Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 3 maja 2025 05:08
Przeczytaj!
Reklama

Jak używać Elektronicznych Ksiąg Wieczystych? Pozyskiwanie i weryfikowanie informacji

  • 23.08.2024 10:58
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak używać Elektronicznych Ksiąg Wieczystych? Pozyskiwanie i weryfikowanie informacji

Elektroniczna Księga Wieczysta – jak korzystać z najważniejszych funkcji systemu?

Znajomość pełnego, rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości jest potrzebna w wielu sytuacjach. Dzięki Elektronicznym Księgom Wieczystym nie ma konieczności, by osobiście wszystko sprawdzić w sądzie rejonowym – to szczególnie przydatne, gdy interesujący Cię dom, mieszkanie czy działka znajduje dość daleko od Twojego miejsca pobytu. Dowiedz się więcej o EKW!

  • W Elektronicznych Księgach Wieczystych znajdują się dokładnie takie same informacje, jak w papierowych rejestrach sądów rejonowych.
  • Musisz znać pełen numer księgi wieczystej, zanim otworzysz ją w systemie teleinformatycznym CI KW.
  • Pozyskanie dokumentów z mocą sądową przez EKW wymaga złożenia wniosku i wniesienia opłaty.
  • Ważną funkcją EKW jest weryfikacja autentyczności i aktualności wcześniej wykonanych wydruków z systemu.

Elektroniczne Księgi Wieczyste to system teleinformatyczny obsługujący Centralną Informację Ksiąg Wieczystych. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło tę cyfrową usługę w lipcu 2014 roku. Rejestr urzędowy dostępny w internecie w pełni odzwierciedla stan dokumentów, jakie dla danej nieruchomości prowadzi odpowiedni sąd rejonowy. Każda Elektroniczna Księga Wieczysta ma 4 działy, identycznie jak w formie papierowej. Prosty dostęp do informacji zawartych w rejestrze wcale nie oznacza, że wystarczy znajomość adresu czy nazwiska, by szybko pozyskać wszelkie dane. CI KW może ograniczać możliwość przeglądania, np. przez wprowadzenie limitów liczby wniosków o wgląd do ksiąg wieczystych wysyłanych z jednego adresu internetowego w pewnym przedziale czasowym.

Przeglądanie księgi wieczystej w EKW wymaga znajomości numeru nieruchomości w rejestrze

Serwis znajduje się pod adresem ekw.ms.gov.pl. Do wyświetlania pełnej zawartości wystarczy w zasadzie dowolna przeglądarka internetowa, z włączoną obsługą JavaScript. Zanim uzyskasz jakiekolwiek informacje na temat księgi wieczystej, w systemie musisz podać jej pełny numer – składa się on z trzech członów, jedynie do pierwszego możesz wybrać jedną z pozycji z listy. Pełna struktura to:

  1. Kod wydziału – 4 znaki, np. KO1E w Sławnie. Z kolei księgami wieczystymi dla Darłowa zajmuje się Sąd Rejonowy w Koszalinie, kod KO1K.
  2. Właściwy numer księgi wieczystej – 8 cyfr.
  3. Jedna cyfra kontrolna, z przedziału 0–9.

Pełny numer zdobędziesz w sądzie rejonowym dla danego obszaru, np. przez kontakt telefoniczny. Pierwsze wyniki wyszukiwania prezentują jedynie typ nieruchomości, dane adresowe i wskazują właściciela. Służą weryfikacji, czy sprawdzany numer faktycznie dotyczy poszukiwanej nieruchomości. W ramach przeglądarki ksiąg wieczystych możesz zapoznać się zarówno z aktualną, jak i zupełną treścią rejestru – z całą historią dokonywanych zmian. Warto dodać, że w każdą niedzielę system jest niedostępny, od północy do 9:00. Dlatego lepiej nie korzystać z płatnych czynności w soboty, od ok. 23:00.

System Elektroniczne Księgi Wieczyste pozwala wnioskować o wydanie dokumentów

Kiedy sprawdzasz stan prawny jakiegoś mieszkania na sprzedaż i załatwiasz formalności związane z transakcją, możesz potrzebować pism z CI KW. Wszystkie czynności wykonywane w ramach e-rejestru są regulowane na podstawie ustawy i rozporządzeń ministerialnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Elektroniczne Księgi Wieczyste pozwalają na:

  • przeglądanie ksiąg wieczystych;
  • składanie wniosków o wydanie dokumentu – dostarczanego korespondencyjnie (co wiąże się z wyższymi opłatami) lub do samodzielnego druku;
  • weryfikację autentyczności samodzielnie wydrukowanych dokumentów;
  • dostępu do elektronicznych powiadomień o dokonywanych wpisach;
  • uzyskanie informacji o stanie sprawy dot. wpisu w księdze wieczystej (o ile został przyznany dostęp uczestnika sprawy).

Domowy wydruk wykonany z poziomu przeglądarki internetowej nie ma mocy dokumentu sądowego – aby pozyskać pismo równoważne sądowymi wypisom, trzeba złożyć stosowny wniosek i uiścić opłatę. Dostępne obecnie metody płatności to natychmiastowe e-przelewy, karty płatnicze, BLIK i Masterpass. Na podany adres e-mail otrzymasz ważny przez 14 dni link do pobrania dokumentu w formacie PDF, któremu zostanie nadany unikalny identyfikator wydruku. Poniżej aktualny cennik pozyskiwania sądownie ważnych dokumentów z EKW do druku we własnym zakresie:

  • odpis zwykły – 20 zł;
  • odpis zupełny – 50 zł;
  • wyciąg z księgi wieczystej – 5 zł za 1 dział, czyli od 5 do 20 zł;
  • zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej – 5 zł.

Weryfikacja samodzielnego wydruku z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych

Formę pism pozyskiwanych za pośrednictwem EKW precyzuje ustawa. Jeżeli podczas transakcji ktoś przedstawia Ci dokument i ręczy za jego prawdziwość oraz aktualność, nie musisz wierzyć na słowo. W pierwszej kolejności sprawdź, czy wydruk posiada wymaganą strukturę i 10 cech:

  1. Informacja o wydruku w trybie art. 36⁴ ust. 4 ustawy.
  2. Niepowtarzalny identyfikator.
  3. Adres URL do e-usługi weryfikacji treści.
  4. Adres CI KW.
  5. Data, godzina, minuta i sekunda wydania dokumentu
  6. Dokładny czas pobrania danych.
  7. Numery i łączna liczba stron.
  8. Rodzaj (zwykły lub zupełny odpis księgi wieczystej, wyciąg z KW, zaświadczenie zamknięcia).
  9. Klauzula informująca o mocy sądowej bez potrzeby uzupełniania o pieczęć i podpis.
  10. Pouczenie o metodzie weryfikacji.

Opcja sprawdzenia znajduje się menu usług, na stronie głównej EKW. W pierwszym kroku należy podać identyfikator wydruku i przejść uwierzytelnianie zabezpieczające przed botami. Jeżeli pismo będzie nieprawdziwe lub nieaktualne (dokonano zmian pomiędzy czasem wydania a chwilą obecną), pokaże się raport z negatywnej weryfikacji. A jeśli wszystko przebiegnie pozytywnie, EKW umożliwi obejrzenie zarówno dokumentu wygenerowanego do druku, jak i związanej z nim księgi wieczystej.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pomotor.Treść komentarza: Prawda jest taka, że na wsi toleruje się pijaństwo i wsiadanie po pijaku za kierownicę. Pora z tym skończyć raz na zawsze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:51Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Powinni podawać pełne dane i mam nadzieję, że tak postanowi sąd.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:48Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Gmyz C.Treść komentarza: Zdjęcia i dane drogowych zabójców powinny być publikowane, żeby móc ich na drogach bezpiecznie omijać. Pijaków drogowych powinno się piętnować i ich zdjęcia wieszać w miejscach publicznych.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:45Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Mam nadzieję, że sąd zasądzi podanie wyroku i danych skazanego do publicznej wiadomości. Takie zachowania trzeba piętnować! Piłeś, nie jedź, a jak chcesz ryzykować czyjeś życie to licz się z tym, że o twoim kretyńskim zachowaniu dowiedzą się wszyscy: twoi sąsiedzi, rodzina i dzieci. Niektórym wciąż się wydaje, że rolnik to święta krowa, której wolno wszystko bo na drogę palić opony wyjdzie. W końcu żywią i bronią, czy piją i jeżdżą? Za ich składki, dopłaty też powinien się ktoś w końcu zabrać, bo niektórym się już w tyłku poprzewracało. Nie podoba ci się tanie zboże z Ukrainy, to weź się za inną robotę i przestań chrzanić, że bez ciebie naród z głodu wymrze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku" O Autor komentarza: Mieczysław Siwiec, Obserwator LokalnyTreść komentarza: Arek, Rodo, Stopbeprawiu – z IP wynika, że wszystkie te komentarze wyszły z jednego komputera. Anonimowe wypisywanie bzdur pozwala ukryć braki intelektualne (czytaj: głupotę). Osobiście uważam, że policja robi za mało, a nawet kryje przestępców. W każdym policyjnym komunikacie powinno być imię i nazwisko osoby, która popełniła przestępstwo (występek). Że facetowi będzie wstyd? A nie będzie wstydu, gdy ten pijany doprowadzi do wypadku, gdzie ofiarą może być np. małe dziecko broniącego go komentatora? Że nie będzie miał życia na wsi! To nic wobec tego, że ktoś przeżyje, bo nie spotka się z nim na drodze! Każdy, kto jeździ pod wpływem lub komu zabrano prawo jazdy powinien być identyfikowany z imienia i nazwiska! Ludzie powinni wiedzieć i ewentualnie reagować, gdy pijak (ćpun) wsiądzie za kierownicę... Mieczysław Siwiec Obserwator LokalnyData dodania komentarza: 30.04.2025, 13:44Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Zdenerwowany właścicielTreść komentarza: Kto pozwolił na udostępnianie zdjęć mojej posiadłości!!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 08:43Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"
Reklama
Reklama