Wirtualne zwiedzanie zamku książęcego w Darłowie

  • 08.04.2020, 12:53
  • Leszek Walkiewicz
Wirtualne zwiedzanie zamku książęcego w Darłowie

Od kilku dni możemy wirtualnie zwiedzać Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie. Jak wiadomo z powodu narodowej kwarantanny zwiedzanie muzeów obecnie nie jest możliwe.
Darłowska Lokalna Organizacja Turystyczna we współpracy z Muzeum nakręciła dwa filmiki i 58 zdjęć, które umożliwiają nam wirtualne zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich i obejrzenie jego zbiorów. Jeden film nosi tytuł: „Wiking i Wilkołak w podróży, a drugi „Legenda Białej Damy z darłowskiego zamku. Warto poświęcić kilka minut i obejrzeć aktualnie wykonane dwa filmiki i galerię zdjęć prezentujących interesujące zbiory Muzeum Zamku Książąt Pomorskich, które od 90 lat przybliża nam pomorską sztukę, dzieje regionu oraz władców Pomorza.
Dzieje zamku i jego zbiory prezentowali w filmikach Konstanty Kontowski - dyrektor Muzeum i Wojciech Kulig- dziennikarz, a reżyserował Sebastian Janiszewski. W czternastowiecznym klejnocie gotyckiej architektury przez ponad 300 lat rezydowali książęta pomorscy i ich rodziny. W tym wyjątkowym zamku odbywały się: turnieje rycerskie, sejmiki, śluby, modlitwy, sądy, zjazdy książąt, bale, uczty, hołdy.
W zamku przyjmowano poselstwa i zawierano traktaty. Obronny zamek był niekiedy zdobywany i okupowany. Stąd wyruszano na wielkie polowania oraz wyprawy morskie i lądowe W zamku bito srebrne denary oraz gromadzono skarby i dzieła sztuki. Tu przesłuchiwano i więziono podejrzanych o czary i przestępców. Na przestrzeni burzliwych dziejów zamek był świadkiem wielkich miłości. Myśliwi, rybacy, cukiernicy, browarnicy, kupcy dostarczali do zamku: przepiórki kuropatwy, bażanty, raki, łososie, jesiotry, jelenie, sarny, przyprawy oraz najprzedniejsze wina piwa i inne trunki. Dalej zamkowi kuchmistrze robili z nich wyśmienite potrawy, które wędrowały na książęce stoły.
Dwa razy większy ale wzorowany na darłowskim zamku wzniósł władca całej Skandynawii książę Pomorza Eryk Pomorski w Helsingør nad cieśniną Sund zamek Kronborg. Zachwycony nim Wiliam Szekspir umieścił w nim akcję Hamleta. Jedna z wystaw w całości jest poświęcona słynnemu Gryficie Erykowi Pomorskiemu i jego dokonaniom, który urodził się i zmarł w tutejszym zamku, a w międzyczasie przez pół wieku władał całą Skandynawią od Grenlandii począwszy po tereny późniejszego Petersburga. Wystarczy zatem wyszukać w google Wirtualne Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

Leszek Walkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe