Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 20 listopada 2025 00:01
Przeczytaj!
Reklama Możesz wszyskto

Darłowo: próba oszustwa „na wnuczka”

Podziel się
Oceń

Policjanci z Komisariatu Policji w Darłowie otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa metodą „na wnuczka”. Tym razem łupem mogło paść 50 tys. zł.

W dniu dzisiejszym do mieszkanki Darłowa, na numer stacjonarny telefonu, zadzwoniła kobieta, która podając się za jej wnuczkę, poinformowała, że spowodowała wypadek drogowy, a policja nie zwolni jej dopóki nie wpłaci 50 tysięcy złotych. Na szczęście starsza pani nie dała się nabrać na próbę wyłudzenia i powiadomiła o sytuacji Policję.

Oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na wnuczka” to bezwzględni przestępcy, nie mający żadnych skrupułów, wykorzystujący różne metody manipulacji w celu wyłudzenia od nas i naszych najbliższych pieniędzy stanowiących często oszczędności całego życia. Za swój cel obierają najczęściej osoby w podeszłym wieku, którym trudniej zorientować się, że mają do czynienia z oszustem. Aby nie pozwolić przestępcom na wyłudzenie pieniędzy, warto zapoznać siebie i swoich najbliższych z podstawowymi informacjami na temat tego jak może działać oszust w metodzie „na wnuczka”.

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Zazwyczaj rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. W rozmowie rozmówca prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „legendy” .

Do tej pory stosowana była przez oszustów metoda „na wnuczka”, jednakże dzięki nagłośnieniu tego rodzaju oszustw, sprawcy stosują ją coraz rzadziej. Dla osiągnięcia zamierzonego celu, sprawcy zmodyfikowali metodę stosując nową „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚ”.

Początkowo do seniora dzwoni osoba, która najczęściej podaje się za krewnego, prosząc o pilną pożyczkę. Po chwili ze starszą osobą kontaktuje się „łącznik”, który podaje się za policjanta, który potwierdza, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji. Domniemany funkcjonariusz radzi, aby rozmówca przekazał pieniądze osobie wskazanej, a on w zamian sytuację załatwi sprawę.                            Kinga Warczak

 

Pamiętajmy!

Policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy! Jeżeli mają Państwo wrażenie, że ktoś próbuje oszukać Państwa lub kogoś z bliskich Państwu osób prosimy o natychmiastowe powiadomienie o tym Policji na bezpłatny numer 112.                                                           Kinga Warczak


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Jeżeli trafią do "sondu" w Sławnie,niech wcześniej skontaktują sie z Panem "Sz" "bizmesmemem " od wina z Darłowa i niech podpytają o linie obrony. Jak karać to równo ....Wszystkich. PS. A dzisiaj jak kierowcy olewali nakazu skrętu w prawo z ul Pocztowej na ulicę. Kościelną w Darłowie tak dalej olewają. Nawet policja biorąc dzisiaj w hapeningu dzieci na rynku w Darłowie przejeżdżała obok źle zapakowanego srebrnego passata i nie zareagowali. Facet cofnął na skrzyżowaniu i ustawił sie tyłem do Urzędu Miasta.Data dodania komentarza: 19.11.2025, 16:07Źródło komentarza: Znowu naćpani na drogach!Autor komentarza: 007 zgłoś sięTreść komentarza: Co to za Sąd ? Co to za sędziowie? Kolesiostwo i tyle, zwykłego człowieka to by skazali, a tu umorzenie, czy ktoś nadzoruje tych Sędziów?Data dodania komentarza: 19.11.2025, 13:57Źródło komentarza: Darłowo: Jechał, a we krwi miał prawie 2 promile alkoholu. Już po tygodniu odzyskał prawo jazdy!Autor komentarza: SebTreść komentarza: Jemu 5tys innym nie przedsiębiorcą 6 tys i do góry prawda taka jest masz kasę robisz co chcesz wszyscy się znają jeżdżą po imprezach Sławno to jedyne miasto w Polsce w którym tak jest ciekawe czy będzie miał godziny w szpitalu do dorobieniaData dodania komentarza: 18.11.2025, 22:19Źródło komentarza: Darłowo: Jechał, a we krwi miał prawie 2 promile alkoholu. Już po tygodniu odzyskał prawo jazdy!Autor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Czy chodzi o Mariusza Piotra Sz. z Darłowa urodzonego w 1961rData dodania komentarza: 18.11.2025, 22:11Źródło komentarza: Darłowo: Jechał, a we krwi miał prawie 2 promile alkoholu. Już po tygodniu odzyskał prawo jazdy!Autor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Ten osobnik parkuje na chodniku prowadzącym do U.M. Nie zostawiając miejsca pieszym. Może naprawdę trzeba bedzie ten syf w Darłowie nagłośnić,straż miejska zamiast pilnować,aby samochody stosowany sie do nakazu skrętu w lewo z ul Pocztowej w ul. Kościelna,wykonuje jakieś dziwne ruchy swoim samochodem po rynku stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu. To miasto z roku na rok coraz bardziej schodzi na psy. Nawet 10 galerii Panie burmistrza nie pomoże jak "buduje" Pan przychodnie bez lekarzy. Nie mają czasu aby pełnić dyżury w Sławnie a do tego pańskiego pierdziszewa będą przyjeżdżać,hahaha. Panie Sz., może czas sie z wina na sery przerzucić?Data dodania komentarza: 18.11.2025, 22:10Źródło komentarza: Darłowo: Jechał, a we krwi miał prawie 2 promile alkoholu. Już po tygodniu odzyskał prawo jazdy!Autor komentarza: WojasTreść komentarza: Jeszcze w niedzielę widziałem tam policję masakraData dodania komentarza: 18.11.2025, 21:41Źródło komentarza: Tak bije „elita”... „Dzieli nas wielka przepaść społeczna i kulturowa” czyli sceny z życia „elity”...
Reklama
Reklama