Jarosławiec: W krainie motyli i papug...

  • 07.06.2019, 12:58
  • Obserwator Lokalny
Jarosławiec: W krainie motyli i papug...

Dziś (07.06) odwiedziliśmy jarosławiecką Motylarnię i Papugarnię, których właścicielem jest Adam Pruske.
W kolorowej Motylarni, ujęcia  latających owadów, nagrywała ekipa filmowa. To wszystko by stworzyć film dokumentalny w reżyserii Jarosława Szmidta pn. "Efekt Motylka". Ekranizacja będzie opowiadać o potrzebie ratowania życia 7-letniej dziewczynki, cierpiącej na rzadką i nieuleczalną chorobę genetyczną - E.B, która powoduje u niej otwarte rany na całym ciele. Tysiące ludzi nazywa dziewczynkę "małym motylkiem", ze względu na wrażliwość jej skóry, którą porównują do delikatnych skrzydeł motyla. Premiera filmu, produkowanego przez Cineo Studio, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i w koprodukcji z Telewizją Polską SA, zaplanowana jest na koniec 2019 roku.

W Motylarni można zobaczyć wiele odmian tych pięknych owadów. Jednym z najbardziej zjawiskowych jest Morfo Blue, którego połyskujący i intensywny kolor skrzydeł odstrasza drapieżniki. Swój kolor zawdzięczają zjawisku irydyzacji, tzw. tęczowe ubarwienie, które występuje również np. na bańce mydlanej, płycie CD, czy pawim "oku". Ich kolor, w zależności od konta padania światła, mieni się odcieniami niebieskiego, fioletowego i różowego.
- W Motylarni mamy własną wylęgarnię. To w niej można zaobserwować, jak z niepozornej poczwarki (często przypominającej liście) powstaje motyl. Po wyjściu z takiej poczwarki motyl stopniowo pompuje i suszy swoje skrzydła, a gdy te są już suche, staje się gotowy do lotu - opowiada Adam Pruske.

Tuż obok znajduje się również Papugarnia, w której aktualnie lata 50 ptaków, 19 różnych gatunków. Są m.in. papugi żako, ary, kakadu, aleksandretty, rudosterki, lory wielkie itd. Ptaki chętnie podlatują do zwiedzających. Chętni mogą zakupić pojemniczek z ziarnem, by nagrodzić pierzastych przyjaciół.

Więcej w środowym Obserwatorze (12.06.2019 r.)

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (29)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe