Sławno: Bezpiecznie przez przejazdy

  • 09.08.2019, 13:11
  • Obserwator Lokalny
Sławno: Bezpiecznie przez przejazdy

„Bezpieczny piątek” to nazwa akcji, w ramach której, w piątek rano, na przejeździe kolejowym, na ulicy Gdańskiej w Sławnie, kolejarze rozdawali broszury informacyjne dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kolejarze rozmawiali też o zasadach bezpieczeństwa i informowali, że przechodzenie przez tory w miejscach niedozwolonych jest bardzo niebezpieczne.

Tylko w lipcu bieżącego roku na przejazdach kolejowych doszło do 19 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych. Zginęło 9 osób, a 3 zostały ciężko ranne. Statystyka od początku roku to: 121 wypadków, 38 zabitych i 14 ciężko ranny.Jeszcze gorsze są dane dotyczące miejsc niedozwolonych, gdzie często znajdują się piesi. Tam, od początku roku zginęło aż 108 osób, a 18 zostało ciężko rannych.

PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Służba Ochrony Kolei od początku wakacji, w ramach działań „bezpieczny piątek” prowadzą akcje prewencyjne mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w tych miejscach. Rozdają broszury oraz informują o tzw. żółtej naklejce, która umieszczona w widocznym miejscu w okolicy przejazdu kolejowego (na krzyżu świętego Andrzeja albo na napędzie rogatkowym) pozwoli na szybkie poinformowanie służb ratowniczych w groźnych sytuacjach (wypadek, ale także uszkodzenie rogatek lub sygnalizacji itp.).

Na naklejce umieszczony jest nie tylko numer telefonu, gdzie należy zadzwonić po pomoc, ale także numer linii kolejowej oraz kilometr, na którym przejazd się znajduje. To pozwala na szybkie dotarcie służ ratunkowych  (lub ekip naprawczych).

Od 21 czerwca, na przejściach drogowo-kolejowych przeprowadzono około 300 takich akcji. O zasadach bezpieczeństwa poinformowano około 26 tys. kierowców, pieszych i rowerzystów, a dzieciom rozdano około 3,5 tys. kolorowanek przygotowujących do do właściwego zachowania na przejazdach i przejściach przez tory.  (sim)

Obserwator Lokalny

Zdjęcia (5)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe