Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 lipca 2025 02:55
Przeczytaj!
Reklama

Weź paragon i wspieraj uczciwą konkurencję na rynku

Pod hasłem „Weź paragon” rusza ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Akcja ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Kampania będzie prowadzona do końca sierpnia 2021 roku. Zapraszamy na stronę akcji wezparagon.gov.pl, gdzie sprawdzisz m.in., jak wygląda prawidłowy paragon i jak rozpoznać błędny.
Weź paragon i wspieraj uczciwą konkurencję na rynku
Podziel się
Oceń

Wydanie paragonu w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla nas wszystkich. W akcji „Weź paragon” chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy” – mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Ministerstwo Finansów analizuje mechanizmy występujące w szarej strefie i odnotowuje sygnały o nadużyciach. Jednym z najczęstszych motywów uchylania się od opodatkowania jest nierejestrowanie zawartych transakcji i co za tym idzie - niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi lub zbieranie paragonów fiskalnych, których klient nie zabrał ze sobą. Może to mieć dalsze konsekwencje, czyli wystawianie tzw. „pustych” faktur - właśnie na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych.

Paragony niefiskalne w praktyce

Często spotykaną sytuacją w punktach sprzedaży jest próba wydawania potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą jako paragonu.

Warto pamiętać: wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego.

Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorcy jest wydawanie paragonu niefiskalnego w gastronomii. Jako paragon funkcjonuje tu często rachunek lub paragon kelnerski, w którego przypadku wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. To on ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, jednak nie trafia on do budżetu, lecz do kieszeni sprzedawcy. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uczciwej konkurencji, ponieważ osłabia przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki.

Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych – to dowód uczciwego obrotu gospodarczego.

To ty decydujesz!

Ostatecznie to klient decyduje o tym, czy bierze paragon fiskalny. Może też łatwo sprawdzić, czy ten, który mu wydał sprzedawca, jest poprawny.

Dlaczego warto brać paragon?

  1. ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,

  2. mamy możliwość porównania cen,

  3. wspieramy uczciwą konkurencję,

  4. mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,

  5. zmniejszamy szarą strefę,

  6. mamy pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji,

  7. mamy pewność, że podatek zapłacony przez nas w cenie trafi do budżetu państwa,

  8. mamy możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji.

 Strona akcji: wezparagon.gov.pl

W ramach kampanii uruchomiliśmy stronę wezparagon.gov.pl. Można tam znaleźć m.in. najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat paragonów fiskalnych czy sprawdzić, jak wygląda prawidłowo wystawiony paragon i jak rozpoznać błędny. Przypominamy też korzyści dla konsumentów i przedsiębiorców z wystawiania paragonu. O akcji będziemy informować również m.in. na monitorach w salach obsługi podatnika w urzędach i izbach skarbowych w całej Polsce.

Każdy ma prawo zgłosić, że nie otrzymał paragonu fiskalnego, gdy sprzedawca miał obowiązek go wystawić. Można to zrobić:

  • w urzędzie skarbowym

  • przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000

  • na e-mail: [email protected]

O akcji „Weź paragon”

Kampania „Weź paragon” jest organizowana przez Ministerstwo Finansów cyklicznie od 2002 roku. Jej celem jest uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego i minimalizowanie negatywnych skutków nierzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców. Duża grupa podatników, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma taki obowiązek. Jednak część przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę rejestrującą, nie ewidencjonują wszystkich swoich obrotów, a powinni to robić za każdym razem. Takie nadużycia zmniejszają wpływy z VAT do budżetu państwa, co w efekcie negatywnie wpływa na społeczeństwo, które jest odbiorcą usług finansowanych przez państwo (jak edukacja czy służba zdrowia). Po drugie zmniejsza to konkurencyjność uczciwego sprzedawcy lub usługodawcy, który rzetelnie płaci VAT. Po trzecie wreszcie takie zachowania przyczyniają się do powiększania szarej strefy i w efekcie osłabiają polską gospodarkę.

Zapraszamy na stronę akcji wezparagon.gov.pl.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jnr 223Treść komentarza: Nie ma możliwości żeby facet kogoś pobił i policja tego nie widziała .przez miasto średnio co 6 min przejeżdża radiowóz . Zapali go ? Poprostu napatoczył się jak szedł do żabki chciał się wstrzelić w Luke a tu nie pyklo . I go drapneli żadna mi to zasługa.Data dodania komentarza: 1.07.2025, 19:54Źródło komentarza: Złapali recydywistę - usłyszał 6 zarzutów!Autor komentarza: MichalTreść komentarza: No i elegancko 🙂 jazda z frajeremData dodania komentarza: 1.07.2025, 13:21Źródło komentarza: Złapali recydywistę - usłyszał 6 zarzutów!Autor komentarza: antypisTreść komentarza: no to już wiadomo po co była ta tajemnicza wizytaData dodania komentarza: 28.06.2025, 12:24Źródło komentarza: Tajemnicza wizyta Nawrockiego w BartolinieAutor komentarza: XyzTreść komentarza: A w centrum Darłowa kierowcy jak ignorują nakaz jazdy z prawo z ul.Pocztowej na ul. Kościelną tak dalej ignorują,chodniki zastawione,parkują prawie na samym skrzyżowaniu. Już nie mówie o jakichś starszych osobach,no bo rzeczywiście tych miejsc jest mało,ale konie i lale po 20-30 lat nie muszą parkować na schodach do urzędu. Niech służby się za to wezmą w końcu.Data dodania komentarza: 26.06.2025, 20:46Źródło komentarza: Słowino- Darłowo: To cud, że kierowca przeżył!Autor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Dobrze,że chłopakowi nic się nie stało i nikogo nie zabił,będzie miał nauczkę do końca życia. Swoją drogą,mnie osobiście na tej drodze też "puszcza zawór ", ruch ciężarówek na tej drożynie jest straszny,kiedyś jadąc tą drogą Tak dla zabawy liczyłem ilość ciężarówek i samochodów osobowych,niestety na korzyść tych pierwszych.Data dodania komentarza: 26.06.2025, 07:30Źródło komentarza: Słowino- Darłowo: To cud, że kierowca przeżył!Autor komentarza: KazimierzTreść komentarza: Pan Sp.Andrzej Lepper, wspaniały człowiek, dobrze że chociaż po tylu latach,doczekał się pamiątki jego im.brawo !!!Data dodania komentarza: 25.06.2025, 20:50Źródło komentarza: Grzybno: Człowiek, który walczył o sprawiedliwość społeczną, polską wieś i godność rolników...
Reklama
Reklama