Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:50
Przeczytaj!

Urzędy Skarbowe na Pomorzu Zachodnim. Jak bez problemów załatwić sprawę w urzędzie skarbowym?

Rozliczanie się z urzędem skarbowym nie należy do przyjemności. Skomplikowane formularze, długie kolejki petentów i często nienależący do najmilszych urzędnicy mogą skutecznie zniechęcać do wizyty w tej instytucji. Tym bardziej więc warto zadbać o to, aby przebiegła ona możliwie jak najszybciej i bez dodatkowych komplikacji. Poniżej znajdziesz kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci zrealizować ten cel.
  • 12.11.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Urzędy Skarbowe na Pomorzu Zachodnim. Jak bez problemów załatwić sprawę w urzędzie skarbowym?

 

Pierwszą kwestią, którą warto sprawdzić przed wizytą w urzędzie skarbowym jest jego właściwość miejscowa, czyli obszar, który obejmuje on swoim działaniem. Zgodnie z art. 17 ust. 1 Ordynacji Podatkowej właściwość tę ustala się według miejsca zamieszkania (w przypadku osób fizycznych) lub adresu siedziby podatnika (w przypadku osób prawnych, takich jak spółki akcyjne czy z ograniczoną odpowiedzialnością). Nie ma tu więc znaczenia, wbrew spotykanemu czasem poglądowi, to, gdzie jesteśmy zameldowani, lecz jedynie nasze faktyczne miejsce zamieszkania. Aby więc zacząć rozliczać się w innej miejscowości (co często związane jest z możliwością uzyskania różnego rodzaju ulg, np. na bilety komunikacji miejskiej), wystarczy po prostu złożyć w PIT w znajdującym się w niej urzędzie. Dodajmy - urzędzie odpowiednim, gdyż często, zwłaszcza w dużych miastach, można spotkać więcej niż jedną tego rodzaju instytucję.

W województwie zachodniopomorskim sytuacja taka ma miejsce w Koszalinie, gdzie znajdują się 2 urzędy skarbowe oraz w Szczecinie, gdzie występują aż 4 takie placówki: trzy zwykłe oraz jeden wyspecjalizowany, którym jest Zachodniopomorski Urząd Skarbowy. Jest on właściwy m.in. dla banków, zakładów ubezpieczeń oraz firm, które osiągają co najmniej 5 milionów euro rocznie. Szczegółowo kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 roku. Poza tymi miastami na Pomorzu Zachodnim znajduje się jeszcze 14 urzędów skarbowych. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Pomocą może tu być lista znajdująca się pod adresem: https://urzadskarbowy.eu/spis-urzedow/zachodniopomorskie/ Oprócz spisu wszystkich placówek, zawiera ona najbardziej przydatne informacje o każdej z nich, takie jak adres, godziny otwarcia, numer telefonu, e-mail czy numery kont. Znaleźć tam można również krótki opis wspomnianej wyżej właściwości miejscowej, pozwalający na szybki wybór odpowiedniego urzędu oraz ułatwiającą dotarcie do niego mapę.

Korzystanie z niej nie jest jednak tak niezbędne, jak mogłoby się wydawać. Wiele bowiem spraw można załatwić drogą elektroniczną, oszczędzając przy tym czas i unikając niepotrzebnych nerwów. W ten sposób można choćby złożyć coroczne rozliczenie w podatku dochodowym, czyli popularny PIT. Aby zrobić to sprawnie i bez zbędnych trudności, warto skorzystać z wyjątkowo prostego w obsłudze programu e-PIT. Oferuje on komplet deklaracji podatkowych (PIT 37, PIT 36, PIT 36L, PIT 28, PIT 36S, PIT 36LS, PIT 28S, PIT 38, PIT 39) oraz uzupełniających je załączników. Poprzez wyświetlanie czytelnych komunikatów, umożliwia on bezproblemowe przejście przez cały proces wypełniania formularza. Na każdym jego etapie możliwy jest też powrót do dowolnego miejsca w celu sprawdzenia czy korekty wprowadzonych danych.

 

 

Materiał Partnera