Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 lipca 2026 10:10
Przeczytaj!
Reklama

Postomino: Miasteczko rowerowe i skatepark

Postomino otrzymało wyróżnienie w konkursie marszałka za miasteczko rowerowe i skatepark — edukacyjne strefy z rondem, sygnalizacją, przejazdem i ok. 150 m pumptrackiem.
Podziel się
Oceń

Postomino zostało wyróżnione w ogłoszonym przez marszałka konkursie w kategorii „przestrzeń publiczna” za realizację miasteczka rowerowego i skateparku — inwestycji łączącej funkcję rekreacyjną z edukacyjną i mającej na celu podnoszenie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu. 

Miasteczko rowerowe zaprojektowano jako przestrzeń do praktycznej nauki zasad ruchu drogowego w warunkach zbliżonych do realnego ruchu ulicznego. W jego skład wchodzą m.in. rondo, skrzyżowanie wyposażone w sygnalizację świetlną, przejazd kolejowy z rogatką, plac manewrowy do ćwiczenia zawracania, jednokierunkowa droga, próg zwalniający oraz przejścia dla pieszych. 

Tak skomponowane elementy mają umożliwić dzieciom zdobywanie umiejętności i świadomości koniecznych do bezpiecznego poruszania się na rowerze. Zakres inwestycji objął także budowę skateparku oraz toru pumptrack o długości około 150 metrów. Połączenie strefy rowerowej ze skateparkiem tworzy zintegrowaną przestrzeń rekreacyjną, w której młodzi mieszkańcy gminy mogą doskonalić technikę jazdy i korzystać z urządzeń o różnym stopniu trudności. 

Lokalizacja obiektu przy stadionie sportowym, szkole podstawowej, hali sportowej i przedszkolu sprawia, że kompleks pełni jednocześnie funkcję edukacyjno‑sportowo‑rekreacyjną i jest łatwo dostępny dla różnych grup wiekowych. 

Wyróżnienie odebrali wójt Postomina Janusz Bojkowski oraz projektantka z Biura Projektowego i Inżynieryjnego ADNIL Linda Weber. Uroczystości towarzyszyła obecność wicemarszałka Jakuba Kowalika, co podkreśliło rangę przedsięwzięcia na szczeblu regionalnym. - - -   --- Cieszymy się, że doceniona została nasza inwestycja. Laur potwierdza, że jest ona wyjątkowa i potrzebna — mówił Janusz Bojkowski, przypominając przy tym o przemyślanej lokalizacji obiektu w sąsiedztwie placówek oświatowych i sportowych. 

Organizatorem konkursu było Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. 

Komisja oceniała zgłoszenia, biorąc pod uwagę m.in. wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, wartość użytkową i estetyczną realizacji oraz atrakcyjność zastosowanych rozwiązań projektowych. Wyróżnienie dla Postomina jury uznało za docenienie zarówno funkcji edukacyjnej, jak i walorów użytkowych nowej przestrzeni publicznej. 

Realizacja miasteczka rowerowego i skateparku w Postominie pokazuje, że inwestycje skierowane do najmłodszych mogą jednocześnie służyć poprawie bezpieczeństwa, tworzeniu przestrzeni rekreacyjnej i podnoszeniu estetyki otoczenia, stając się integralnym elementem lokalnej polityki przestrzennej. 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Życzliwy Treść komentarza: Wydaje mi się że próg zwalniający nic nie da oprócz dodatkowego hałasu, chyba że będzie na tyle wysoki że na prawdę by zmusiło kierowców do spowolnienia. przez ten zwykły normalnie przelatują. Mieszkańcy niech się jeszcze starają żeby patrol Policji poczekał na delikwentów Wiem jak jest bo nie tylko w Gwiazdowie jest taki problem. Jeżeli to "obce" blachy tak jeżdżą to polecam też przy koszeniu trawy włączyć nawigację googla i zaznaczyć np patrol Policji na chwilę pomoże Data dodania komentarza: 5.07.2026, 08:11 Źródło komentarza: Gwiazdowo: O włos od tragedii - film Autor komentarza: Jerzy Treść komentarza: To mój sąsiad z Azorów! W środę wyjechali na wakacje! Koszmarna tragedia!! Data dodania komentarza: 30.06.2026, 06:42 Źródło komentarza: Dramatyczna akcja ratunkowa w Darłówku Wschodnim. Autor komentarza: Rafal Treść komentarza: Drogi panie w przetargach jest tak kto daje najnisza cenne to robi niewazne jak ale najtaniej tyle w temacie Data dodania komentarza: 29.06.2026, 11:17 Źródło komentarza: Sławno: Są oferty w przetargu na przebudowę placu Wyszyńskiego Autor komentarza: True Treść komentarza: Ratownicy pierwsi podjęli pomoc? Najpierw ruszyły 3 osoby z plaży, przeciągnęli jedną z kobiet do kamieni ,gdzie był grunt , już w trakcie ich akcji dopłynął skuter ratowników. Przykre , że zwykli ludzie nawet nie zostali wspomnieni w artykule ,a to oni wykazali się największą odwagą w tym wypadku. Data dodania komentarza: 29.06.2026, 10:01 Źródło komentarza: Dramatyczna akcja ratunkowa w Darłówku Wschodnim. Autor komentarza: Tutejszy Treść komentarza: Nie chcę,bo zajmuje sie czymś innym. A płacę podatki i chcę wiedzieć jak są wydawane. Ps. Jaśnie panowie budowlańcy bardzo często pojawiali sie na Rapackiego skoro świt o 9. A stękanie budowlańców na pogodę też mnie śmieszy,jakbstarrowali do przetargu to wiedzieli,że żyjemy w klimacie umiarkowanym i skala temperatura jest w okolicach od minus 30 do plus 30,padają deszcze itd. Nie są świadomi niech zmienią pracę,zresztą dla budowlańca kalendarz i zegarek to jakieś tajemne urządzenia. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:54 Źródło komentarza: Sławno: Są oferty w przetargu na przebudowę placu Wyszyńskiego Autor komentarza: xyz Treść komentarza: To trzeba było startować w przetargi i go wygrać. Ciekawe jak ty byś to wykonywał... :D Data dodania komentarza: 26.06.2026, 14:42 Źródło komentarza: Sławno: Są oferty w przetargu na przebudowę placu Wyszyńskiego
Reklama
Reklama