Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 09:56
Przeczytaj!
Reklama

Sport niepełnosprawnych. Byliśmy wśród najlepszych (1982-1993). Siedemdziesiąt medali sławieńskich sportowców

Sport niepełnosprawnych. Byliśmy wśród najlepszych (1982-1993). Siedemdziesiąt medali sławieńskich sportowców
Podziel się
Oceń

Do uprawiania sportu inwalidzkiego powinny być stworzone odpowiednie warunki. Trening ukierunkowany na daną dyscyplinę sportową daje osobie mającej pewne dysfunkcje dużą satysfakcję i radość.
Jako dyscyplina ludzkiej aktywności angażuje wiele osób niepełnosprawnych, którzy nie tylko walczą z samym sobą o uzyskanie większej sprawności fizycznej potrzebnej do egzystencji w życiu codziennym, ale także chcą uczestniczyć w rywalizacji sportowej z innymi zawodnikami. Sportowcy niepełnosprawni startują w zależności od schorzeń w poszczególnych grupach, a w każdej z nich istnieją odpowiednie klasy. Mimo przemian społecznych w naszym kraju sport osób niepełnosprawnych nie mógł zadomowić się w powszechnej świadomości. Sami sportowcy niepełnosprawni narzekali, że nie traktuje się ich jak prawdziwych sportowców, lecz jedynie potrzebujących rehabilitacji. Jednak od tego roku decyzją władz państwowych medaliści igrzysk Paraolimpijskich traktowani będą podobnie jak ich pełnosprawni koledzy.
Za wywalczone medale dla sportu niepełnosprawnych mają otrzymywać świadczenia emerytalne. To wielkie wydarzenie mówi prezes stowarzyszenia "Start" w Koszalinie Aleksander Popławski. Z takiego właśnie świadczenia skorzystała również Jolanta Kochanowska zawodniczka klubu "Start" działającego w latach 1982-93 przy Odzieżowej Spółdzielni Inwalidów w Sławnie. Zimą 1984 roku startując w barwach reprezentacji Polski na Paraolimpiadzie w Insbrucku (Austria) wraz ze swoimi koleżankami z drużyny wywalczyła złoty medal w sztafecie biegowej 3x5 km. w kategorii LW2-9. W latach 1982-90 Kochanowska zdobyła również srebrny medal w rzucie dyskiem na Mistrzostwach Europy w Paryżu (1983), a ponadto szczyci się zdobyciem 47 medali Mistrzostw Polski (w tym 16 złotych, 15 srebrnych 16 brązowych) w narciarstwie biegowym, lekkiej atletyce, pięcioboju i wyścigach na wózkach.
W tamtych latach dzięki zaangażowaniu i świetnej atmosferze dla sportu inwalidzkiego wykazywanego przez ówczesne kierownictwo spółdzielni w osobach prezesów zmarłego ostatnio Edwarda Żarkiewicza i Sławoja Zawady mieliśmy poza Jolą wielu innych wspaniałych sportowców - mówi wieloletni opiekun drużyny Andrzej Lauren. Medale mistrzostw Polski dla reprezentacji spółdzielni zdobywali również: Janina Mikulska w tenisie stołowym (2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe), Halina Błaszczyk (2 złote na MP w narciarstwie biegowym), Henryk Dzidziewicz (1 złoty, 1 srebrny i 1 brązowy na MP w wyścigach długodystansowych na wózkach), Anna Kulon (1 złoty i 1 brązowy na MP w wyścigach na wózkach), Grażyna Stodziesz (1 złoty na MP w pięcioboju), Andrzej Łyczek (3 brązowe medale w rzutach na MP w LA), Wiesław Kozieł (1 brązowy medal MP w LA), oraz Grażyna Banasik i Eugeniusz Gościński (po 1 złotym na MP Młodzieży Inwalidzkiej). Kadrę regionu zasilali również Andrzej Bagnucki (LA), Leszek Lewandowski (siatkówka i tenis stołowy) Mirosław Rokita i Dorota Gliszczyńska (tenis stołowy).
W ciągu jedenastu lat nasi sportowcy zdobyli ogółem 70 medali oraz wywalczyli 145 pucharów (za miejsca 1/3) w drużynowych Spartakiadach Regionalnych. We współczesnym sporcie osób niepełnosprawnych liczy się coraz częściej wynik, zwycięstwo i bicie rekordów. Aby osiągnąć taki cel nie wystarczy już sam talent. Dzisiaj rywalizacja jest tak duża, że sportowcy wielu dyscyplin, aby stanąć na najwyższym podium muszą trenować na granicy wytrzymałości organizmu i poddawać go coraz większym przeciążeniom. Niestety na mapie sportu inwalidzkiego pozostał obecnie jedynie wyczyn zawodowy, a w imprezach startuje jedynie wyselekcjonowana elitarna grupa zawodników niepełnosprawnych. Medale są im potrzebne, gdyż muszą się wykazać przed klubem i Urzędem Kultury Fizycznej i Turystyki, aby otrzymać stypendia, a kluby z kolei przed władzami samorządowymi, aby otrzymać następne dotacje. Medale to również świadectwo dobrej pracy trenerów i działaczy kierujących klubem. Dziś na pewno nie chodzi o powszechną rehabilitację, a tamte wspaniałe lata przeszły już do historii.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Super ze w naszej okolicy organizowane są takie akcje. Wow !Data dodania komentarza: 25.04.2024, 13:27Źródło komentarza: Naćmierz: Spotkanie ze sztukąAutor komentarza: tez lesnyTreść komentarza: Ciekawe gdzie go nowy nadlesniczy ulokuje. Wszedzie Stachowiaka nie nawidza. Podpierda...acz taki i lizusData dodania komentarza: 24.04.2024, 17:47Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!Autor komentarza: TutejszyTreść komentarza: To dopiero początek. Bardzo się cieszę,że remontują drogi,tylko że zanim wyremontują drogi przeznaczone do remontu (przepraszam za masło maślane),cieżarówki ,kopareczki i inne wesołe urządzonka rozpier.....drogi dochodzące do tych remontowanych. Godziny poruszania się tych pojazdów też są zabawne...panowie kierowcy,lub ich przełożeni pomylili godziny pracy na budowie w okresie wiosenno/letnim z godzinami pracy butików....godziny szczytu a tych wywrotek,koparek i innego tałatajstwa od cholery....to są jakieś jaja a nie budowa dróg. Jadąc do Darłowa ze Sławna liczę sobie ilość cieżkiego sprzętu poruszającego się na Lepperówce i samochodów osobowych. W 80 % zarówno w czestotliwości moich przejazdów (3 razy w tygodniu) jak i ilości pojazdów są to cieżarówki......TO JEST PARANOJA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 14:36Źródło komentarza: Sławno: (Dziura "wyższej instancji") dzisiaj jest naprawianaAutor komentarza: RyśTreść komentarza: Znowu sołtys się uaktywnił tablice wyrwałData dodania komentarza: 19.04.2024, 13:16Źródło komentarza: Sławno: Jechał pojazdem bez tablic rejestracyjnych. Okazało się, że był poszukiwanyAutor komentarza: przyszla wiosnaTreść komentarza: dalsza część od wiosny... Następcą został ten, co wzniecił bunt.... cd. A gdy już poczuł pod stopami twardy grunt, Znów poleciały głowy - rach-ciach-ciach A w obejściach wójtowych nastał jeszcze większy strach. Trwałby ten strach po koniec wójta dni, Aż pojawił się w gminie jakiś facet z innej wsi.... ........................... Taki z tej bujdy morał można brać, Że nie wiadomo, kogo bardziej trza się bać. Czy tego wójta, co na ludzi grzmi, Czy tych facetów z całkiem innej wsi.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 19:38Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!Autor komentarza: WyboryTreść komentarza: Śmiech na sali, R.Stachowiaka też kiedyś wybieraliście i był aplauz. Wspomniecie moje słowa z nowym będzie podobnie,niech grzęde ogrzeje i zacznie jeść z koryta.Data dodania komentarza: 09.04.2024, 14:14Źródło komentarza: Nieoficjalnie: Krzysztof Jędrzejczyk nowym wójtem gminy Sławno!
Reklama
News will be here
Reklama