Sławno: przygotowują zamianę czołgu na fontannę.

  • 20.12.2018, 14:56
  • Obserwator Lokalny
Sławno: przygotowują zamianę czołgu na fontannę.

Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Sławna ruszyły roboty przy zagospodarowaniu „trójkąta z czołgiem” czyli skweru pomiędzy Armii Krajowej, Kopernika i Matejki. Na uporządkowanie tego terenu oraz budowę parku z fontanną i inną infrastrukturą, sławieński samorząd otrzymał dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Na początek prace porządkowe prowadzą pracownicy sławieńskiego MPGKiM-u, którzy rozpoczęli od wycinki świerków posadzonych już po postawieniu czołgu i odsłonięciu, w dniu 9 maja 1983 r. tablicy pamiątkowej z napisem Wyzwolicielom Społeczeństwo Powiatu Sławieńskiego.

Stojący na skwerze przy Armii Krajowej czołg trzeba usunąć, bo podpadł urzędnikom IPN-u. Według ich interpretacji jest to jeden z symboli zniewolenia Narodu Polskiego, albowiem znajduje się w wykazie obiektów upamiętniających... żołnierzy i partyzantów sowieckich na terenie województwa zachodniopomorskiego!

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego mówi o tym, że pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolicznych komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Na podstawie tej ustawy do usunięcia zostało zakwalifikowanych 469 obiektów. Wśród nich jest wspomniany Pomnik Wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej – czołg.

Już kilka lat temu Rada Miejska Podjęła uchwałę o usunięciu czołgu.


Przypomnijmy: fundatorem pomnika było miasto Sławno na wniosek koła terenowego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Czołg T-34 ustawiony jest na żelbetowej podstawie. Obok czołgu znajduje się wolnostojąca granitowa tablica ze wspomnianym wyżej napisem.

Według informacji zawartej na stronie internetowej miasta Sławna, czołg jest jednym z pięciu T-34 obsadzonych przez polskie załogi, z korpusu generała A. Panfiłowa.

Wcześniej maszyna brała udział w operacjach 1 Brygady Pancernej im.Bohaterów Westerplatte. Czołg do Sławna został przywieziony z Ostródy (elbląskie) w 1983 roku. Tablicę pamiątkową odsłonięto z udziałem delegacji władz radzieckich, przedstawicieli Komitetu Wojewódzkiego PZPR, władz lokalnych i kombatantów.

Czynności odsłonięcia tablicy dokonali: Jan Kurczuk, emerytowany dróżnik ze Staniewic - uczestnik obrony Westerplatte i Bronisław Brzozowski - emerytowany robotnik sławieńskiej gazowni, były strzelec pokładowy czołgu T-34 .

Na okoliczność odsłonięcia tablicy obok zasadzono 2 dęby.

Czołg postawiony został na terenie byłego (założonego przed II wojną światową) ogrodu różanego (Rosen-garten).

W 1983 roku zdemontowana została fontanna, na miejscu której postawiono cokół wraz z czołgiem.

Plac, na którym postawiono maszynę okala 9 drzew z okresu powstania ogrodu różanego.

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 25.12.2018, 10:39
http://nadwieprza.pl/?p=8032
u7
u7 21.12.2018, 21:54
czolg na europejskim rynku starych militariow jest warty 80 000 US dollars.

Pozostałe