Darłowo: Złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Sybirakom

  • 18.09.2019, 10:49
  • w.l.
Darłowo: Złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Sybirakom

Pamiętamy o sowieckim ataku na Polskę i deportacjach na Sybir 80 lat temu 17 września 1939 roku sowieckie, bolszewickie hordy w porozumieniu z Hitlerem zaatakowały Rzeczpospolitą.
Od 17 września 1939 sowieccy okupanci więzili, mordowali, poddawali brutalnym represjom, a następnie masowo wywozili Polaków na Sybir i do Kazachstanu. Deportacje i wywózki w bydlęcych wagonach trwały nawet do roku 1959. Według szacunków wywieziono 1 milion 700 tysięcy Polaków i Obywateli Polskich. Zmarło i nie powróciło 900 tysięcy rodaków.
Rosja sowiecka zabrała nam większą część Polski. Stalin i jego poplecznicy w sojuszu z Hitlerem dokonali IV rozbioru Polski. Wszystkie akty prawne, rozporządzające jednostronnie o suwerennym terytorium II Rzeczypospolitej, były sprzeczne z ratyfikowaną przez Niemcy i Rosję Konwencję haską IV (z 1907 r.).
Były one w konsekwencji nieważne w świetle prawa międzynarodowego i nie były uznawane zarówno przez Rząd RP na uchodźstwie jak i państwa sojusznicze wobec Polski, a także państwa trzecie (neutralne). Wszystkie układy ZSRR z III Rzeszą dotyczące państwa polskiego po agresji Rzeszy na ZSRR zostały uznane w dniu 30 lipca 1941 przez ZSRR za nieważne w układzie zawartym pomiędzy II Rzecząpospolitą a ZSRR, przywracającym jednocześnie stosunki dyplomatyczne między obu państwami.
Celem władz Związku Sowieckiego była eksterminacja polskich elit i wykorzystanie tysięcy osób jako darmowej siły roboczej. Polaków wywiezionych na Sybir. Tam w nieludzkich warunkach głodzono i zmuszano Polaków do katorżniczej pracy. Głód i choroby i represje doprowadziły do śmierci setek tysięcy polskich zesłańców.
W Darłowie w 80 rocznicę napaści ZSRR na Polskę pod obeliskiem poświęconym Sybirakom zaciągnęli warty honorowe Marynarka Wojenna i Straż Graniczna. Na Mszy Świętej w kościele pw. św. Jerzego odprawionej przez proboszcza i gwardiana klasztoru franciszkanów o Wiesława Przybysza modlono się za zmarłych i żyjących Sybiraków. Udział w niej wzięły: Poczty Sztandarowe, Kompania Honorowa Zespołu Szkół Morskich, władze samorządowe Darłowa na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Czesławem Woźniakiem i Radną Sejmiku Zachodniopomorskiego Elżbietą Karlińską, władze samorządowe gminy Darłowo i starostwa powiatowego w Sławnie, Sybiracy, szefowie służb mundurowych, harcerze i mieszkańcy Darłowa.
Po mszy i okolicznościowych przemówieniach przypominających sowieckie morderstwa i represje na Polakach zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów pod głazem z tablicą poświęconą Sybirakom.

w.l.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ibib
ibib 19.09.2019, 15:13
Policjant wygląda jakby był nachlany!!!!!

Pozostałe