Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 maja 2026 04:20
Przeczytaj!
Reklama

Sławno: Podtrzymują ginącą tradycję - weselna brama na Gombrowicza

Marian Jasiak wraz z mieszkańcami ulicy Gombrowicza, od wielu już lat, przygotowują weselne bramy dla młodożeńców z okolicznych domów. Bramy weselne w dniu ślubu to tradycja polegająca na blokowaniu przejazdu Młodej Pary jadącej do kościoła lub na wesele lub Pana Młodego jadącego do domu Panny Młodej. Na drodze Młodej Pary, w poprzek drogi pojawia się często szlaban w postaci sznurka, wstążki lub nawet pojazdu, który uniemożliwia dalszy przejazd. Jak przekroczyć tę barierę zależy od pomysłowości osób tworzących bramę weselną. Zapłatą za przejazd bywa wódka weselna, którą Para Młoda powinna mieć w bagażniku na wypadek takiej sytuacji. Po uiszczeniu opłaty Państwo Młodzi mogą kontynuować podróż.
Podziel się
Oceń

Na Gombrowicza w Sławnie stosowany jest autorski pomysł Mariana, który polega na wypuszczanie gołębi przez parę młodą oraz świadków. Tak było też w minioną sobotę, gdy do ślubu jechali Agnieszka z Marcinem. Były wspomniane wcześniej gołębie, kwiaty oraz dużo życzeń na nowej drodze życia. Do życzeń tych przyłącza się też Redakcja Obserwatora Lokalnego.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Klaudia LemiszewskaTreść komentarza: Organizatorami były dh Klaudia Lemiszewska i dh Magdalena Bińczyk, nie Karolina. Chciałabym też zaznaczyć, że tego dnia warunki atmosferyczne były niesprzyjające jednak deszczu tego dnia do południa nie było, jedynie nieprzyjemny wiatr.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 14:40Źródło komentarza: Lejkowo: Duże Kroki dla Małych Drzewek O Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Co teraz będzie z urzędem? Kto go zastąpi?Data dodania komentarza: 27.04.2026, 08:58Źródło komentarza: Mieczysław Grabowski - zastępca burmistrza Sławna przechodzi na emeryturęAutor komentarza: KibicTreść komentarza: Ktoś to odebrał z urzędu miastaData dodania komentarza: 26.04.2026, 17:19Źródło komentarza: Na stadionie w Sławnie ruszyła renowacja murawy. Czy obiekt wrócić do użytkowania?Autor komentarza: SzatkowskaTreść komentarza: Dlaczego radny i sołtys piszą rzeczy nie prawdziwe że ci państwo stracili cały dorobek swojego życia mieszkać mają gdzie bo mają domki wynajem,mają plantacje borówki mają sklep odzieżowy czyli nie są w sytuacji krytycznej jak państwo przedstawiacie .Przykro pisać ale wydaje mi się że o wiele bardziej są potrzebujący niepełnosprawne osoby.To jest zwykle naciągacto.Pozatym dom nie spłonoł tylko kotłownia.Wstyd i hańba żeby wykorzystywać wrażliwe osoby do wpłat.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 13:17Źródło komentarza: Prośba o pomoc dla pogorzelców z Domasławic!Autor komentarza: SzatkowskaTreść komentarza: Dlaczego radny i sołtys piszą rzeczy nie prawdziwe że ci państwo stracili cały dorobek swojego życia mieszkać mają gdzie bo mają domki wynajem,mają plantacje borówki mają sklep odzieżowy czyli nie są w sytuacji krytycznej jak państwo przedstawiacie .Przykro pisać ale wydaje mi się że o wiele bardziej są potrzebujący niepełnosprawne osoby.To jest zwykle naciągacto.Pozatym dom nie spłonoł tylko kotłownia.Wstyd i hańba żeby wykorzystywać wrażliwe osoby do wpłat.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 13:16Źródło komentarza: Prośba o pomoc dla pogorzelców z Domasławic!Autor komentarza: RONALDOTreść komentarza: 7 mln i tyle czasu zablokowany stadion, tyle lat już minęło, przecież to widać, że to jest złe wykonanie roboty i wykonawca powinien odpowiedzieć za to.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 09:55Źródło komentarza: Na stadionie w Sławnie ruszyła renowacja murawy. Czy obiekt wrócić do użytkowania?
Reklama
Reklama