Sławno: Zimowe prawa i obowiązki

  • 24.01.2019, 11:53 (aktualizacja 24.01.2019, 11:56)
  • Obserwator Lokalny
Sławno: Zimowe prawa i obowiązki

Urząd Miejski w Sławnie informuje, iż pogarszające się zimą warunki atmosferyczne i związane z nimi  silne mrozy oraz intensywne opady śniegu dokładają zarządcom i administratorom nieruchomości dodatkowych obowiązków związanych z opieką nad powierzonym obiektem.

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane z roku 2007 nałożyła nowe wymagania zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa obiektu w sytuacjach, gdy występują niezależne od człowieka czynniki zewnętrzne, tj. wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne lub inne, które mogą stać się przyczyną uszkodzenia obiektu budowlanego i w konsekwencji stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Dodatkowo każdy budynek przed nadejściem zimy powinien zostać oceniony pod kątem stanu technicznego. W związku z powyższym zarządcy nieruchomości w okresie zimowym muszą zadbać o:

1. Odśnieżanie dachu, usuwanie sopli i nawisów

Intensywne opady śniegu, połączone niekiedy z deszczem stanowią poważne zagrożenie dla konstrukcji dachu, zwłaszcza w czasie odwilży. Ciężar topniejącego śniegu wynosi blisko 900 kg/m3. Dlatego zgodnie z zapisami prawa budowlanego zarządca ma obowiązek usunąć nadmiar śniegu, a także zwisające z budynków sople lodowe i nawisy śnieżne. W praktyce oznacza to stałą kontrolę grubości i ciężaru pokrywy śnieżnej. Ciężar pokrywy śnieżnej zależy nie tylko od ilości opadów, ale także od długości ich zalegania, temperatury na zewnątrz i wilgotności. Dach powinien wytrzymać obciążenie od 70 do 110 kilogramów śniegu na metr kwadratowy powierzchni dachu. Niedopełnienie obowiązku odśnieżania i usuwania niebezpiecznych sopli grozi nałożeniem kar na właścicieli i zarządców nieruchomości. Usuwanie śniegu, sopli i nawisów oraz wchodzenie na dach w celu kontroli w okresie zimowym są czynnościami niebezpiecznymi. Dlatego zarządca ma obowiązek zatrudnić osoby przeszkolone, posiadające zaświadczenie uprawniające do pracy na wysokościach, wyposażone w odpowiedni sprzęt BHP i alpinistyczny. Dodatkowo w trakcie prac należy zabezpieczyć budynek i otaczający go teren, by nie stwarzać zagrożenia dla ludzi. Należy informować przechodniów o przeprowadzanych pracach porządkowych.

2. Odśnieżanie chodników, dróg i parkingów

W czasie zimy zarządca nieruchomości ma ustawowy obowiązek usuwania zalegającego śniegu i lodu z chodników, dróg i parkingów otaczających obiekt budowlany. Tereny te muszą zostać oczyszczone ze śniegu i lodu w takim stopniu, by nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. W przeciwnym razie uczestnicy wypadku spowodowanego niedopełnieniem tego obowiązku mogą dochodzić  odszkodowania. Ustawa o ochronie przyrody podaje wykaz środków chemicznych, które mogą zostać użyte w tym celu.

W związku z powyższym prosimy o przestrzeganie ww. zaleceń i informowanie Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o  zaistniałych  niebezpiecznych sytuacjach (tel. 59 810 3118 lub tel. kom. 502845313).

Obserwator Lokalny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe