Żukowo: Zakończyli kolejny projekt

  • 30.03.2019, 13:00
  • Karolina Kądziołka
Żukowo: Zakończyli kolejny projekt

Zakończył się projekt pn. „Chcę i potrafię ratować...” w Szkole Podstawowej w Żukowie, którego realizatorem było Stowarzyszenie „Mała Ojczyzna” z Żukowa.
Lokalne Stowarzyszenie od lat współpracuje ze Szkołą w Żukowie, gdyż obie instytucje działają na rzecz lokalnej społeczności i mogą się wzajemnie uzupełniać i pomagać sobie. Prawie we wszystkie projekty Stowarzyszenia angażowani są uczniowie miejscowej szkoły. Tak było również tym razem.
Cały projekt rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku cyklem szkoleń dla mieszkańców z udzielania pierwszej pomocy, organizowanych w pięciu świetlicach wiejskich, tj. w Łętowie, Gwiazdowie, Brześciu, Janiewicach i Żukowie. We wszystkich szkoleniach uczestniczyło łącznie ok. 70 osób.
Kolejne akcje to Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego można było zarejestrować się w bazie dawców szpiku DKMS oraz Dzień Krwiodawstwa z mobilną stacją krwiodawstwa, która przyjechała do Żukowa.
W obu tych dniach z dużym zaangażowaniem pracowali wolontariusze - nasza wspaniała młodzież z klasy VII i VIII. Oni też pomagali stworzyć przeszło 100 kopert życia, które były rozdawane najstarszym mieszkańcom okolicy.
26 marca 2019 r. podsumowaliśmy projekt. Ponieważ nauki nigdy za dużo, więc i tym razem zorganizowaliśmy wspaniałe szkolenie z zakresu resuscytacji z użyciem defibrylatora AED. Ratownik medyczny, mgr Andrzej Rut uczył nas jak się takim defibrylatorem posługiwać i jak ważne jest jego użycie podczas reanimacji, czyli wówczas gdy ratujemy życie. Dla nas te informacje są niezwykle ważne, gdyż taki właśnie defibrylator zakupiony został w ramach dofinansowania projektu "Chcę i potrafię ratować...". Wisi w specjalnej szafce na holu szkolnym. W przyszłości zawiśnie na zewnątrz, bo ma służyć potrzebującym.
Cały projekt został dofinansowany dzięki Fundacji „Orlen - Dar Serca”, natomiast szafkę na defibrylator zakupiono z funduszy Gminy Sławno. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Żukowie za pomoc w realizacji projektu.

Karolina Kądziołka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe