Uwaga na nową metodę oszustwa "Na BLIK-a"

  • 02.08.2019, 12:45
  • asp. Kinga Warczak
Uwaga na nową metodę oszustwa "Na BLIK-a"

Pojawiła się nowa metoda wyłudzania pieniędzy „Na BLIK-a”. Ostrzegamy przed udostępnianiem kodów komukolwiek, szczególnie za pośrednictwem komunikatorów internetowych i podczas zakupów online. Szczególną ostrożność należy zachować przy transakcjach finansowych.
Oszuści działają najczęściej w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i za pomocą komunikatora wysyłają z niego wiadomości do znajomych z informacją o konieczności dokonania drobnej opłaty tłumacząc się nagłą potrzebą, na przykład, że właśnie stoją przy kasie i zapomnieli portfela, muszą pilnie zapłacić kupić bilet, a nie mają portfela. Następnie proszą o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu, lub zapłacą za zakupy.
Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, w rzeczywistości trafiają one do oszusta.
Ofiarą oszustwa można też paść podczas zakupów na aukcjach internetowych. Sprzedający nie podają nr konta obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Proszą o kod BLIK, wtedy są całkowicie anonimowi, a niczego nieświadomy kupujący jest przekonany, że po udostępnieniu kodu, towar zostanie szybko do niego wysłany.
Pamiętajmy! Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem, a w obecności kuriera sprawdzić paczkę. Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Bardzo ważne jest również chronienie swoich haseł. Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

asp. Kinga Warczak

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

s***R
s***R 05.08.2019, 01:54
Prawdą jest, że nie miałaś. Chyba, że WWO (...)
K. Sobczak
K. Sobczak 02.08.2019, 13:50
Zdarzyło mi się w obecności kuriera otwierać przesyłkę. Kurier zrobił mi straszną awanturę. Podobno nie miałam prawa otwierać
cokurier
cokurier 17.11.2019, 16:23
Prawo miałaś, paczka mogła być uszkodzona przykład: uszkodzony telefon. Kurier mógł uszkodzić czy cokolwiek. Każdy ma prawo sprawdzić zawartość przesyłki przy kurierze

Pozostałe