Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 13:42
Przeczytaj!
Reklama

Ocalić od zapomnienia: Harcerskie początki w powiecie sławieńskim

Ocalić od zapomnienia: Harcerskie początki w powiecie sławieńskim
Rok 1947. Święto 3 maja. Defilują pierwsi harcerze ze Sławska. Od lewej: Jerzy Rudenko, Ryszard Rut, Michał Choma i Tadeusz Sadowski.
Podziel się
Oceń

foto. Rok 1947. Drużyna ZHP z Darłowa. Drugi od prawej ksiądz - franciszkanin Damian Tyniecki, pierwszy proboszcz darłowskiej parafii.

Harcerstwo na wsi
Także w miejscowościach wokół Sławna zaczynają się tworzyć harcerskie zastępy. Pierwsza drużyna powstaje w Sławsku. Jej inicjatorem jest kierownik tutejszej szkoły - Edmund Plank. Drużynowym mianowany zostaje Zenon Klich a przybocznym - Jerzy Rudenko. Podobne drużyny powstają także we Wrześnicy (założyciele: Robert i Wiesław Szanel oraz Tadeusz Gajewski) i Warszkowie (założyciel Leonard Wielkopolan). Już w pierwszym okresie istnienia harcerze biorą udział w szeregu działań organizacyjnych. zabawy, gry terenowe, wieczornice i akademie miały za zadanie nie tylko doskonalić sprawność fizyczną ale także uczyć patriotyzmu. Trzeba bowiem pamiętać, że początek powojennego harcerstwa to walka o prawidłowe kształtowanie, wypaczonych wojną cech osobowych młodzieży. Ważne było tu zaangażowanie nauczycieli, którzy poprzez harcerską organizację mogli oddziaływać wychowawczo na młodych ludzi. W lecie 1946 r. pierwszy obóz harcerskiw Jarosławcu (wówczas Jackowo) organizuje Bogdan Chruścicki. Z jego inicjatywy odbywają się drużynowe biegi na stopnie i i sprawności harcerskie oraz szkolenia kadry instruktorskiej. Tamten czas to także wielkie problemy z umundurowaniem. O jednolite stroje było trudno, więc harcerze podkreślali swoją odrębność pasami głównymi z lilijką a także rogatywkami i... wojskowymi bagnetami zamiast tradycyjnej finki. Jak sami po latach wspominają - bardziej przypominali partyzanckie oddziały niż harcerski zastęp.

Pierwsza komenda hufca
W sformalizowany sposób sławieńskie harcerstwo zaczęło działać 15 kwietnia 1945 r.
W dniu tym nie tylko Bogdan Chruścicki otrzymał oficjalną nominację na komendanta hufca, ale także władze na siedzibę hufca wyznaczyły miasto Sławno.
Na początek biuro komendy hufca mieściło się w prywatnym mieszkaniu Bogdana Chruścickiego przy ulicy Armii Czerwonej 8 (dzisiaj Gdańska).



Napisz komentarz

Komentarze

Witold Laszcz 07.09.2020 12:59
Wspomniany w artykule Tadeusz Łaszcz to moj ojciec.

wnuczka Beata 03.05.2020 15:38
Jerzy Rudenko to mój dziadek

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: a gdyby trafił w grupę ludzi?zabił dwoje ludzi dość morderców na drogachData dodania komentarza: 11.07.2025, 15:19Źródło komentarza: Noskowo: dwoje do trumny, dwóch do szpitala!Autor komentarza: GrazynaTreść komentarza: To inicjatywa sołtysa pana Piotra Zająca i mieszkańców Żegocina więc proszę nie przypisywać zaslug komuś innemuData dodania komentarza: 11.07.2025, 11:03Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: GrazynaTreść komentarza: To nie dzieło wojta tylko sołtysa i mieszkańców Żegocina proszę nie przypisywać zaslug komuś innemuData dodania komentarza: 11.07.2025, 10:58Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Nowy wojt i od razu cos sie dzieje. Brawo chłopaki Zające ze pomimo roznic programowych umieliscie zorganizowac taka impreze.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 14:54Źródło komentarza: Żegocino: Pstrąg i dzik w roli głównej, a do tego świetna zabawaAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A twoja narodowość?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 13:51Źródło komentarza: Grozi im 10 lat, za kradzież kiszonych śledzi i nie tylkoAutor komentarza: Erytrejczyk z Somalii zamieszkały w Tychowskich lasachTreść komentarza: A narodowość tych mieszkańców ?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 11:15Źródło komentarza: Grozi im 10 lat, za kradzież kiszonych śledzi i nie tylko
Reklama
Reklama