Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 3 maja 2025 00:35
Przeczytaj!
Reklama

Poznaliśmy szóstkę stypendystów marszałka

Poznaliśmy szóstkę stypendystów marszałka
Podziel się
Oceń


Stypendyści marszałka w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną w 2020 roku:


Dianna Domagała – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Śpiewająca i grająca na skrzypcach liderka szczecińskiego zespołu Cherry Daiquiri, który powstał w 2009 r.


Realizacja nagrania i wydanie albumu z autorskim materiałem muzycznym Dianny Domagały wraz z muzykami zespołu Cherry Daiquiri i zaproszonym gościem – Grażyną Auguścik

 

Projekt przewiduje zrealizowanie klipu przez szczecińskich twórców filmowych (Golden Oriole Film), a także promocję płyty w regionie, kraju i za granicą. Cherry Daiquiri łączy muzykę rozrywkową z jazzem, muzyką alternatywną, rockową i odrobiną dekadencji. Inspiracją do tworzenia tekstów są historie związane z regionem i miastem Szczecin.


- Materiał na płytę zbieramy z zespołem od czasu poprzedniego wydawnictwa. Dzięki stypendium będziemy mogli urzeczywistnić nasze pomysły i zaprezentować szerszemu gronu odbiorców – mówiła Dianna Domagała.


Wojciech Gawron – absolwent Politechniki Koszalińskiej, związany artystycznie z regionem Koszalina oraz całym Pomorzem Zachodnim. Młody pisarz, od lat zafascynowany komedią, satyrą. Brał udział w wielu konkursach literackich oraz zajmował się organizowaniem festiwali kabaretowych.

Opracowanie bogato ilustrowanej książki dla dzieci pt. „Legendy, podania i Pomerania czyli bajki inne niż wszystkie”


Książka jest skierowana do mieszkańców regionu, a priorytetową grupą odbiorców to dzieci. Głównym celem projektu jest stworzenie ciekawych opowieści, bazujących na lokalnych mitach, legendach i podaniach. Całość bogato ilustrowana. Kilkadziesiąt wierszowanych opowieści zabierze czytelnika w podróż po miejscowościach Pomorza i pozwoli wspólnie odkryć niejedną tajemnicę. Humorystyczny charakter utworów sprawi, że utrzymają się w pamięci odbiorców jeszcze długo po przeczytaniu książki.


- Będzie to forma wierszowana, aby była przystępniejsza dla dzieci. Ale podkreślam, że nie będzie to tylko książka dla najmłodszych. Sam jestem satyrykiem i zamierzam zawrzeć tam wiele takich elementów – zaznaczył Wojciech Gawron.


Anna Giniewska – aktorka, reżyser, producent. Swoją karierę zaczynała w amatorskim Teatrze KRZYK w Maszewie, obecnie zajmuje się produkcją koncertów i wydarzeń artystycznych, prowadzeniem warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2010 r. jest zaangażowana w produkcję festiwali jazzowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Orkiestra Jazzowa (Zmagania Jazzowe, Festiwal Szczecin Jazz).

 

Realizacja autorskiego monodramu opartego o wybraną twórczość kobiecą XX i XXI wieku


Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie i realizacja autorskiego monodramu opartego o wybraną twórczość kobiet XX i XXI wieku. Bazą do stworzenia scenariusza będzie wnikliwa analiza twórczości wybranych artystek z różnych dziedzin sztuki, która pozwoli opowiedzieć historię wielobarwnej postaci w różnych okolicznościach życia i twórczości. Spektakl w swojej konstrukcji będzie zawierał elementy muzyczne i malarskie. Proces badawczy, zbieranie dokumentacji, wywiady, spotkania będą dokumentowane i publikowane cyklicznie na fanpage’u poświęconym projektowi. Autorka planuje pokazać kobiety znane i nieznane, również te, które przyjechały przed laty na odzyskane ziemie zachodnie.

 

- Od lat zajmuję się produkcją muzyczną, a to, że mam teraz możliwość zrealizowania własnego projektu artystycznego jest dla mnie spełnieniem marzeń. Będę poruszała historie kobiece. W świecie i sztuce jest wiele kobiet, których biografie i życiorysy zasługują, aby o nich wspomnieć i stworzyć wspólny scenariusz. To również kobiety, które są wśród nas – podkreślała Anna Giniewska.


Dawid Głogowski – wirtuoz trąbki, współpracuje z orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I Stopnia w Szczecinie oraz Orkiestrą Wojskową w Szczecinie. Związany ze szczecińskim środowiskiem muzycznym od 15 lat. Oprócz muzyki klasycznej dobrze czuje się również w innych gatunkach muzyki rozrywkowej (od folku po jazz).

 

Nagranie płyty zawierającej różne oblicza trąbki z udziałem szczecińskich zespołów


Przedmiotem projektu jest nagranie płyty zwierającej różne oblicza trąbki w wykonaniu autora w towarzystwie zespołów artystycznych, z którymi współpracuje. Na płycie znajdą się zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe, a także autorskie opracowania znanych utworów na kwintet instrumentów dętych. Do współpracy przy nagraniu płyty zostaną zaproszeni muzycy, z którymi autor na stałe współpracuje: Szczecin Philharmonic Big Band, Orkiestra Wojskowa ze Szczecina, Szczecin Brass Quintet, Jackpot & Floating Orchestra czy Zespół Rozrywkowy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Prof. M. Jasińskiego w Szczecinie.


- Moja płyta będzie w pewnym sensie wizytówką muzyczną naszego miasta i regionu. Znajdą się tam różne oblicza trąbki, mojego ukochanego instrumentu: od klasycznego brzmienia przez kameralistykę, po jazzowe i rozrywkowe brzmienia – zdradzał Dawid Głogowski

 

Emilia Łapko – fotografka, scenografka, projektantka 2D. Obecnie wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi zajęcia z fotografii mody i produkcji oraz postprodukcji i komunikacji wizualnej w modzie. Na co dzień realizuje sesje zdjęciowe w obszarze przemysłu odzieżowego, prowadzi własne studio projektowo-fotograficzne.

 

Mistycyzm. Transformacje obrazu fotograficznego w przestrzeni Internetu.

 

Projekt zakłada wykonanie interaktywnej galerii fotografii w Internecie na specjalnie dedykowanej stronie internetowej. Nowatorski i kreatywny charakter zadania polega na próbie zaprojektowania interakcji obrazu z odbiorcą dzieła poprzez transformację, animację, przekształcenie nieruchomej fotografii.


W efekcie powstanie dostępna dla wszystkich strona internetowa z realizacją projektu, sztuka przeniesiona do przestrzeni Internetu w formie galerii zamieszczonej na serwerze. Odbiorcy będą mieli okazję do pogłębienia znajomości technik programowania i poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych do pracy artystycznej z fotografią cyfrową.


Maciej Paterczyk – absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, mieszkający i tworzący we Wrzosowie, gmina Kamień Pomorski. Autor trzech powieści, których akcja rozgrywa się na Ziemiach Zachodnich w czasach powojennego chaosu: „Ziemie niczyje”, „Na zgliszczach”, „Morze krwi, ziemia ognia” (ta także w postaci audiobooka).


Napisanie powieści pod roboczym tytułem: „Na ceracie wódka, broń”


Celem projektu jest powstanie powieści kryminalnej, której akcja toczy się w powojennym Szczecinie i Warszawie. Głównym bohaterem jest komisarz Brzeziński, który na terenie Kamienia Pomorskiego, Szczecina i Warszawy rozwiązuje zagadki kryminalne. Ta powieść będzie kontynuacją „Morze krwi, ziemia ognia”, na jej stronach pojawią się autentyczne postaci, m. in. K.I. Gałczyński, który w tamtych latach przebywał w Szczecinie.

 

- Mój wcześniejszy kryminał rozgrywał się dotychczas w Kamieniu Pomorskim, teraz przenoszę akcję do powojennego Szczecina. Będzie to historia alternatywna, w której tuż po wojnie nie udaje się stworzyć państwa Izrael, dlatego Żydzi, którzy opuścili Polskę wracają i postanawiają utworzyć swoje państwo na Ziemiach Odzyskanych. Takie będzie tło, w którym zacznie się klasyczny kryminał – zapowiadał Maciej Paterczyk.

 

Wsparcie od lat

O stypendium marszałka mogły ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i nie ukończyły 35 roku życia. Mogą to być również autorzy projektów, których tematyka dotyczy Pomorza Zachodniego.
Stypendia przyznawane są od 2006 roku. Oznacza to liczbę 42 dotychczasowych stypendystów i kwotę ponad pół miliona złotych na wsparcie młodych twórców.

 


Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pomotor.Treść komentarza: Prawda jest taka, że na wsi toleruje się pijaństwo i wsiadanie po pijaku za kierownicę. Pora z tym skończyć raz na zawsze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:51Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Powinni podawać pełne dane i mam nadzieję, że tak postanowi sąd.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:48Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Gmyz C.Treść komentarza: Zdjęcia i dane drogowych zabójców powinny być publikowane, żeby móc ich na drogach bezpiecznie omijać. Pijaków drogowych powinno się piętnować i ich zdjęcia wieszać w miejscach publicznych.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:45Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Mam nadzieję, że sąd zasądzi podanie wyroku i danych skazanego do publicznej wiadomości. Takie zachowania trzeba piętnować! Piłeś, nie jedź, a jak chcesz ryzykować czyjeś życie to licz się z tym, że o twoim kretyńskim zachowaniu dowiedzą się wszyscy: twoi sąsiedzi, rodzina i dzieci. Niektórym wciąż się wydaje, że rolnik to święta krowa, której wolno wszystko bo na drogę palić opony wyjdzie. W końcu żywią i bronią, czy piją i jeżdżą? Za ich składki, dopłaty też powinien się ktoś w końcu zabrać, bo niektórym się już w tyłku poprzewracało. Nie podoba ci się tanie zboże z Ukrainy, to weź się za inną robotę i przestań chrzanić, że bez ciebie naród z głodu wymrze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku" O Autor komentarza: Mieczysław Siwiec, Obserwator LokalnyTreść komentarza: Arek, Rodo, Stopbeprawiu – z IP wynika, że wszystkie te komentarze wyszły z jednego komputera. Anonimowe wypisywanie bzdur pozwala ukryć braki intelektualne (czytaj: głupotę). Osobiście uważam, że policja robi za mało, a nawet kryje przestępców. W każdym policyjnym komunikacie powinno być imię i nazwisko osoby, która popełniła przestępstwo (występek). Że facetowi będzie wstyd? A nie będzie wstydu, gdy ten pijany doprowadzi do wypadku, gdzie ofiarą może być np. małe dziecko broniącego go komentatora? Że nie będzie miał życia na wsi! To nic wobec tego, że ktoś przeżyje, bo nie spotka się z nim na drodze! Każdy, kto jeździ pod wpływem lub komu zabrano prawo jazdy powinien być identyfikowany z imienia i nazwiska! Ludzie powinni wiedzieć i ewentualnie reagować, gdy pijak (ćpun) wsiądzie za kierownicę... Mieczysław Siwiec Obserwator LokalnyData dodania komentarza: 30.04.2025, 13:44Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Zdenerwowany właścicielTreść komentarza: Kto pozwolił na udostępnianie zdjęć mojej posiadłości!!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 08:43Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"
Reklama
Reklama