Polanów: Tu znów pieką chleb...

  • 24.08.2019, 16:00 (aktualizacja 25.08.2019, 04:31)
  • Mieczysław Siwiec
Polanów: Tu znów pieką chleb...

W Polanowie znów mają chleb produkowany na miejscu. Smaczny, taki co kilka dni poleży. Na zakwasie, według receptury z Wielkopolski, produkuje go piekarnia państwa Jabłońskich.
Przez ostatnie blisko 20 lat w Polanowie nie było żadnej piekarni. Ostatnia – miejscowego GS-u działalność zakończyła w 2002 r. Potem jeszcze kilku prywaciarzy próbowało piec chleb. Nie wyszło. Teraz jest tam stolarnia.
Od 27 lutego, piekarnia państwa Jabłońskich funkcjonuje przy rondzie, w centrum Polanowa, w nowo wybudowanym budynku. Kamienica odtworzona na wzór istniejącej niegdyś. Specjalnie projektowana z myślą o piekarni.
- Myślałem o tym od dawna: w Polanowie nie ma piekarni, więc trzeba ją uruchomić. – mówi Radosław Jabłoński – właściciel piekarni.
Chleb pieką fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Jan Iwaszko ma 25 lat stażu, Marian Zalas - 30 lat.  Pierwszy pracował w piekarni w Miastku, drugi do 2002 r. pracował w piekarni miejscowego GS-u. Jednorazowo pieką 4-5 gatunków chleba. Do tego bułki, pączki itd. Nie jest tego dużo. Akurat na lokalny rynek i do własnego sklepu, który zlokalizowany jest nad pomieszczeniami piekarni.
- Nie produkujemy tego dużo, bo liczy się jakość – dodaje R. Jabłoński. - Liczy się też lokalny patriotyzm, ludzie mówią: chcemy jeść chleb, nasz polanowski – uzupełnia i częstuje mnie swoim produktem: - Spróbuje go Pan i na pewno wróci – zachwala Radosław Jabłoński.
Mówi prawdę. Wypiek jest znakomity. Właśnie znów po niego wróciłem...


 

Mieczysław Siwiec

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.obserwatorlokalny.pl z siedzibą w Sławnie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe