Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 maja 2025 20:57
Przeczytaj!
Reklama

75 Rocznica Zwycięstwa nad Niemcami

75 Rocznica Zwycięstwa nad Niemcami
Podziel się
Oceń

8 maja obchodzimy 75. rocznicę formalnego zakończenia II wojny światowej w Europie. Wojny, która zaczęła się 1 września 1939 roku w Polsce ale nie przez Polaków.
Historycy ocenili, że w II wojnie światowej ok. 200 tys. polskich żołnierzy zginęło podczas walk lub zostało zamordowanych. Polacy wnieśli istotny wkład w czasie II wojny światowej w walce przeciw nazistowskiej Rzeszy walcząc na lądzie, morzu i w powietrzu. Brali udział w wielu ważnych kampaniach na europejskim teatrze działań wojennych jak kampania wrześniowa, bitwa o Francję kampania norweska bitwa o Anglię, lądowanie w Normandii operacja Overlord, operacja wiślańsko–odrzańska, bitwa o Berlin i wielu innych.
W oddziałach Armii Krajowej walczyło 400 tysięcy zaprzysiężonych członków. W okupowanej Polsce działały również inne organizacje podziemne jak Bataliony Chłopskie (ok. 130 000), NSZ (ok. 70 000) oraz Armia Ludowa (ok. 30 000). Polacy działali również w organizacjach podziemnych innych krajów np. w Jugosławii i Francji. W sumie liczba członków polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej oscylowała w okolicach 600 tysięcy, co stawiało go w szeregu jednego z największych w Europie.
W Polskich Siłach Zbrojnych na zachodzie walczyło 249 tys. Polaków. Polacy skutecznie działali w wywiadzie. W I i II Armii Wojska Polskiego sformowanych w ZSRR pod koniec roku 1944 walczyło 180 tys. Polaków. W szturmie na Berlin ze strony polskiej walczyły 1 Dywizja Piechoty, 2 Brygada Artylerii Haubic, 1 Samodzielna Brygada Moździerzy oraz jednostki saperskie, czyli ok. 12 tys. żołnierzy. Biorąc pod uwagę liczebność sił radzieckich w samej operacji berlińskiej, Polaków było niewielu.
Już w dniu 2 maja 1945 Polacy zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.Polskie flagi były w kilku miejscach – np. na Bramie Brandenburskiej i na Dworcu Tiergarten. Ponoć Polacy zawiesili polską flagę na Reichstagu, ale doszło do strzelaniny z Rosjanami i kilku naszych zabito. Pamiętajmy o wszechstronnym wkładzie Rodaków w zwycięstwo nad Niemcami!


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RyśTreść komentarza: Bez niego wójt upadnie i to dobra wiadomośćData dodania komentarza: 9.05.2025, 20:10Źródło komentarza: Gmina Sławno: Patryk Sienkiewicz już nie jest zastępcą wójtaAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Takie informacje masz chyba z rynku Anno. To był super facet pomocny kto go poznał wie że to nieprawda a mówić zawsze bedaData dodania komentarza: 9.05.2025, 06:49Źródło komentarza: Gmina Sławno: Patryk Sienkiewicz już nie jest zastępcą wójtaAutor komentarza: sędzia.ANNA Maria WesołowskaTreść komentarza: narobił przekrętów za tamtego wójta to go pogonił, a teraz obecny wójt pogonił za machlojki .Data dodania komentarza: 8.05.2025, 11:06Źródło komentarza: Gmina Sławno: Patryk Sienkiewicz już nie jest zastępcą wójtaAutor komentarza: anonimowy uczestnikTreść komentarza: Widać stronniczość "redaktora". Nie słyszałem sprzeciwu u starszych wobec kandydata. Transparent może był widoczny ze dwie minuty który był podniesiony na długo przed wystąpieniem kandydata.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 08:20Źródło komentarza: Mentzen w Sławnie - przeważała szkolna młodzieżAutor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Gdzieś indziej dostał więcej lepiej i taki powód może byćData dodania komentarza: 6.05.2025, 09:44Źródło komentarza: Gmina Sławno: Patryk Sienkiewicz już nie jest zastępcą wójtaAutor komentarza: ZezulecTreść komentarza: Za duże jaja miałData dodania komentarza: 5.05.2025, 22:33Źródło komentarza: Gmina Sławno: Patryk Sienkiewicz już nie jest zastępcą wójta
Reklama
Reklama