Jakie branże w Koszalinie zgłaszają deficyt pracowników?

  • 18.07.2022, 15:00 (aktualizacja 18.07.2022, 15:13)
  • Gowork
Jakie branże w Koszalinie zgłaszają deficyt pracowników?
Koszalin jest drugim co do wielkości miastem na Pomorzu Zachodnim, stanowiącym duży ośrodek przemysłowy, akademicki i gospodarczy województwa zachodniopomorskiego. Pracodawcy w tym regionie zgłaszają spore zapotrzebowanie zarówno na pracowników fizycznych jak i umysłowych. W jakich branżach panują największe braki kadrowe w Koszalinie? Podpowiadamy.

Branża budowlana

Branża budowlana w całej Polsce zgłasza duże zapotrzebowanie na pracowników zarówno niskiego jak i wyższego szczebla. Nie inaczej sytuacja wygląda w Koszalinie, w którym również na zatrudnienie mogą liczyć praktycznie wszyscy przedstawiciele tego sektora. Bardzo duży deficyt według Barometru Zawodów na 2022 występuje tu: dekarzy, brukarzy, blacharzy i instalatorów budowlanych oraz monterów konstrukcji betonowych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, a także spawaczy.

Wśród zawodów deficytowych można wymienić też betoniarzy, zbrojarzy, cieśli, stolarzy budowlanych, murarzy, tynkarzy, monterów okien i szklarzy, pracowników robót budowlanych, a także robót wykończeniowych. Poszukiwani są też specjaliści do spraw budownictwa kolejowego. Firmy chętnie zatrudniają również osoby z wyższym wykształceniem — kierowników budów a także inspektorów nadzoru budowlanego. Na szybkie zatrudnienie w tej branży mogą liczyć też operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych.

 Branża medyczna

W Koszalinie po pandemii ogromne braki notuje także branża medyczna. Bardzo duży deficyt w tym regionie dotyczy pielęgniarek i położnych. Nic dziwnego, średnia wieku w tej grupie zawodowej wynosi 53 lata. Coraz więcej przedstawicielek tego zawodu ze starszego pokolenia przechodzi na emeryturę, a ich stanowiska nie są chętnie zajmowane przez młodsze pokolenie. To powoduje ogromne braki kadrowe, z którymi zmaga się większość placówek medycznych w całej Polsce, również na terenie województwa zachodniopomorskiego.

W Koszalinie poszukiwani są przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów medycznych. Zarówno fizjoterapeuci, masażyści jak i opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, ratownicy medyczni, a także pracownicy do spraw techniki dentystycznej. Tutejsze placówki chętnie przyjmą również lekarzy zarówno posiadających specjalizacje jak i będących w jej trakcie. Duże zapotrzebowanie w tym regionie występuje również na psychologów i psychoterapeutów, których obecnie jest zbyt mało na potrzeby społeczeństwa zmęczonego pandemią i sytuacją na świecie.

 Przemysł

Spore deficyty w Koszalinie dotyczą również sektora przemysłowego. Poszukiwani są pracownicy zarówno niższego jak i wyższego szczebla. Według barometru zawodów 2022 bardzo duży deficyt występuje w grupie operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, spawaczy, a także przetwórców mięsa i ryb. Praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa poszukują również magazynierów posiadających uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi. Duży deficyt w branży przemysłowej w Koszalinie obecnie dotyczy stanowisk elektromontera, elektryka, operatora obrabiarek skrawających. Poszukiwani są tutaj zarówno pracownicy przetwórstwa spożywczego jak i robotnicy obróbki drewna i stolarze. Wiele przedsiębiorstw oferuje też proste praca na stanowiskach niewymagających żadnych szczególnych kompetencji w charakterze pomocnika.

 Branża TSL

W branży zajmującej się transportem, logistyką i spedycją w Koszalinie można znaleźć wiele ciekawych ofert pracy. Wśród najczęściej poszukiwanych specjalistów wymienia się zaopatrzeniowców, dostawców, spedytorów i logistyków. Na zatrudnienie w wielu firmach mogą liczyć również kurierzy. W całej Polsce i również w tym regionie występuje bardzo duży deficyt kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, od których wymagane są specjalne uprawnienia. W branży logistyczno-transportowej można znaleźć również wiele wolnych miejsc pracy na stanowisku magazyniera.

 Pozostałe branże

W oświacie największe braki kadrowe dotyczą nauczycieli przedmiotów zawodowych. Z problemem tym zmagają się jednak placówki w całej Polsce. W Koszalinie na zatrudnienie mogą liczyć nauczyciele przedszkoli, opiekunki dziecięce, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów ogólnokształcących. W tym regionie poszukiwali są również pracownicy służb mundurowych, ślusarze i tapicerze.

Branża gastronomiczna przyjmie kelnerów, kucharzy oraz osoby na stanowisko pomocy kuchennej. W tym regionie jest również duże zapotrzebowanie na sadowników i ogrodników. Bez problemu w Koszalinie pracę znajdą także piekarze, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, programiści a także projektanci baz danych. Region ten zmaga się również z niedoborem pracowników socjalnych.

Każda osoba, która szuka zatrudnienia w Koszalinie, z pewnością znajdzie dla siebie pracę, ponieważ region ten dysponuje wieloma ciekawymi ofertami. Dlatego jeżeli chcesz związać swoją karierę z tą okolicą sprawdź oferty pracy w Koszalinie na stronie Gowork, na której pracodawcy umieszczają aktualne ogłoszenia o poszukiwaniu kandydatów na różne stanowiska.

 

Gowork

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.obserwatorlokalny.pl z siedzibą w Sławnie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe