Uprowadzili dziecko!, Zaginęła Ania! - Nowa próba oszustwa!

  • 15.09.2022, 08:52 (aktualizacja 15.09.2022, 09:00)
  • st. asp. Kinga Warczak
Uprowadzili dziecko!, Zaginęła Ania! - Nowa próba oszustwa!
Oszuści nie przebierają w środkach, aby wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane osobowe. W Internecie, na popularnych platformach społecznościowych, coraz częściej można natknąć się na informacje o zaginionych lub porwanych dzieciach. To próba wpłynięcia na nas, wywołania skrajnych emocji i wzbudzenia chęci pomocy, która może okazać się dla nas kosztowna.

W ciągu ostatnich kilku dni, w Internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych pojawiły się informacje dotyczące zaginięć dzieci z okolic Sławna. Są to jednak tzw. fake newsy, czyli fałszywe informacje. Informujemy, że w ostatnim czasie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sławnie nie otrzymali ani jednego zgłoszenia ws. zaginięcia dzieci.
W tym tygodniu w lokalnych serwisach ogłoszeniowych pojawiła się kolejna informacja o rzekomym zaginięciu dziecka. Miało chodzić o „drastyczne uprowadzenie małej Ani”, której załamani rodzice proszą o pomoc w znalezieniu sprawcy. Nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia w tej sprawie.
    
Należy pamiętać, że wraz z pojawiającym się fake newsem otrzymujemy najczęściej także link. Po kliknięciu nasz komputer lub telefon może zostać zainfekowany przez szpiegujące oprogramowanie. Oczywiście, zostanie ono zainstalowane na urządzeniu bez naszej wiedzy.
    
Przestrzegamy przed nadmiernym zaufaniem w takich sytuacjach. Oszuści chcą wykorzystać ludzką wrażliwość, dobroduszność, zmanipulować człowieka, zagrać na jego uczuciach. W takich sytuacjach nie podawać w internecie żadnych swoich danych czy numerów kont bankowych. Działanie takiego oprogramowania pozwala oszustom mieć dostęp do loginów i haseł w naszej elektronicznej bankowości.

st. asp. Kinga Warczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.obserwatorlokalny.pl z siedzibą w Sławnie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe