Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 16:54
Przeczytaj!
Reklama

Ocalić od zapomnienia: koronawirus to nie pierwsza epidemia...

Ocalić od zapomnienia: koronawirus to nie pierwsza epidemia...
Obraz Taniec Śmierci (Danse macabre) Michaela Wolgemuta. Alegoryczny taniec, którego przedstawianie rozwinęło się w kulturze późnego średniowiecza (XIV i XV wiek), korowód ludzi wszystkich stanów z kościotrupem na czele, wyrażający równość wszystkich ludzi w obliczu śmierci.

Autor: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org

Podziel się
Oceń

Umierali oni setkami, zarówno w dzień, jak i w nocy, wszyscy byli wrzucani do dołów i zasypywani ziemią. Gdy tylko owe doły się przepełniły, wykopywano nowe. I ja, Agnilo di Tura zwany Tłuszczem pochowałem piątkę moich dzieci własnymi rękami. Umarło tak wielu, iż wszyscy wierzyli, że to koniec świata” - tak o epidemii dżumy, zwanej też czarną śmiercią, pisał w XIV wieku Agnolo di Tura kronikarz ze Sieny we Włoszech, który był także szewcem i poborcą podatków w tym mieście.

Po raz pierwszy, epidemia tej samej choroby, ale mniej więcej sto lat później, dosięgnęła też Darłowo, Sławno oraz okolice. Nie była to jedyna epidemia w dziejach naszych miast...

O epidemiach na ziemi sławieńskiej i darłowskiej czytaj w wydaniu papierowym Obserwatora Lokalnego z 15 kwietnia 2020 r.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama