Koszalin: Produkcja nielegalnego alkoholu w Koszalinie zamknięta przez KAS

  • 13.07.2022, 12:55 (aktualizacja 13.07.2022, 13:11)
  • Małgorzata Brzoza Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie
Koszalin: Produkcja nielegalnego alkoholu w Koszalinie zamknięta przez…
Nielegalny alkohol z Koszalina nie trafi do sprzedaży Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zamknęła nielegalną bimbrownię. Zabezpieczono alkohol oraz aparat do jego produkcji. Mężczyzna za swój czyn odpowie przed sądem.

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, wspierani przez funkcjonariuszy policji z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, skontrolowali prywatną posesję gdzie miał być produkowany alkohol. Podejrzenia funkcjonariuszy były uzasadnione. W piwnicy produkowany był właśnie alkohol.

W trakcie działań ujawniliśmy:

  • 28 litrów alkoholu bez znaków akcyzy,

  • 580 litrów zacieru.

Podczas przeszukania zabezpieczyliśmy też aparat do produkcji alkoholu etylowego.

Zatrzymany alkohol trafi do biegłego, który zbada, czy nie jest niebezpieczny dla zdrowia.

Sankcje za nielegalną produkcję alkoholu

Mężczyźnie trudniącemu się nielegalną produkcją postawiliśmy zarzut produkcji alkoholu bez wymaganego wpisu do rejestrów (przestępstwo z art. 12 a ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych). Może mu grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawieniem wolności do 1 roku. O wysokości kary w tym przypadku zadecyduje sąd.

Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą - pozbawieniem wolności do trzech lat.

Nielegalny alkohol jest niebezpieczny

KAS przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego
z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy
i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku.

Małgorzata Brzoza Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.obserwatorlokalny.pl z siedzibą w Sławnie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe