Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 00:08
Przeczytaj!

Na czym polega prawidłowa dystrybucja surowców spożywczych?

Każdy z nas lubi dobrze zjeść. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda dystrybucja surowców spożywczych zanim trafią one na sklepową półkę lub do restauracji. Poniżej przytoczymy najważniejsze aspekty tego zagadnienia.
  • 30.11.2018 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Na czym polega prawidłowa dystrybucja surowców spożywczych?

Ekologiczna żywność coraz bardziej popularna

Człowiek coraz bardziej docenia jakość tego, co je na co dzień. Dlatego tak bardzo zaczęliśmy doceniać to, co nasi dziadkowie mieli na co dzień. Mam tu na myśli żywność pozbawioną substancji chemicznych, antybiotyków i innych zbędnych środków. Zdrowa żywność nie posiada jednak zbyt długiego okresu przydatności do spożycia. To z kolei wiąże się z tym, że dostawa do ostatecznego odbiorcy musi odbyć się w jak najkrótszym czasie. Dlatego cały proces dystrybucji musi przebiegać niezwykle szybko i sprawnie. Stąd też wiele sklepów spożywczych decyduje się na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami. Dzięki temu skracamy czas dostawy, a żywność sprzedajemy z pewnego źródła. Podobnie rzecz ma się z konkretnymi surowcami niezbędnymi do produkcji jakiegoś produktu. W praktyce nazywa się to zasadą zrównoważonej dystrybucji przedsiębiorstw. Uwzględnia ona aspekty środowiskowe i społeczne przy jednoczesnym uwzględnieniu celów ekonomicznych danej spółki. W ten sposób można na rynku uzyskać przewagę, na której mogą skorzystać wszystkie firmy biorące udział w procesie dystrybucji.

Jak wygląda transport surowców spożywczych?

Jak już wspominaliśmy, produkty spożywcze nie mają zbyt długiego okresu ważności. Szczególnie tyczy się to surowców, które mają być częścią składową jakiegoś produktu. Dlatego też transport odbywa się za pomocą ciężarowych samochodów dostawczych oraz specjalistycznych samochodów typu chłodnie i mroźnie. Pierwszy z pojazdów specjalnych gwarantuje temperaturę transportu na poziomie od dwóch do ośmiu stopni Celsjusza. Mroźnia natomiast zapewnia temperaturę w wysokości -18 stopni Celsjusza i służy do przewożenia produktów głęboko mrożonych. To właśnie min. mrożonki potrzebują stałego ciągu chłodniczego, by nie uległy zepsuciu.

Dystrybucja surowców spożywczych – aspekty prawne

Rozpoczęcie biznesu w branży spożywczej wiąże się ze spełnieniem wielu wymogów i przestrzeganiem określonych przepisów. Jeśli decydujemy się na obrót produktami zwierzęcymi, będziemy potrzebować zgody służb weterynaryjnych. W przypadku produktów pochodzenia roślinnego wystarczy zgoda służb sanitarnych. Dystrybucja surowców spożywczych wiąże się z wdrożeniem zasad jakości. Chodzi o to, by cały proces logistyczny był przeprowadzony w prawidłowy sposób, a powstały produkt w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia. Spełnienie tych norm może być potwierdzone określonymi certyfikatami. W Polsce jedną z największych firm zajmującą się dystrybucją surowców spożywczych jest OQEMA. Na tej stronie dowiesz się więcej na ten temat. Odpowiednie oznakowanie surowców jest także wymagane prawem. Utrzymanie systemów jakościowych pozwoli nam też uniknąć odpowiedzialności, chociażby w przypadku, gdy sklep nie dopilnuje zasad właściwego przechowywania żywności. Pamiętajmy o tym, jeśli nie chcemy mieć problemów z prawem.

--- Materiał Partnerski ---