Porwano dziewczynkę! Zaginięcie 10 – letniego chłopca!

  • 01.12.2021, 13:01
  • st. asp. Kinga Warczak
Porwano dziewczynkę! Zaginięcie 10 – letniego chłopca!
Uwaga na oszustów. Porwanie dzieci to fake news! W ostatnim czasie mediach społecznościowych ukazało się kilka informacji o rzekomych zaginięciach i porwaniach dzieci. Pod komunikatami pojawiły się prośby o udostępnianie i link, w który należy wejść, by móc przeczytać jego treść. Otwarcie niektórych zawartości może skończyć się nawet utratą pieniędzy.

„Uwaga! Zaginięcie 10 – letniego chłopca! Uwaga porwanie małego dziecka! Pomóż odnaleźć sprawców! Jest nagranie z monitoringu! Proszę, udostępniajcie to wszyscy. WIERZYMY W MOC FACEBOOKA– posty o tej treści pojawiały się w ostatnim czasie w mediach społecznościowych w sławieńskich i darłowskich grupach. Do wpisu dołączony jest link, po kliknięciu którego możemy przeczytać rzekome szczegółowe dane dotyczące zaginięcia dzieci. Po wejściu na stronę nie wyświetlają się jednak zapowiadane informacje, ale prośba o zalogowanie się do portalu społecznościowego. W ten sposób oszuści wyłudzają dane logowania użytkowników i przejmują kontrolę nad ich kontami, a następnie najczęściej podając się za członków rodziny bądź znajomych przez aplikacje Messenger lub WhatsApp proszą o przelew BLIK lub o przekazanie kodu BLIK. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, bądź komuś z rodziny, a w rzeczywistości trafiają one do oszusta.

W ostatnim czasie na terenie powiatu sławieńskiego, po ukazaniu się takich fake newsów odnotowane zostały zgłoszenia o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego, a w rezultacie utraty oszczędności.

Pamiętajmy!

Najlepiej i najbezpieczniej nie klikać w takie sensacyjne linki. Mogą być spreparowane przez hakerów i doprowadzić do przejęcia przez nich konta w mediach społecznościowych. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK.

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Bardzo ważne jest również chronienie swoich haseł.

Apelujemy, by uważnie sprawdzać, jakie strony internetowe odwiedzamy i jakie dane tam podajemy.

 

st. asp. Kinga Warczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe