Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 15:43
Przeczytaj!
Reklama

Płaciłeś zbyt duże zaliczki na podatek? Sprawdź, co dalej

Po rozliczeniu z fiskusem może okazać się, że mamy tzw. nadpłatę podatku, która zostanie nam zwrócona. Kto może liczyć na zwrot podatku? Co zrobić, kiedy okaże się, że mamy nadpłatę podatku?
Płaciłeś zbyt duże zaliczki na podatek? Sprawdź, co dalej
Podziel się
Oceń

Skąd napłata podatku?

Powodów powstania prawa podatnika do zwroty zbyt dużego podatku może być kilka. Podstawowym jest opłacenie w ciągu roku zbyt dużych zaliczek na podatek niż wartość podatkowego zobowiązania wykazana w rozliczeniu za miniony rok. Oczywiście sytuacja może być też zupełnie odwrotna – zaliczki pobrane na podatek mogą niekiedy okazać się zbyt małe niż należny rzeczywiście podatek od osiągniętych w danym roku dochodów. W takim przypadku podatnik ma obowiązek opłacenia brakującej różnicy. Mogą się zdarzyć również sytuacje, np. w przypadku emerytów bez dodatkowych źródeł dochodu, że pobrane zaliczki na podatek odpowiadają dokładnie wartości należnego podatku. 

Ulga rodzicielska a nadpłata podatku

Nadpłata pit może też powstać w związku z korzystaniem przez podatnika z przysługujących mu ulg podatkowych. Jedną z najpopularniejszych jest ulga na dziecko. Mogą z niej skorzystać rodzice mający na wychowaniu niepełnoletnie dzieci lub dzieci, które nie skończyły 25 roku życia i które kontynuują naukę. Wysokość ulgi zależna jest od liczby wychowywanych dzieci. W przypadku pierwszego i drugiego dziecka wysokość ulgi wynosi 1112,04 zł/rok. W przypadku trzeciego dziecka kwota wzrasta do 2000,04 zł/rok, a w przypadku czwartego i kolejnego dziecka ta wynosi 2700 zł/rok. To oznacza, że w przypadku rodziny z trójką dzieci wysokość przysługującej rodzicom ulgi podatkowej wynosi 4224,12 zł. 

Oczywiście kwota, jaka będzie należała się podatnikom do zwrotu z tytułu zastosowania ulgi na dzieci będzie też zależna od wysokości pobranych zaliczek na podatek. Jeśli te będą niższe niż przysługujące zaliczki, podatnik otrzyma kwotę odpowiadającą pobranym od niego zaliczkom. 

Skorzystanie z ulgi na dziecko w przypadku rodziny jednodzietnej wiąże się z limitem osiąganych dochodów, który wynosi:

- dla małżeństw i rodzica samotnie wychowującego dziecko – 112 tys. zł;

- dla osób będących w związku nieformalnym – 56 tys. zł dla każdego z rodziców. 

Jeśli dochody przekroczą ww. wartości, rodzice jedynaka są pozbawieni możliwości skorzystania z ulgi na dziecko. 

Dodatkowe ulgi podatkowe

Ulga na dziecko to nie jedyna ulga podatkowa, z której można skorzystać w rozliczeniu rocznym z fiskusem. Odliczeń od podatku mogą dokonać osoby korzystające chociażby z usług internetowych, darczyńcy na cele charytatywne czy na cele kultu religijnego a nawet osoby oszczędzające na emeryturę np. w ramach IKZE. Rodzaje ulg, z jakich można skorzystać, określa ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

O przysługujących ulgach warto szczególnie pamiętać w przypadku rozliczeń zeznania podatkowego, które jest udostępniane każdemu podatnikowi za pośrednictwem platformy podatki.gov.pl. Udostępnione przez urząd skarbowy rozliczenie może uwzględniać ulgi na dziecko (jeśli te były rozliczane w poprzednich latach), ale nie zawiera innych ulg, które mogą przysługiwać podatnikowi. Platforma daje możliwość uzupełnienia rozliczenia w tym zakresie i wysyłkę dokumentu do urzędu. 

Zwrot nadpłaty podatku – terminy

Podatnik, który ma nadpłatę podatku, nie musi podejmować żadnych działań, aby otrzymać jej zwrot. Urząd skarbowy – po zatwierdzeniu złożonej deklaracji – zleci zwrot nadpłaty albo na konto bankowe podatnika albo w formie przekazu pocztowego. Czas oczekiwania na zwrot nadpłaty wynosi od 30 do 90 dni. Najkrótszy termin dotyczy rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny, którzy rozliczyli się z fiskusem online. 3-miesięczny okres oczekiwania to maksymalny czas w przypadku deklaracji podatkowych złożonych w formie papierowej. Podatnicy, którzy złożyli deklarację w formie elektronicznej, będą oczekiwać na zwrot nadpłaty podatku maksymalnie 45 dni. 

Co ważne, nadpłata podatku może być przeznaczona na pokrycie zaległych zobowiązań finansowych podatnika. Zajęcie kwoty zwrotu podatku to niekiedy jedyny sposób na egzekucję chociaż części należności przez komornika prowadzącego egzekucję komorniczą wobec podatnika. Z nadpłaty podatku potrącane są również często zaległe mandaty podatnika. W tym przypadku warto pamiętać, że potrąceniu podlega nie tylko sama kwota mandatu, ale również odsetki z tytułu zwłoki w jego spłacie. Podatnik, któremu potrącono ze zwroty nadpłaty podatku środki na uregulowanie zaległych zobowiązań, otrzymuje odpowiednią informację w tej sprawie.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pomotor.Treść komentarza: Prawda jest taka, że na wsi toleruje się pijaństwo i wsiadanie po pijaku za kierownicę. Pora z tym skończyć raz na zawsze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:51Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Powinni podawać pełne dane i mam nadzieję, że tak postanowi sąd.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:48Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Gmyz C.Treść komentarza: Zdjęcia i dane drogowych zabójców powinny być publikowane, żeby móc ich na drogach bezpiecznie omijać. Pijaków drogowych powinno się piętnować i ich zdjęcia wieszać w miejscach publicznych.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:45Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Mam nadzieję, że sąd zasądzi podanie wyroku i danych skazanego do publicznej wiadomości. Takie zachowania trzeba piętnować! Piłeś, nie jedź, a jak chcesz ryzykować czyjeś życie to licz się z tym, że o twoim kretyńskim zachowaniu dowiedzą się wszyscy: twoi sąsiedzi, rodzina i dzieci. Niektórym wciąż się wydaje, że rolnik to święta krowa, której wolno wszystko bo na drogę palić opony wyjdzie. W końcu żywią i bronią, czy piją i jeżdżą? Za ich składki, dopłaty też powinien się ktoś w końcu zabrać, bo niektórym się już w tyłku poprzewracało. Nie podoba ci się tanie zboże z Ukrainy, to weź się za inną robotę i przestań chrzanić, że bez ciebie naród z głodu wymrze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku" O Autor komentarza: Mieczysław Siwiec, Obserwator LokalnyTreść komentarza: Arek, Rodo, Stopbeprawiu – z IP wynika, że wszystkie te komentarze wyszły z jednego komputera. Anonimowe wypisywanie bzdur pozwala ukryć braki intelektualne (czytaj: głupotę). Osobiście uważam, że policja robi za mało, a nawet kryje przestępców. W każdym policyjnym komunikacie powinno być imię i nazwisko osoby, która popełniła przestępstwo (występek). Że facetowi będzie wstyd? A nie będzie wstydu, gdy ten pijany doprowadzi do wypadku, gdzie ofiarą może być np. małe dziecko broniącego go komentatora? Że nie będzie miał życia na wsi! To nic wobec tego, że ktoś przeżyje, bo nie spotka się z nim na drodze! Każdy, kto jeździ pod wpływem lub komu zabrano prawo jazdy powinien być identyfikowany z imienia i nazwiska! Ludzie powinni wiedzieć i ewentualnie reagować, gdy pijak (ćpun) wsiądzie za kierownicę... Mieczysław Siwiec Obserwator LokalnyData dodania komentarza: 30.04.2025, 13:44Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Zdenerwowany właścicielTreść komentarza: Kto pozwolił na udostępnianie zdjęć mojej posiadłości!!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 08:43Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"
Reklama
Reklama