Darłowo: nasi na Festiwalu Tyrmanda w Stalowej Woli

  • 17.09.2020, 10:14 (aktualizacja 17.09.2020, 10:18)
  • Obserwator Lokalny
Darłowo: nasi na Festiwalu Tyrmanda w Stalowej Woli Magdalena Burduk
W dniach 11-13 września 2020 roku, na zaproszenie dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli – pana Marka Gruchoty, w Festiwalu Tyrmanda uczestniczyły dyrektorki darłowskich instytucji kultury. Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda reprezentowała Magdalena Burduk, Joanna Witkowska – Miejską Bibliotekę Publiczną im. Agnieszki Osieckiej.

Trzydniowy Festiwal był świętem literatury, jazzu i architektury. Wszystkie te dziedziny świadczą o bogactwie zainteresowań Leopolda Tyrmanda. Imprezę zainaugurowała rozmowa o architekturze z udziałem: Beaty Chomątowskiej, Anny Cymer, Andrzeja Siwka i Andrzeja Skalimowskiego. Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu mogłyśmy wysłuchać koncertu pn. „Jazz w Alfabecie Tyrmanda” w wykonaniu Igi Zalewskiej i Kuby Płużka. To nie jedyne wydarzenia muzyczne o jakie zadbali organizatorzy Festiwalu – dodaje M. Burduk. W programie znalazły się ponadto takie koncerty jak: „Dyletantyzm” w wykonaniu młodego rapera ŁJK, zagrało także Trio Wojciecha Karolaka a imprezę zakończył występ grupy muzycznej ESKAUBEI, którą mieliśmy przyjemność gościć w Darłowie w lutym tego roku. Wśród gości, którzy odwiedzili Stalową Wolę znalazły się takie osobistości jak: Dariusz Pochocki, Marcel Woźniak, Bartłomiej Skubisz, Paweł Sołtys (Pablopavo), Hieronim Wrona, Filip Springer, Łukasz Drewniak oraz wspomniane wcześniej – Beata Chomątowska i Anna Cymer – wymienia Joanna Witkowska.

Bardzo ciekawy festiwal, mnóstwo rozmów, ciekawostek i zapowiedzi… w tym nowej książki Marcela Woźniaka pt.: „TYRMAND. Pisarz o białych oczach” a także muzycznych premier utworów w ramach projektu pn. „MUZYCZNY TYRMAND”, który realizowany jest przez Eskaubei.

Dla wizytującej Stalową Wolę delegacji z Darłowa wyjazd ten był ważny nie tylko z uwagi na Festiwal Tyrmanda. To było cenne study tour, podczas którego mogłyśmy przyjrzeć się z bliska pracy ludziom kultury z Podkarpacia, zwiedzić główny ośrodek kulturalny, bibliotekę i Muzeum Regionalne – komentują: J. Witkowska i M. Burduk.

Oczywiście w trakcie Festiwalu nie zabrakło możliwości zaacentowania Darłowa miasta, w którym znajduje się polski brzeg Leopolda Tyrmanda. 12 września br., w ogrodzie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli odbyło się spotkanie nt.: „Tożsamości miejsca w literaturze”. W dyskusji tej udział wzięła Magda Burduk z DOK DARŁOWO.

A wszystko to… działo się we wrześniu 2020 roku. Roku – Leopolda Tyrmanda.

W najbliższą sobotę, 19 września 2020 – zapraszamy do Darłowa na Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku pod hasłem: Moja Droga. Śladami Siedmiu Dalekich Rejsów Leopolda Tyrmanda. Zapraszamy. (mb)

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe