Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 lipca 2025 04:11
Przeczytaj!
Reklama

Wywłaszczenia gruntów na cele drogowe

  • 30.01.2024 15:52
Wywłaszczenia gruntów na cele drogowe

Wywłaszczenia gruntów na cele drogowe

Najczęstsze wywłaszczenia związane są z realizacją inwestycji drogowych. Na jakich warunkach przebiegają postępowania prowadzące do pozbawienia praw do gruntów? Czym jest decyzja ZRID i jak wyceniane są wywłaszczane nieruchomości?

Rozbudowa infrastruktury, szczególnie realizacja projektów komunikacyjnych takich jak budowa dróg, jest nieodłączną częścią postępu gospodarczego. Duże przedsięwzięcia wymagają jednak przejmowania nowych terenów, a to prowadzi do konieczności wywłaszczenia nieruchomości położonych na planowanych trasach.

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

Wywłaszczenie gruntów na cele drogowe następuje w wyniku decyzji administracyjnej, tj. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Decyzja jest wydawana zgodnie z tzw. specustawą drogową przez starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu – w odniesieniu dróg powiatowych i gminnych, a przez wojewodów dla dróg wojewódzkich i krajowych. Decyzja ZRID niemal zawsze ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co umożliwia inwestorowi jak najszybsze przejęcie nieruchomości i rozpoczęcie prac.

Metodologia wyceny nieruchomości wywłaszczanych pod drogi

Wycena nieruchomości przejętych pod budowę dróg jest zadaniem rzeczoznawców majątkowych, którzy sporządzają operaty szacunkowe. Dokumenty te służą następnie jako podstawa do ustalenia wysokości odszkodowania. Proces wyceny jest skomplikowany i bywa, że budzi kontrowersje, zwłaszcza w odniesieniu do zastosowania odpowiedniej metodologii.

Obecnie rzeczoznawcy oszacowują wartość nieruchomości drogowych z wykorzystaniem tzw. „małej zasady korzyści”. Na czym ona polega? W przypadku, gdy przeznaczenie gruntów wydzielonych pod budowę drogi prowadzi do wzrostu ich wartości, trzeba uwzględnić wartość działek wydzielonych pod tę drogę. Jeżeli w planie miejscowym dane nieruchomości były opisane jako przeznaczone pod drogę, a brak jest cen transakcyjnych tzw. nieruchomości podobnych, wtedy dokonujący szacunków rzeczoznawca powinien natomiast wziąć pod uwagę grunty przyległe i ich dominujące przeznaczenie.

Określona przez specjalistę wartość może być powiększona na podstawie badań rynkowych maksymalnie o 50%.

Ustalanie odszkodowania za wywłaszczenie

Organ, który wydał decyzję ZRID, jest zarazem odpowiedzialny za ustalenie wysokości odszkodowania. Termin na wydanie decyzji o odszkodowaniu został przez legislatora określony na 60 dni od wydania decyzji ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności lub na 30 dni od momentu, gdy decyzja nieposiadająca rygoru stała się ostateczna. Następnie odszkodowanie powinno zostać wypłacone w terminie 14 dni.

W praktyce, często dochodzi do opóźnień w wypłacie odszkodowań. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że w przypadku odwołań od decyzji ZRID odszkodowanie nie zostanie wypłacone nim nie zakończy się postępowanie (potrafi trwać latami). W takich sytuacjach pewnym rozwiązaniem jest wnioskowanie o zaliczkę na poczet odszkodowania, przy czym zaliczka ta jest wypłacana w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Odwołanie od decyzji o odszkodowaniu zostanie rozpatrzone po myśli strony tylko wtedy, gdy decyzja została wydana niezgodnie z prawem, stąd zaleca się konsultacje prawne, aby ocenić możliwości zwiększenia ustalonego odszkodowania.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PRECZ Z PO!Treść komentarza: gonic te ściery czorne!!!Data dodania komentarza: 18.07.2025, 13:00Źródło komentarza: Kłamią, aby straszyć mieszkańców! Na tropie imigrantów.Autor komentarza: African money makerTreść komentarza: W takim razie śpimy spokojnie , w okolicy nie powstaną ośrodki dla leniwych nierobów z Afryki , nie ma zagrożenia ze strony tych nieobliczalnych za zwyczaj chorych psychicznie lub z kryminogenną historią Panów . Uffff uśmiechamy sięData dodania komentarza: 18.07.2025, 08:41Źródło komentarza: Kłamią, aby straszyć mieszkańców! Na tropie imigrantów.Autor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Błąd Panie Redaktorze. Wiekszy cyrk jest na drogach naszego powiatu. Może ustali Pan co za "geniusz" jest odpowiedzialny za remont w środku sezonu "Lepperówki" i za brak zakończenia prac na trasie z Darłowa do Postomina. Starosta powinien tych "pracowników roku" wywalić na zbity pysk i narobić rabanu w Urzędzie Marszałkowskim i GDKiA.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 15:13Źródło komentarza: Największy ,,Dream Circus'' w Darłówku !Autor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Błąd redaktorze,jeszcze większy cyrk to jest sytuacja na drogach w tym powiecie. Może ustalicie co za geniusze są odpowiedzialni,za remont w środku sezonu "Lepperówki" i za trwająca nadal przebudowę drogi z Darłowa do Postomina? Starosta,mimo iż wiem,że to nie jego drogi powinien tych patałachów wywalić na mordy i narobić rabanu w Urzędzie Marszałkowskim i GDKiA.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 15:08Źródło komentarza: Największy ,,Dream Circus'' w Darłówku !Autor komentarza: OnaTreść komentarza: a gdyby trafił w grupę ludzi?zabił dwoje ludzi dość morderców na drogachData dodania komentarza: 11.07.2025, 15:19Źródło komentarza: Noskowo: dwoje do trumny, dwóch do szpitala!Autor komentarza: GrazynaTreść komentarza: To inicjatywa sołtysa pana Piotra Zająca i mieszkańców Żegocina więc proszę nie przypisywać zaslug komuś innemuData dodania komentarza: 11.07.2025, 11:03Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawa
Reklama
Reklama