy z branży rolniczej.

Wojewódzki szczebel konkursu organizowany był przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, natomiast etap krajowy przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesa ARiMR, Dyrektora Generalnego KOWR i Prezesa KRUS.

W czwartek, 30 września w Hotelu Vulcan w Szczecinie odbyła się Gala podsumowująca wojewódzki etap konkursu AGROLIGA 2021, gdzie podczas uroczystego finału nastąpiła prezentacja mistrzów, wicemistrzów w kategorii rolnicy i firmy województw: zachodniopomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz prezentacja laureatów tegorocznych laureatów naszego województwa. Po prezentacji odbyło się, przez wszystkich oczekiwana chwila, wręczenia pucharów oraz nagród.

Uczestnikami konkursu byli rolnicy i przedstawiciele firm z branży rolniczej, którzy wyróżniają się osiągniętymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swoją działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Uzyskany tytuł laureata to sukces i prestiż.

KATEGORIA ROLNICY

Mistrz AgroLigi

Wioletta i Jarosław Kurosz z Barlinka, powiat myśliborski

Początek gospodarstwa to tradycyjna uprawa malin, truskawek, wiśni i czereśni, dzisiaj to innowacyjne gospodarstwo sadownicze, w którym pod osłonami, na ponad 7 hektarach, uprawiane są czereśnie. Osłony chronią owoce przed pękaniem, oparzeniami słonecznymi skórki, umożliwiają owadom zapylającym oblatywanie kwitnących kwater podczas deszczu i silnego wiatru, umożliwiają uzyskanie tak dużych owoców, zbiór owoców odbywa się bez względu na pogodę. W uprawie znajdują się odmiany czereśni o różnej porze dojrzewania m.in. ‘Burlat’, ‘Carmen’, ‘Vanda’, ‘Vega’, Summit’, ‘Octavia’, ‘Kordia’, ‘Regina’, ‘Tamara’ oraz odmiany z włoskiej serii Sweet.

Czereśnie eksportowane są do m.in. Danii, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii a wcześniej do Singapuru i oczywiście na rynek krajowy.

W gospodarstwie co roku wśród pracowników organizowany jest konkurs na największą zebraną czereśnię, rekordowy owoc ważył 21,7 g. Dodatkową działalnością Pana Jarosława Kurosza jest konstruowanie i budowanie maszyn dla sadowników m.in. „Fargola 5” - linii sortującej, gdzie odbywa się kalibrowanie (wydajności 300 kg/godz.), urządzenie „Fargola 4”do ochrony przed przymrozkami, które znalazło zastosowanie również w ochronie winnic. Właściciel otrzymał Dyplom Barlineckiej Złotej Gęsiarki za działalność, za dynamiczny rozwój i osiągnięcia w produkcji „Czereśni z Barlinka” oraz za konstrukcję i opatentowanie urządzeń produkcji sadowniczej.

A w planach są dalsze inwestycje m.in. automatyczne zwijanie dachu, nowoczesne technologie uprawy i nowe odmiany czereśni, zdobywanie nowych rynków zbytu oraz zadaszenie całego sadu, bo jak mówi, dziś już nie wyobraża sobie uprawy czereśni bez zadaszenia.

V-ce Mistrz AgroLigi

Magdalena i Dariusz Smagowscy z Łęczna, gmina Białogard, powiat białogardzki Gospodarstwo specjalizujące się w produkcji materiału hodowlanego bydła mięsnego rasy Limousine. Państwo Smagowscy przygodę z gospodarstwem rozpoczęli 10 lat temu od 7 krów mamek tej rasy, dzisiaj posiadają 58 i stale inwestują w coraz lepszy materiał genetyczny, dlatego ze stacji hodowlanej z Francji sprowadzony został buhaj oraz nasienie od najlepszych światowych buhajów. Zwierzęta prezentowane są na wystawach bydła mięsnego organizowanego przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, gdzie zostają docenione przez komisję sędziowską. Właściciele planują powiększenie stada oraz poprawienie genetyki zwierząt poprzez embriotransfer. Od 2013 roku gospodarstwo jest w programie rolno-środowiskowo-klimatycznym, a od kilku lat część areału w rolnictwie ekologicznym. W gospodarstwie prowadzona jest dodatkowa działalności pozarolnicza usługi koparką.

 

Laureaci województwa zachodniopomorskiego AGROLIGA 2021

w kategorii ROLNICY:

  1. Beata i Bernard Kłosowscy z Warnina, gmina Tychowo, powiat białogardzki Gospodarstwo rodzinne, na powierzchni prawie 420 ha uprawiane są zboża ozime: pszenica, jęczmień oraz rzepak ozimy. Cała powierzchnia gruntów objęta jest produkcją precyzyjną, w gospodarstwie stosowane jest mapowanie pól.

  2. Julia i Mirosław Szychulscy z Derkacza, gmina Przybiernów, powiat goleniowski

Gospodarstwo o powierzchni ponad 290 ha, głównymi kierunkami produkcji jest uprawa roślinna: rzepaku, owsa, kukurydzy oraz zwierzęca - bydła mięsnego rasy Angus Czarny.

  1. Wioletta i Edward Wnuk z Przelewic, gmina Człopa, powiat wałecki

Uprawa zbóż, rzepaku, roślin wysokobiałkowych na areale 206 ha. W gospodarstwie realizowany jest program rolno-środowiskowo-klimatyczny. Dodatkową działalnością jest skup zboża.

  1. Monika Pawłowska, Mirosław Kiełkowski z Rymania, powiat kołobrzeski,

W gospodarstwie uprawiane są głównie zboża, kukurydza na ziarno i rośliny paszowe, prowadzony jest tucz trzody chlewnej w cyklu otwartym, a także hodowla bydła mięsnego.

  1. Czesława i Piotr Furmańscy z Brzeska, gmina Pyrzyce, powiat pyrzycki,

W gospodarstwie uprawiane są zboża pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień jary oraz rzepak ozimy, a także na niewielkim areale soja.

  1. Urszula i Rajmund Nowak z Obrytej, gmina Warnice, powiat pyrzycki Głównymi kierunkami produkcji jest uprawa zbóż ozimych i jarych, pozostałe uprawy to buraki cukrowe i kukurydza. Część gospodarstwa jest objęta programem rolno-środowiskowo-klimatycznym.

KATEGORIA FIRMY

Mistrz AgroLigi

Gospodarstwo Rolne „Viva Natura”, Magdalena i Sebastian Piekarz z Kamieńca, gm. Kołbaskowo

Maleńka i lokalna przetwórnia o niewielkim zasięgu to początek firmy Państwa Magdaleny i Sebastiana Piekarz produkującej soki owocowo-warzywne.
 

Dzisiaj to przedsiębiorstwo dynamicznie rozwijające się zatrudniające dziesięć osób, posiadające na 1-hektarowej działce, własny zakład składający się z trzech budynków oraz rozbudowaną flotę samochodową. Na najnowocześniejszy park maszynowy składają się: linie do pakowanie owoców, automatyczne obieraczki,, wago-naważarki, krajalnice, automatyczne linie do pakowania krojonych warzyw oraz saszetarki.

Do produkcji soków przeznaczone są tylko wybrane odmiany warzyw i owoców pochodzące z terenów oddalonych od dróg szybkiego ruchu. Część surowców pochodzi z gospodarstwa Państwa Piekarz, a pozostałe od producentów stosujących Dobrą Praktykę Rolniczą.

 

Firma produkuje wysokiej jakości produkty bez dodatku cukru, słodzików, konserwantów i innych ulepszaczy, nie stosuje się obróbki chemicznej, czy podgrzewania, które powodują utratę składników odżywczych, przydatność do spożycia wynosi od 24 do 48 godzin. Po kilkunastu latach działalności soki firmy „VIVA NATURA” docierają do coraz większej liczby konsumentów w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i mazowieckim.

Dodatkowo firma uczestniczy w „Programie dla szkół”, w trakcie jednego semestru, dostarczając do 350 placówek oświatowych, owoce i warzywa w ilości 2,5 mln sztuk.

V-ce Mistrz AgroLigi

Jeździecki Klub Sportowy „Bukowie”, Katarzyna Stężalska z Bukowie, gm. Bierzwnik, powiat choszczeński

Jeździecki Klub Sportowy działa przy Ośrodku Jeździeckim „Bukowie”. Organizuje i prowadzi szkolenia w sportach jeździeckich, krajowe zawody jeździeckie oraz liczne imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Jeździecki Klub Sportowy działa przy Gospodarstwie Gościnnym „Bukowie”, dzięki bazie noclegowo-wyżywieniowej ma możliwość organizacji imprez dla dzieci, członków Klubu oraz organizacji obozów jeździeckich. Posiada Certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego Kategorii II, co umożliwia organizację egzaminów na brązową, srebrną i złotą Odznakę Jeździecką. Gospodarstwo posiada stajnię na 13 koni, ujeżdżalnię krytą i otwartą, lonżownik, sprzęt do obsługi stajni i ujeżdżalni. W planach jest organizacja Regionalnych Zawodów Jeździeckich, utwardzenie drugiej ujeżdżalni, a w dalszej przyszłości budowa drugiej stajni.

Laureaci województwa zachodniopomorskiego AGROLIGA 2021

w kategorii FIRMY:

  1. 7 OGRODÓW”, Grażyna i Zdzisław Kugiel z Łowicza Wałeckiego, gmina Mirosławiec, powiat wałecki; gospodarstwo agroturystyczne z zagrodą edukacyjną, właściciele oferują noclegi w domkach położonych w rozległym, urokliwym ogrodzie. W gospodarstwie uprawiany jest owies oraz zioła. Firma zatrudnia 3 osoby na stałe oraz 3 osoby sezonowo.

  2. Bogumiła i Alfred Smolczyńscy z Rozwarowa, powiat kamieński; gospodarstwo rodzinne o powierzchni 1200 ha, specjalizujące się uprawą oraz pozyskiwaniem trzciny i miskanta chińskiego do krycia dachów. Ponad 400 ha w obszarze Natura 2000 przeznaczony jest na ochronę wodniczki i tam prowadzony jest wypas bydła. Dodatkowo firma świadczy usługi wycinki drzew i wykaszania terenów zielonych. W gospodarstwie pracują 3 osoby na stałe oraz 25 osób sezonowo.

 

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach składa gratulacje i wyrazy uznania dla mistrzów i wicemistrzów oraz laureatów konkursu Agroliga województwa zachodniopomorskiego życząc dalszych osiągnięć i sukcesów, a także wytrwałości w realizacji zamierzeń.

Mistrzowie Wojewódzcy z poszczególnych województw będą rywalizowali między sobą o tytuł KRAJOWEGO MISTRZA AGROLIGI.

Naszym laureatom życzymy powodzenia!

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Agoliga 2022.

 

Za treść merytoryczną odpowiada Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

 

 

ZODR w Barzkowicach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe