Postomino: „Jedno dziecko, jedno drzewo”

  • 29.09.2019, 18:23 (aktualizacja 29.09.2019, 18:56)
  • Obserwator Lokalny
Postomino:  „Jedno dziecko, jedno drzewo”

... to tytuł akcji zainicjowanej przez leśników ze szczecineckiej dyrekcji Lasów Państwowych. Nawiązuje ona do dawnej polskiej tradycji, zgodnie z którą zaraz po narodzinach dziecka jego rodzice sadzili drzewa, by potem móc przyglądać się i podziwiać, jak rośnie ono wraz z dzieckiem.

 

W niedzielne popołudnie, jako pierwsza w sławieńskim powiecie, dołączyła do niej gmina Postomino. Na terenie, wzdłuż ścieżki rowerowej z Postomina do Pieńkówka, rodzice i dzieci posadzili 26 grabów, wiązów, dębów szypułkowych oraz lip. Przy każdym drzewku znalazła się tabliczka z imieniem dziecka oraz datą urodzenia. Drzewka w alejce sadzono w kolejności od najstarszego do najmłodszego dziecka. To najmłodsze, to Kacper urodzony 22 sierpnia 2019 r.

- Pomysł podsunął Polak, który na stałe mieszka w Szwajcarii. Napisał list, w którym zaproponował, aby wzorem jednego z miast szwajcarskich również w Polsce upamiętniać różne ważne wydarzenia w życiu obywateli poprzez sadzenie pamiątkowych drzew – wyjaśniała, obecna na uroczystości Małgorzata Golińska – wiceminister ochrony środowiska.

- To bardzo fajny pomysł na upamiętnienie naszych milusińskich. W przyszłości będziemy ją kontynuowali – mówi Janusz Bojkowski – wójt gminy Postomino. On także posadził jedno drzewko – dla swojej córki Łucji.

Oprócz Pani Wiceminister na uroczystości widzieliśmy także Andrzeja Modrzejewskiego – Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych ze Szczecinka oraz Sylwestra Kupczyka – Nadleśniczego Nadleśnictwa Sławno.

Nadleśnictwo Sławno zaproszenie do przeprowadzenia akcji wystosowało do wszystkich samorządów powiatu sławieńskiego. Pozytywnie odpowiedziały jedynie gminy Darłowo i Postomino.

W niedzielę, już po posadzeniu, przygotowanych przez leśników drzewek, dzieci i ich rodzice zostali obdarowani upominkami przygotowanym przez Nadleśnictwo Sławno oraz gminę Postomino. Nie zabrakło też ciepłego poczęstunku.

Kolejna taka akcja już w piątek (5.10) na terenie gminy Darłowo. (sim)

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (28)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe