Darłowo: fontanna z rybakiem odzyskała blask

  • 19.12.2018, 21:20
  • Obserwator Lokalny
Darłowo: fontanna z rybakiem odzyskała blask

Za 252.751,95 zł firma GOTYK ze Szczecina wykonała renowację zabytkowej Fontanny z Rybakiem na staromiejskim rynku w Darłowie.

We wtorek, z udziałem konserwatora zabytków, dokonano odbioru prac konserwatorskich, których program został opracowany przez specjalistkę konserwacji i restauracji rzeźby kamiennej i elementów architektonicznych Ewę Palacz.

Zakres prac konserwatorskich obejmował m.in.: prace przy trawertynowej części Fontanny takie jak: oczyszczenie gorącą wodą pod ciśnieniem i zdezynfekowanie powierzchni preparatem biobójczym oraz odsolenie obiektu. Naprawiono szczeliny i pęknięcia oraz wstawiono fleki.

Założono nowe spoiny i uszczelnienia. Następnie całą powierzchnię kamienia zahydrofobizowano. Elementy dekoracyjne z brązu i żeliwa oczyszczono i zabezpieczono środkami konserwującymi.

Dzięki solidnej renowacji Fontana prezentująca główne dziedziny gospodarki miejskiej, które przyczyniły się do rozkwitu Królewskiego Miasta Darłowa dostała nowe życie.

Do pełnego szczęścia należy jeszcze wymienić przy fontannie wszystkie przestarzałe pompy i rurociągi. Jak nas zapewnia Anna Marczak - inspektor ochrony środowiska w UM prace związane z mechanizmami wodnymi i elektrycznymi zostaną zakończone do końca kwietnia 2019.

L.W.

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe