Uwaga! Za fakturę do więzienia, nawet na 25 lat

  • 05.04.2019, 06:52
  • Obserwator Lokalny
Uwaga! Za fakturę do więzienia, nawet na 25 lat

Nawet na ćwierć wieku można trafić do więzienia za handel kosztami oraz fakturami VAT.

W ostatnim czasie, pojawiła się wielka ilość ogłoszeń typu „sprzedam koszty VAT – sprzedam faktury”. Karalny proceder polega na wystawianiu faktur dokumentujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze. Faktury te są następnie księgowane przez ich nabywcę, zwiększając kwotę naliczonego podatku VAT oraz zmniejszając kwotę podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Bardzo często sprzedawca „wystawiając" fakturę korzysta z danych innych podmiotów gospodarczych bez ich wiedzy. Ten model działania dominuje w przypadku ogłoszeń internetowych. Oszust wprawdzie deklaruje, że dana faktura będzie zaksięgowana i wykazana w pliku JPK_VAT, rzeczywistość jest jednak inna.

Taka faktura jest niczym innym jak zadrukowaną kartką papieru.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa monitorują publikowane w Internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży kosztów firmowych, a wykorzystując dane z rejestrów JPK_VAT i STIR są w stanie szybko wykryć tzw. puste faktury.

- Oferentom i potencjalnym nabywcom takich faktur zwracamy uwagę, że handel fakturami jest nielegalny i zagrożony (tak dla wystawcy jak i nabywcy) karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy aż do 25 lat – mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. (r)

Obserwator Lokalny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe