Jutro (6.01) Grekokatolicy zaczynają Boże Narodzenie 

  • 05.01.2020, 20:57 (aktualizacja 05.01.2020, 21:05)
  • Obserwator Lokalny
Jutro (6.01) Grekokatolicy zaczynają Boże Narodzenie Cerkiew Grekokatolicka w Koszalinie

Wierni Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce obchodzą święta Bożego Narodzenia, które w Kościołach Wschodnich rozpoczyna się 13 dni po świętach obchodzonych w Kościele rzymskokatolickim.

Trzydniowe świętowanie jest zwieńczeniem okresu 40-dniowego postu, który obowiązuje również w dzień Wigilii, zwanej „Swiatym Weczerom”.

Wigilia w tym roku przypada w poniedziałek, 6 stycznia 2019 roku.

W tym dniu obowiązuje ścisły post.

Wieczorem rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Wśród 12 potraw, do głównych należy kutia zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Posiłek rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania hymnu Troparionu, sławiącego narodzenie Chrystusa. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego. Potem wszyscy składają sobie życzenia, nie ma jednak opłatka, lecz prosfora – pszenny chleb.

Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się „Powieczeria”, czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. W centralnej części kościoła na stoliku o nazwie „tetrapod” ustawiona jest ikona i krzyż. Obok, w specjalnym naczyniu znajduje się pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione.


W pierwszy dzień Świąt na zakończenie Eucharystii kapłan czyni na czołach wiernych znak krzyża poświęconym olejem. Następnie podzielone chlebki polewa się oliwą i rozdaje każdemu uczestnikowi Liturgii.

Na terenie dawnego Województwa Zachodniopomorskiego znajduje się kilkanaście parafii greckokatolickich skupionych koszalińskim dekanacie, gdzie odprawiane są w tym czasie nabożeństwa.

W Koszalinie, w poniedziałek 6 stycznia 2019 r. o godz.21.00 wierni Cerkwi Greckokatolickiej wraz z księdzem Mitratem Bohdanem Hałuszką, proboszczem koszalińskiej parafii świętować będą Poweczeria Wełyke (nabożeństwo wieczorne) oraz Pasterkę, zaś we wtorek 7 stycznia 2019, czyli w pierwszy dzień świąt o nabożeństwo odbędzie o godz.9.30.

W środę, czyli drugi dzień świąt proboszcz będzie odprawiał mszę o godz.9.30 i godz.17.00.

Natomiast w trzeci dzień świąt, czyli w czwartek msza będzie odprawiana o godz.9.30 i godz.17.00.

Cerkiew greckokatolicka w Koszalinie znajduje się przy ul. Niepodległości 24-26.

Obserwator Lokalny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe