Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 3 maja 2025 02:33
Przeczytaj!
Reklama

Program Społecznik „Na Ratunek” – 1 czerwca ruszył nabór specjalny

Program Społecznik „Na Ratunek” – 1 czerwca ruszył nabór specjalny
Podziel się
Oceń

Organizacje pozarządowe od samego początku pandemii dzielnie działały, by wspierać służbę zdrowia i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Z tego powodu jednym z naszych pierwszych działań w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego było przeznaczenie funduszy na zakup najpotrzebniejszych środków ochrony indywidualnej dla wolontariuszek i wolontariuszy. Teraz organizacje, tak samo jako przedsiębiorcy i branża turystyczna, mierzą się z kolejnymi problemami organizacyjnymi i finansowymi. Chcemy wesprzeć trzeci sektor dodatkowymi środkami, dlatego jeszcze w tym miesiącu ogłosiliśmy konkurs na wkłady własne, który pomoże zapewnić NGO’som możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych oraz uruchamiamy Program Społecznik na Ratunek – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

O mikrodotacje mogą starać się, tak jak do tej pory, zachodniopomorskie organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Dany podmiot może otrzymać maksymalnie dofinansowanie dwóch wniosków, przy założeniu, że jeden z nich realizowany będzie razem z grupą nieformalną.

Na co można otrzymać dofinansowanie w specjalnym naborze?

Nabór specjalny obejmować będzie działania, w ramach których możliwe jest złagodzenie skutków pandemii, działania są możliwe do realizacji, niemożliwe do sfinansowania z innych źródeł przy założeniu działań na rzecz ogółu organizacji pozarządowych, i realizacji:1) wsparcia organizacji pozarządowych w ujęciu:

a) instytucjonalnym – np. na częściowe pokrycie wydatków wynikających z nagłych potrzeb organizacji powstałych w wyniku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji i zdarzeń mogących mieć istotny wpływ na skuteczność działania organizacji i realizacji ich celów statutowych przy okazji realizacji działań. b) rzeczowym – np. zakup sprzętu i materiałów, które są niezbędne do realizacji powyższych działań. c) szkoleniowo - informacyjnym - np. wsparcie informacyjno-doradczo-księgowo-webinariowego w czasach chaosu informacyjnego. 2) wsparcia psychologicznego – realizacji działań polegających na udzielaniu pomocy indywidualnej, grupowej w różny możliwy sposób;3) inicjatyw oddolnych – działań wolontarystycznych, pomocowych, animacyjnych (np. akcje wsparcia potrzebujących osób, grup, pomoc sąsiedzka itp.).

Sięgnij po dotację

Nabór wniosków rozpoczął się 1 czerwca 2020 r. za pośrednictwem generatora wniosków i jest przeprowadzany do czasu wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków.

Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronach internetowych KARR S.A. (www.spolecznik.karrsa.pl) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (www.wws.wzp.pl).

Ogłoszenie konkursu:

http://www.spolecznik.karrsa.pl/

Program Społecznik realizowany jest w województwie zachodniopomorskim od 2017 roku. Dzięki niemu organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, mogą starać się o dofinansowanie swoich pomysłów na ciekawe wydarzenia społeczne, kulturalne, sportowe, ekologiczne czy edukacyjne. Do tej pory Społecznicy przeprowadzili blisko 2 tys. takich akcji.

Program Społecznik realizowany jest w formule regrantingu. Oznacza to, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach otwartego konkursu ofert wyłonił operatora programu. Funkcję tę pełni Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Inne działania: konkurs na „wkłady własne”

Oprócz ogłoszonego naboru specjalnego w Programie Społecznik organizacje pozarządowe mogą starać się o dofinansowanie „wkładu własnego” do projektów finansowanych z funduszy zewnętrznych, tj. spoza budżetu województwa.

Ogłoszenie, regulamin:

http://www.wws.wzp.pl/aktualnosci/otwarty-konkurs-ofert-na-wsparcie-realizacji-zadan-publicznych-wojewodztwa-zachodniopomorskiego-w-0

Jedną z głównych przeszkód w pozyskiwaniu dofinansowania przez organizacje pozarządowe są trudności w zabezpieczeniu pieniędzy na wkład własny. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zachodniopomorskich stowarzyszeń i fundacji, ogłaszamy otwarte konkursy ofert na wkłady własne. Bez zapewnienia środków na ten cel, mimo ciekawego projektu, NGO nie otrzyma dotacji, a przedstawiona oferta zostanie odrzucona z przyczyn formalnych – wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Z takiego wsparcia już skorzystali:

Szensztacki Instytut Sióstr Maryi środki na budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej w Koszalinie;Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim” przyznaną kwotę 20 tys. wykorzysta do realizacji projektu związanego z konkursem grantowym „Działaj lokalnie”.




Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pomotor.Treść komentarza: Prawda jest taka, że na wsi toleruje się pijaństwo i wsiadanie po pijaku za kierownicę. Pora z tym skończyć raz na zawsze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:51Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Powinni podawać pełne dane i mam nadzieję, że tak postanowi sąd.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:48Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Gmyz C.Treść komentarza: Zdjęcia i dane drogowych zabójców powinny być publikowane, żeby móc ich na drogach bezpiecznie omijać. Pijaków drogowych powinno się piętnować i ich zdjęcia wieszać w miejscach publicznych.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:45Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: MociumPanTreść komentarza: Mam nadzieję, że sąd zasądzi podanie wyroku i danych skazanego do publicznej wiadomości. Takie zachowania trzeba piętnować! Piłeś, nie jedź, a jak chcesz ryzykować czyjeś życie to licz się z tym, że o twoim kretyńskim zachowaniu dowiedzą się wszyscy: twoi sąsiedzi, rodzina i dzieci. Niektórym wciąż się wydaje, że rolnik to święta krowa, której wolno wszystko bo na drogę palić opony wyjdzie. W końcu żywią i bronią, czy piją i jeżdżą? Za ich składki, dopłaty też powinien się ktoś w końcu zabrać, bo niektórym się już w tyłku poprzewracało. Nie podoba ci się tanie zboże z Ukrainy, to weź się za inną robotę i przestań chrzanić, że bez ciebie naród z głodu wymrze.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku" O Autor komentarza: Mieczysław Siwiec, Obserwator LokalnyTreść komentarza: Arek, Rodo, Stopbeprawiu – z IP wynika, że wszystkie te komentarze wyszły z jednego komputera. Anonimowe wypisywanie bzdur pozwala ukryć braki intelektualne (czytaj: głupotę). Osobiście uważam, że policja robi za mało, a nawet kryje przestępców. W każdym policyjnym komunikacie powinno być imię i nazwisko osoby, która popełniła przestępstwo (występek). Że facetowi będzie wstyd? A nie będzie wstydu, gdy ten pijany doprowadzi do wypadku, gdzie ofiarą może być np. małe dziecko broniącego go komentatora? Że nie będzie miał życia na wsi! To nic wobec tego, że ktoś przeżyje, bo nie spotka się z nim na drodze! Każdy, kto jeździ pod wpływem lub komu zabrano prawo jazdy powinien być identyfikowany z imienia i nazwiska! Ludzie powinni wiedzieć i ewentualnie reagować, gdy pijak (ćpun) wsiądzie za kierownicę... Mieczysław Siwiec Obserwator LokalnyData dodania komentarza: 30.04.2025, 13:44Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"Autor komentarza: Zdenerwowany właścicielTreść komentarza: Kto pozwolił na udostępnianie zdjęć mojej posiadłości!!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 08:43Źródło komentarza: Pijany, bez tablic jechał na "Ciapku"
Reklama
Reklama