Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 04:45
Przeczytaj!
Reklama

Sławno: prace znanej graficzki w sławieńskim ratuszu

Sławno: prace znanej graficzki w sławieńskim ratuszu
Nina Kazimowa
Podziel się
Oceń

Przyglądając się najnowszym ekslibrisom możemy zauważyć, że po kilkunastu latach jakie upłynęły od tamtego czasu, styl jej prac niemal w ogóle się nie zmienił. Nie zmieniła się też technika w której wykonuje swoje grafiki – w dalszym ciągu jest to akwaforta połączona z akwatintą. Są to techniki pozwalające uzyskiwać bardzo efektowne odbitki, ale przy tym niezwykle pracochłonne, wymagające od artysty dużej precyzji na każdym etapie pracy - zarówno przy tworzeniu rysunku na metalowej płytce, wytrawianiu tego rysunku poprzez zanurzanie płytki w roztworze kwasu siarkowego i wykonywaniu odbitek. Akwaforta z akwatintą daje możliwość uzyskiwania pewnego rodzaju wielobarwności odbitek uzyskiwanej poprzez nakładanie na płytkę więcej farby drukarskiej w więcej niż w jednym kolorze. Zabieg taki uatrakcyjnia grafikę, ale powoduje wydłużenie czasu wykonywania odbitek, jak również i to, że każda odbitka będzie różniła się od pozostałych, bo nie da się precyzyjnie nałożyć różnych kolorów dokładnie w te same miejsca na płytce.

Kazimowej - gdy tylko zaczęła zajmować się grafiką - udało się od razu stworzyć swój własny styl, podczas gdy innym twórcom na poszukiwanie własnego wyrazu schodzą niekiedy nawet całe dziesięciolecia. W pracach Kazimowej widoczne są inspiracje zaczerpnięte z ludowej grafiki rosyjskiej (łubok) i twórczości rosyjskich malarzy z kręgu „Miru Iskusstwa” (przełom XIX i XX wieku). Malarstwo to cechuje linearność, dekoracyjność, poetyckość wizji. U Kazimowej akcent położony jest na dekoracyjność. Napisy włączone do kompozycji ekslibrisowej także spełniają funkcje dekoracyjne, a jest ich tam całkiem sporo, bo Kazimowa do tych, które zgodnie z zasadami rządzącymi tym gatunkiem grafiki miniaturowej powinny się na nim znaleźć, dodaje jeszcze różnego rodzaju sentencje odnoszące się w swojej treści do tematu książki i czytelnictwa, w rodzaju: „Dom bez książki jest jak ciało bez duszy”, czy „Trzeba czytać dużo, ale nie trzeba czytać wszystkiego”.

Nina Kazimowa urodziła się w 1952 r. w Leningradzie. Ukończyła studia na wydziale architektury i przez pewien czas pracowała jako architekt. Techniki graficzne zaczęła poznawać dopiero w 1985 r. w pracowni petersburskiego grafika Germana Pachariewskiego. W 1990 r. wykonała pierwszy ekslibris. Dzisiaj ma ich w swoim dorobku około 300. Jest laureatką wielu ważnych nagród zdobytych na międzynarodowych konkursach graficznych. Mieszka i tworzy w Petersburgu.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wystawy!




Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pomotor.Treść komentarza: Prawda jest taka, że na wsi toleruje się pijaństwo i wsiadanie po pijaku za kierownicę. Pora z tym skończyć raz na zawsze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:51Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Powinni podawać pełne dane i mam nadzieję, że tak postanowi sąd.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:48Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Gmyz C.Treść komentarza: Zdjęcia i dane drogowych zabójców powinny być publikowane, żeby móc ich na drogach bezpiecznie omijać. Pijaków drogowych powinno się piętnować i ich zdjęcia wieszać w miejscach publicznych.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:45Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Mam nadzieję, że sąd zasądzi podanie wyroku i danych skazanego do publicznej wiadomości. Takie zachowania trzeba piętnować! Piłeś, nie jedź, a jak chcesz ryzykować czyjeś życie to licz się z tym, że o twoim kretyńskim zachowaniu dowiedzą się wszyscy: twoi sąsiedzi, rodzina i dzieci. Niektórym wciąż się wydaje, że rolnik to święta krowa, której wolno wszystko bo na drogę palić opony wyjdzie. W końcu żywią i bronią, czy piją i jeżdżą? Za ich składki, dopłaty też powinien się ktoś w końcu zabrać, bo niektórym się już w tyłku poprzewracało. Nie podoba ci się tanie zboże z Ukrainy, to weź się za inną robotę i przestań chrzanić, że bez ciebie naród z głodu wymrze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku" O Autor komentarza: Mieczysław Siwiec, Obserwator LokalnyTreść komentarza: Arek, Rodo, Stopbeprawiu – z IP wynika, że wszystkie te komentarze wyszły z jednego komputera. Anonimowe wypisywanie bzdur pozwala ukryć braki intelektualne (czytaj: głupotę). Osobiście uważam, że policja robi za mało, a nawet kryje przestępców. W każdym policyjnym komunikacie powinno być imię i nazwisko osoby, która popełniła przestępstwo (występek). Że facetowi będzie wstyd? A nie będzie wstydu, gdy ten pijany doprowadzi do wypadku, gdzie ofiarą może być np. małe dziecko broniącego go komentatora? Że nie będzie miał życia na wsi! To nic wobec tego, że ktoś przeżyje, bo nie spotka się z nim na drodze! Każdy, kto jeździ pod wpływem lub komu zabrano prawo jazdy powinien być identyfikowany z imienia i nazwiska! Ludzie powinni wiedzieć i ewentualnie reagować, gdy pijak (ćpun) wsiądzie za kierownicę... Mieczysław Siwiec Obserwator LokalnyData dodania komentarza: 30.04.2025, 13:44Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Zdenerwowany właścicielTreść komentarza: Kto pozwolił na udostępnianie zdjęć mojej posiadłości!!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 08:43Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"
Reklama
Reklama