Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 lipca 2025 09:04
Przeczytaj!
Reklama

W międzynarodowym gronie o przyszłości nikotyny i ograniczeniu szkód związanych z paleniem

W połowie czerwca (16-18) w Warszawie odbyło się forum poświęcone nikotynie i jej przyszłości, a także politykom zdrowotnym państw uwzględniającym redukcję szkód zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu. W tym roku myślą przewodnią (dziewiątego już) wydarzenia o nazwie Global Forum on Nicotine jest właśnie ostatni z wymienionych obszarów, czyli ograniczenie szkód zdrowotnych.
W międzynarodowym gronie o przyszłości nikotyny i ograniczeniu szkód związanych z paleniem
Podziel się
Oceń

Warto przypomnieć, że rok temu wiodącym tematem forum była przyszłość nikotyny w kontekście popularyzacji alternatywnych produktów nikotynowych, które zdaniem wielu ekspertów są mniej szkodliwą opcją dla dotychczasowych użytkowników tradycyjnych papierosów. Forum GFN bierze pod lupę szybko rozwijający się obszar badań związanych z nikotyną i korzystaniem z niej, jak też działania na poziomie instytucji państwowych, w które systemowo może być wpisana polityka redukcji szkód z użyciem e-papierosów, jak to ma miejsce na przykład w Wielkiej Brytanii.

 

Skąd takie podejście? Otóż, jak tłumaczą organizatorzy GFN, palenie tytoniu jest najbardziej szkodliwym sposobem używania nikotyny poprzez wydzielane substancje smoliste i gazy zawarte w dymie papierosowym. Jednak wiele osób ma trudności z rzuceniem palenia, ponieważ trudno jest im się obejść się bez nikotyny. I to właśnie udostępnianie produktów niższego ryzyka może w tym pomóc i ograniczyć straty zdrowotne. Koncepcja ta sięga 1976 roku, kiedy prof. Michael Russell stwierdził: „Ludzie palą dla nikotyny, ale umierają od smoły” i zasugerował, że stosunek substancji smolistych do nikotyny może być kluczem do bezpieczniejszego palenia.

 

Poszczególne rządy postawiły na wdrożenie strategii redukcji ryzyka, polegającej na rekomendowaniu pacjentom, którzy nie są w stanie porzucić nałogu – potencjalnie mniej szkodliwych alternatyw, takich jak np. e-papierosy. Robią to rządy Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Kanady, czy Japonii. Z kolei nowozelandzkie ministerstwo zdrowia stwierdziło w swoim komunikacie, że „poprzez lepszą regulację prawną i dostęp do publicznej informacji, jest okazja do wspierania palaczy, by przerzucili się na mniej szkodliwe alternatywy, znacząco ograniczając ryzyko dla zdrowia ich i najbliższych”. Na marginesie trzeba zaznaczyć, że należy zwracać szczególną uwagę na to, po jakie zamienniki wyrobów tradycyjnych oraz po jakie e-papierosy sięgamy, w szczególności na to, czy są one poddawane regularnym badaniom i testom, jak na przykład urządzenie Vuse.

 

 W tegorocznej konferencji wzięli udział eksperci, naukowcy i aktywiści zaangażowani w popularyzację wiedzy i informacji na ten temat. Zasadna wydaje się teza wygłoszona przez Davida Sweanora z Uniwersytetu w Ottawie: - Widzimy znaczną liczbę konsumentów, która wyraża chęć przestawienia się [na alternatywy-przyp. red.], jeśli dostępne są zarówno produkty, jak i informacja o nich.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Nowy wojt i od razu cos sie dzieje. Brawo chłopaki Zające ze pomimo roznic programowych umieliscie zorganizowac taka impreze.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 14:54Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A twoja narodowość?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 13:51Źródło komentarza: Grozi im 10 lat, za kradzież kiszonych śledzi i nie tylkoAutor komentarza: Erytrejczyk z Somalii zamieszkały w Tychowskich lasachTreść komentarza: A narodowość tych mieszkańców ?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 11:15Źródło komentarza: Grozi im 10 lat, za kradzież kiszonych śledzi i nie tylkoAutor komentarza: SĄD NAJWYŻSZYTreść komentarza: ten świat schodzi na psy... nie wezmą się za uczciwą robotę tylko żerują na innych, takich powinno się karać maksymalne !Data dodania komentarza: 7.07.2025, 07:30Źródło komentarza: Kolejna próba oszustwa „na NFZ”. Jak się bronić?Autor komentarza: Jnr 223Treść komentarza: Nie ma możliwości żeby facet kogoś pobił i policja tego nie widziała .przez miasto średnio co 6 min przejeżdża radiowóz . Zapali go ? Poprostu napatoczył się jak szedł do żabki chciał się wstrzelić w Luke a tu nie pyklo . I go drapneli żadna mi to zasługa.Data dodania komentarza: 1.07.2025, 19:54Źródło komentarza: Złapali recydywistę - usłyszał 6 zarzutów!Autor komentarza: MichalTreść komentarza: No i elegancko 🙂 jazda z frajeremData dodania komentarza: 1.07.2025, 13:21Źródło komentarza: Złapali recydywistę - usłyszał 6 zarzutów!
Reklama
Reklama