Opłata wędkarska w wysokości 250 zł/rok na wodach "Nasze Łowiska"

 • 21.01.2022, 13:59 (aktualizacja 21.01.2022, 14:26)
 • Ministerstwo Infrastruktury
Opłata wędkarska w wysokości 250 zł/rok na wodach "Nasze Łowiska"
Powstał Departament Rybactwa w Wodach Polskich Z początkiem stycznia 2022 w strukturach Wód Polskich powstał Departament Rybactwa, którego głównym zadaniem jest przygotowanie rozwiązań systemowych dotyczących rybołówstwa i rybactwa. Celem działań Departamentu Rybactwa jest stworzenie nowego systemu ochrony wód, poprzez monitoring i analizę ekonomiczną gospodarki rybackiej, w tym kontrolowanie zarybień oraz wdrożenie systemu opłat za użytkowanie obwodów rybackich i dzierżawę praw rybackiego użytkowania jezior. Do kluczowych zadań należy uproszczenie wszystkich procedur funkcjonujących w tym zakresie, w tym skrócenie czasu wydawanych pozwoleń, a także ujednolicenie opłat

 

– Procedury związane z rybackim użytkowaniem wód publicznych wymagały unowocześnienia. Na wyzwania współczesności odpowie nowo powołany Departament Rybactwa działający w ramach Wód Polskich – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Podjęto już decyzję o zaprzestaniu połowów sieciowych na wodach płynących, rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem jednego zezwolenia połowowego na terenie całego kraju, co ułatwi korzystanie z wód publicznych oraz zaproponowano jednolitą krajową opłatę wędkarską w wysokości 250 zł/rok. Równocześnie wprowadzono jedną opłatę „Nasze Łowiska” na krajowych łowiskach administrowanych przez Wody Polskie. Liczba objętych tym rozporządzeniem obwodów będzie się sukcesywnie powiększać. W najbliższym czasie wędkarze zyskają kilkanaście dodatkowych obwodów. Wody Polskie podjęły również negocjacje z innymi użytkownikami rybackimi, a po ich pozytywnym zakończeniu obwodów może być ponad sto. Wtedy „Nasze Łowiska” staną się zezwoleniem krajowym.

Działania Wód Polskich na rzecz zarybiania rzek

Oprócz działań administracyjnych, wkładem Wód Polskich w rozwój krajowego rybactwa jest funkcjonowanie Ośrodka Zarybieniowego w Świnnej Porębie – jednego z najnowocześniejszych w Europie. Obiekt o powierzchni 5,7 ha posiada własną stację uzdatniania wody i wyspecjalizowaną kadrę, która zajmuje się chowem i hodowlą wielu cennych gatunków ryb, takich jak pstrąg tęczowy i potokowy, jesiotr ostronosy, brzana, świnka, lipień i szczupak. Do zadań ośrodka należą produkcja i sprzedaż materiału zarybieniowego, utrzymywanie stad tarłowych zagrożonych gatunków, produkcja i sprzedaż ryb, a także cykliczne zarybianie zbiorników i rzek w kraju.

W 2021 roku do zbiornika Świnna Poręba na rzece Skawa wypuszczono narybek jesienny w ilości 17 000 sztuk świnki oraz 3 000 sztuk brzany oraz narybek jesienny pstrąga potokowego w ilości 5 000 sztuk i 345 000 sztuk wylęgu żerującego szczupaka. To jedno z wielu działań, które będą kontynuowane – planowana jest intensywna akcja zarybieniowa w skali ogólnopolskiej.

Rybactwo, rybołówstwo, wędkarstwo – czym się różną

Rybactwo, czyli gospodarka rybacka, to najszersze ze wszystkich trzech pojęć. Wiąże się z zarządzaniem, w tym monitorowaniem i utrzymaniem zasobów ryb i innych organizmów wodnych, w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody.

Rybołówstwo to gałąź gospodarki związanej z połowem ryb, a także pozyskiwaniem m.in. skorupiaków mięczaków, roślin wodnych na wodach śródlądowych i morskich w celach spożywczych.

Ostatnie z wymienionych pojęć – wędkarstwo, jest rodzajem hobby, zajęcia rekreacyjnego i sportu, polegający na łowieniu ryb na wędkę.

ZASADY SPRZEDAŻY ZEZWOLEŃ, „NASZE ŁOWISKA”, UPRAWNIAJĄCYCH DO AMATORSKIEGO POŁOWU RYB W OBWODACH RYBACKICH OBJĘTYCH RACJONALNĄ GOSPODARKĄ RYBACKĄ PAŃSTWOWEGO GOSPODARSTWA WODNEGO WODY POLSKI

Zezwolenie wydane przez Dyrektora RZGW PGW WODY POLSKIE upoważnia do amatorskiego połowu ryb w wodach obwodów rybackich, których wykaz  zamieszczony jest na stronach  PGW WP.

    Prawo do amatorskiego połowu ryb w obwodach rybackich zgodnych z Wykazem obwodów rybackich państwowego gospodarstwa wodnego wody polskie udostępnionych do amatorskiego połowu ryb w ramach zezwolenia „NASZE ŁOWISKA” w roku kalendarzowym 2022 (tj. od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.) nabywają osoby, które posiadają przy sobie imienne zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez Dyrektora RZGW PGW WP oraz kartę wędkarską (z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2168).

Koszt zezwolenia na amatorski połów ryb z brzegu wynosi 250,00 zł brutto.

Koszt ulgowego zezwolenia na amatorski połów ryb z brzegu wynosi 125,00 zł brutto.

Koszt dopłaty za łowienie z łodzi wynosi 50 zł brutto – możliwość połowu z jednostki pływającej dotyczy tylko obwodów na których, zgodnie ze stosownymi regulaminami amatorskiego połowu ryb, jest to dopuszczalne.

    Osoba uprawniona do prowadzenia połowów o których mowa w ust. 1 jest zobligowana do przestrzegania zasad wynikających z regulaminu amatorskiego połowu ryb obowiązującego w danym obwodzie rybackim. Regulaminy obowiązujące w poszczególnych obwodach są dostępne na stronach internetowych poszczególnych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej PGW WP tj. W przypadku terenu zarządzanego RZGW w Krakowie są to:

https://krakow.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/swinna-poreba/114-nieprzypisany/1644-dokumenty-sp

https://krakow.wody.gov.pl/lowiska-rzgw/raba-3/114-nieprzypisany/1804-dokumenty-raba-3

   Opłatę za zezwolenie „Nasze Łowiska” w obwodach rybackich zgodnych z Wykazem obwodów rybackich państwowego gospodarstwa wodnego wody polskie udostępnionych do amatorskiego połowu ryb w ramach zezwolenia „NASZE ŁOWISKA” należy dokonać za pomocą bankowości elektronicznej lub tradycyjnie w placówce pocztowej lub bankowej.

Do ulgi w opłacie uprawniona jest młodzież szkolna do 18 roku życia.

Aby potwierdzić uprawnienie do ulgi, wystarczy okazać przy kontroli dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek (legitymacja szkolna).

   Potwierdzenie dokonania wpłaty wraz z danymi osoby, która zamierza prowadzić amatorski połów ryb tj.: Imię i Nazwisko, adres zamieszkania, numer karty wędkarskiej należy przesłać drogą elektroniczną na jeden z dedykowanych adresów e-mail:

 • [email protected] lub pocztą na adres: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie PGW Wody Polskie ul. J. Piłsudskiego 22, 31-109 Kraków
 • Zezwolenie jest ważne wyłącznie z kartą wędkarską.
 • Zezwolenia „Nasze Łowiska”, do których potwierdzenie dokonania wpłaty przesłano drogą elektroniczną lub drogą pocztową będą odsyłane na wskazany przez wpłacającego adres e-mail lub przesyłką pocztową na podany przez wpłacającego adres korespondencyjny.
 • Czas wysłania zezwolenia do adresata wynosi do 3 dni roboczych od uzyskania statusu kompletności dokumentacji tj. od dnia otrzymania potwierdzenia dokonania wpłaty wraz z danymi o których mowa w punkcie 3 oraz zaksięgowania wpłaty na rachunku PGW WP.
 • Opłaty należy wnosić na jedno z konto:

PGW WP RZGW w Krakowie, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 22, 31-109 Kraków

Numer konta bankowego: 15 1130 1017 0020 1510 6720 0171

z podaniem tytułu przelewu: NASZE ŁOWISKA Z BRZEGU/JEDN.PŁYW. 2022 oraz dane osoby, która zamierza prowadzić amatorski połów ryb tj.: IMIĘ I NAZWISKO, ADRES ZAMIESZKANIA, NR KARTY WĘDKARSKIEJ.

 • Opłaty przyjmowane będą tylko w podstawowej jednostce monetarnej Polski tj. w złotych polskich (PLN).
 • Żądanie przekazania faktury VAT należy zgłosić w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
 • Nie istnieje stacjonarny punkt, gdzie można dokonać zakupu zezwolenia na amatorski połów ryb.
 • Nieprawidłowe wypełnienie zezwolenia oraz druku przelewu: - brak imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru karty wędkarskiej czy nazwy zezwolenia powoduje nieważność tych dokumentów.

UWAGA! - Jeśli osobą wędkującą nie jest właściciel rachunku bankowego, należy w tytule przelewu podać obowiązkowo imię i nazwisko wędkującego oraz jego adres zamieszkania.

 • Cudzoziemcy przebywający czasowo w Polsce są zwolnieni z obowiązku posiadania karty wędkarskiej. Pozostałe dokumenty uprawniające do połowu są wymagane (zezwolenie wraz z dowodem wniesienia opłaty).
Ministerstwo Infrastruktury

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.obserwatorlokalny.pl z siedzibą w Sławnie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Przemek
Przemek 11.03.2022, 16:59
Czy mógłby ktoś prosto wyjaśnić tę opłatę? Gdzie można łowić i ogólna koncepcję? Jestem posiadaczem karty wędkarskiej, ale chyba za głupi jestem, żeby to zrozumieć...
ddddf
ddddf 05.03.2022, 06:04
Kłamcy i złodzieje, zafajdana patologia, -Nie obejmuje ona zezwoleń na wędkowanie na wodach będących w użytkowaniu PZW
Bogdan
Bogdan 02.02.2022, 09:25
Nareszcie wyrzućcie tych dziadów z PZW żerujących na innych wędkarzach.
emeryt1946
emeryt1946 29.01.2022, 21:18
Z mego pisma do RZGW w Białymstoku w ub. roku
"Prezes Wód Polskich, Pan i inni dyrektorzy RZGW niczym Sejm opracowali własny, wbrew ustawie, regulamin wędkowania, sprzedając zezwolenia po różnych cenach dyskryminując tym Polaków, młodzież i emerytów.
Pan i pozostali dyrektorzy RZGW nie są upoważnieni ustawą do nadzoru nad wędkującymi, nawet w obwodach rybackich. Przekraczają swe uprawnienia nasyłając Policję tylko do sprawdzenia ważności wg mojej oceny, nielegalnie wydanych zezwoleń. Czy też w przyszłości usuwać nadwyżkę wędkarzy – operat rzeki Pisy nr 2, cytuję: - „Maksymalnie w obwodzie rybackim rzeki Pisa Nr2 jednego dnia może wędkować 80 osób.” Nawet PZW takiej bzdury nie wymyślił.
Sejm nie upoważnił nikogo do organizowania wędkarstwa na wodach publicznych na zasadach komercyjnych, ani nie upoważnił żadnego organu administracji do oddawania wód publicznych do organizowania wędkarstwa i pobierania za to opłat
Wg mojej oceny Prezes Wód Polskich, Pan i pozostali dyrektorzy RZGW wyrzucili z wolnych obwodów rybackich obywateli posiadających karty wędkarskie. Naruszyli tym prawo i pozbawili obywateli prawa do powszechnego, bezpłatnego korzystania z wód publicznych w zakresie amatorskiego połowu ryb.
Ustalili opłaty za amatorski połów ryb, również dla młodzieży uczącej się, którą należałoby z opłat zwolnić. To samo dot. emerytów. Dla mnie jest to zbrodnia wychowawcza popełniona na młodzieży uczącej się, ponieważ młody człowiek posiadający dochód w postaci kieszonkowego, oczywiście tylko nieliczni, mieszkający np. w pobliżu styku 3 obwodów, na dzień dzisiejszy musi wydać 315 zł. W szczególności jak wyżej napisałem, Ustawodawca nie zobligował uprawnionego do rybactwa do pobierania opłat za amatorski połów ryb.
Wg mojej oceny jest to społecznie nieuzasadniona opłata za zezwolenie na amatorski połów ryb z uwagi fakt, że każdy obywatel RP posiadający kartę wędkarską ma prawo do amatorskiego połowu ryb na wodach publicznych bez żadnych opłat.
19. Jakie przepisy prawne w Polsce upoważniają Prezesa Wód Polskich i Dyrektorów Zarządów Regionalnych Wód Polskich do organizowania wędkarstwa tj. amatorskiego połowu ryb na wodach publicznych, obwodach rybackich, które utraciły dotychczasowego uprawnionego do rybactwa poprzez pobieranie opłat i zobowiązywania wędkarzy do regulaminów wydanych przez dyrektorów regionalnych?
ŻADNE.
20. Wnoszę o wyrażenie swego stanowiska dot. wydawania przez Pana zezwoleń na amatorski połów ryb wobec Ustawy Prawo wodne :
Art. 261. 1. Grunty pokryte wodami stanowiące własność Skarbu Państwa,
niezbędne do prowadzenia przedsięwzięć związanych z:
… 6) uprawianiem rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu
ryb, oddaje się w użytkowanie za opłatą roczną.
… 6. Zwalnia się z opłaty rocznej, o której mowa w ust. 1: 2) grunty pokryte wodami na potrzeby, o których mowa w ust. 1 pkt. 6, jeżeli podmioty te zapewniają powszechny i bezpłatny dostęp do wód.
Wobec powyższego zapisu w ustawie, pytanie:
Czy nie utrudnił mi Pan, uniemożliwił bezpłatne korzystanie w zakresie amatorskiego połowu ryb w jednym z wolnych obwodów rybackich i w nich akwenów wodnych wymienionych w dotychczasowej korespondencji latem tego roku poprzez nasłanie Policji, w celu sprawdzenia, czy wędkujący posiadają zezwolenia wydane przez Pana?
Jeżeli nie utrudnił mi Pan, to dlaczego? Uzasadnienie typu - należało wykupić zezwolenie - nie przyjmę do wiadomości.
Mam wiedzę, że każdy kto utrudnia, uniemożliwia powszechne korzystanie w zakresie amatorskiego połowu ryb może podlegać karze grzywny..."
NIE UZYSKAŁEM ODPOWIEDZI
Pan Gróbarczyk chce promować wedkarstwo wśród młodzieży ustalając stałą opłate w wysokosści 250 zł od "łebka". Niech pan Gróbarczyk zastanowi się nad swoim stanem zdrowia psychicznego, jak to niedawno były minister zdrowia ŁUKASZ Szumowski zalecił zacnemu dzienikarzowi.
PZW odkomunizować, wprowadzić jedną składkę na cały kraj, a pan Gróbarczyk niech zarybia wody publiczne, tak nakazuje obecnie obowiazujące prawo. Finansowanie zarybiania z budżetu. Łaski nie robi...
na wiśle od 30lat
na wiśle od 30lat 29.01.2022, 09:08
No i zamęt, wszystko miało być proste , ALE??? teraz Wody Polskie będą zachęcały PZW do przyłączenia lecz ta stara grupa wyjadaczy tak łatwo się nie podda zobaczycie. Miałem nadzieję że w tym roku kupie po nowych zasadach pozwolenie i w trakcie wyjazdu do rodziców nie będę szukał sklepu z opłatami- lecz to tylko marzenia :(. Mam nadzieję że w ciągu roku wszystko uda się unormować i W KOŃCU będzie jedna opłata omijająca wynagrodzenia dla ludzi darmo siedzących.
Piotr G
Piotr G 27.01.2022, 17:13
A co w przypadku wcześniejszego opłacenia "po staremu"? Czy ta opłata będzie respektowana w tym sezonie?
Wędkarz od 1969 roku
Wędkarz od 1969 roku 26.01.2022, 17:56
Nareszcie dobra wiadomość. Czekam aby do całego przedsięwzięcia były włączone wszystkie rzeki, jeziora i zbiorniki podległe pod Wody polskie.
Hobby
Hobby 22.01.2022, 18:36
Głupie...cudzoziemiec nie musi miec karty a Polak tak !
Wędkarz od 1969 roku
Wędkarz od 1969 roku 26.01.2022, 17:52
Wcale nie jest to głupie, karta wędkarska to jest dokument który jest w obiegu prawnym poza PZW. Wydaje go jednorazowo i na "całe życie" (było bez opłat) wojewoda. Natomiast PZW już dawno przestał być nie tylko polski, a nawet wojewódzki czy dzielnicowy stał się zbiorem patologii i lokalnych interesów i interesików który wędkarzy amatorów miał daleko ... w tyle. Zapłać i spadaj Jak chcesz gdzieś łowić na urlopie poza miejscem zamieszkania to twój problem szukaj co jest tam "grane" bo my tam rządzimy.

Pozostałe